Ha Noi kaikki vinkit

kelpaa 3 viikkoa

Olen ollut aiemmin etelässä muutaman kerran ja
olisin kiitollinen kaikista vinkeistä pohjois vietnamiin .
Tietenkin luen matkaoppaat ja netit mutta
aina suomalainen näkökulma hyvästä ja pahasta otetaan kiitollisuudella vastaan.

4

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dePiili

      Kulinaariset maku- ja kulttuurielämykset bia hoi ja pho bo pitää kokea pohjoisessa.

      • dePiili

        Mua roi nuoc, vesinukketeatteri on alunperin pohjoisen juttuja. Kannattaa käydä katsomassa vaik ei tarinasta mitään ymmärräkkään :-). Itse ainakin tykkään. Hanoissa teatteri on vanhassa kaupungissa Hoan Kiem järven rannalla. Lippuja kahden hintaisia, olisko kalliimmat ollu pari euroa ja halvemmat euron. Itse säästin tässä kohtaa, mutta en suosittele sitä kenellekään, varsinkaan jos haluaa ottaa kuvia ;-). Saman päivän näytökseen saattaa olla vaikea saada lippuja joten pientä suunnitelmallisuutta edellyttää.


    • ho chi

      Vietnam halpa ja turvallinen matkustaa meitä oli 3 kaveria ja yksi kaveri rullattiin taskusta lompakko kun se erehty lähtemään kauniitten mopolla ajavien houkutuslintujen mukaan, siis 3 hlö mopon päällä ja yksi hiplas ja tyhjenti taskut. kerto et tytöt oli kyll nättejä ja saatiin kuulla et organisoitua toimintaa se oli.

      Muuten ruoka missä vain voi syödä asuminen halpaa ja ilma ok. Suosittelen.

    • matkamies

      Moi! Taitaa juuri ja juuri ehtiä... HaNoissa Lähellä Ciputraa oli Vietnamilaisen sotaveteraanin pojan ylläpitämä baari, nimeltään number K, huomaamaton, sivukujalla, oli paljon sodan aikaista kamaa. Oli elävää musiikkia, oikein hyvää länsimaista. CCR soi väliajat taustalla. Meidät kolme suomalaista otettiin siellä tosi hyvin vastaan, saksofonisti oikein kuulutti ketä olemme, paikka oli täynnä paikallista väkeä jotka taputtivat meille, oli aika mukavaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4918
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2622
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      218
      1072
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe