Meillä on kohta 10 vuotias koira,joka on aina asunut kerrostalossa.Tämä koira on ollut paljon maalla hoidossa,jolloin se on ollut päivät pihalla mutta sisällä yön.
Meillä on allergiaa..joten olemme miettineet,että jos koira oppisi olemaan ulkona yötä päivää.(Kun muutamme omakotitaloon).
Se on paksuturkkinen ja sopii pihakoiraksi. Mutta mietimmekin että oppiiko se viihtymään ulkona.?
Kuitenkin se on hirveän seurankipeä.
Vai tuntuuko se meistä vaan kamalalta laittaa koira ulos yksin.. :/
Onko se liian vanha jo tälläiseen muutokseen?
oppiiko 10 vuotiass..
5
403
Vastaukset
- Otterhound
Tuo koira on jo siinä iässä, että sitä on ymmärrettävä. Kyllä sen huomaa, jos se ei ulkona öitä viihdy, eikä tuon ikäistä koiraa voi enää pakottaa muuttamaan suuresti elintapojaan.
Olettepa ajaneet itsenne kiperään tilanteeseen. Koiran parasta on kumminkin ajateltava. - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SIIS; koiranhan on alistuttava siihen, mitä omistaja määrää hänen olemisestaan, sillä ei ole vaihtoehtoja.
Mutta tuon ikäinen onjo niin kiintynyt laumaansa, perheeseen, että ei enää sopeudu ulkokoiraksi; ja kokee senkaikenlisäksi jonkinlaisena rangaistuksena kun ei pääsekään rakkaan perheen lähelle.
Ongelmia tulee; koira ilmoittaa pahasta olostaan haukkumalla, ulvomalla, repimällä mahdollisesti itseään yrittäessään paeta ketjustaan tai häkistään.......
Kannatttaa harkita koiran päästämistä sateenkaarisillalle. Ei tuon ikäiselle enää uutta kotia.- """"...
Kyllä tuon ikäinen koira uuteen kotiin voidaan yhä pistää - jos pakko on -, mutta sitä ei saa enää alistaa täydelliseksi ulkokoiraksi.
- olla vaikka
kodinhoitohuoneessa yön..kuinka pahasti allergisia nyt olette ja koko perhekö ja voiko allergiaa välttää jos koira ei pääse joka puolelle hushollia. Veljeni piti allergiastaan huolimatta kissansa loppuun asti mutta uusia ei enään ota. Hänellä kissa oli koko huushollissa ja lisäksi omisti ilmanpuhdistajan ja huomioi allergiansa aina pesemällä kätensä kissaa pideltyään hänen muu perhe ei ollut allerginen.
tiedän pahasti koira allergisia joilla on kaikesta huolimatta koira loppuun asti. He ovat siis rajanneet huushollia eli makkariin ei pääse ja huusholli pidetään siistinä ja jos mahdollista koiraa pestään hiukan useammin..riippuu hiukan rodun turkista ja kädet pestään silittelyn jälkeen.
perheenjäsentä ei voi niin vain lopettaa ja vanhaa koiraa on paha toiselle antaa mutta joskus se onnistuu hyvin riippuen koiran luonteesta jos on pakko ja hyvä koti löytyy.. - 9-v.
onko kellään kokemuksia siitä että ovat esim.muuttaneet omakotitaloon ja koiran ovat laittaneet sisäkoiran ulos..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626027Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813526Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242691- 212169
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61669Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85127281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201236- 261117