Vastaava mestarimme, uuniseppä ja myös setäni neuvoi aina laittamaan puut pystyyn ja sytyttämään runsaalla sytytysnesteellä! Näin olen tehnyt ja takkamme on antanut erittäin hyvin lämpöä ja palanut puhtaasti.
Rauha tulipalossa kuolleelle sedälleni.
Puut aina pystyyn!!
13
1889
Vastaukset
- rovasti5
Setäsi unohti siirtää sen sytysnestepullon pois luukun läheisyydeltä,niin päättyi maallinen vaellus.
Oppikaa te muut tästä takan voi sytyttää myös vaarattomammin,paperilla tai pienillä sytykepaloilla.- parhaiten
kyljillään maaten,pikkupesässä kokeiltu.syttyjä tarpeen mukaan,tai sitten tärpättiä.
- Pera
parhaiten kirjoitti:
kyljillään maaten,pikkupesässä kokeiltu.syttyjä tarpeen mukaan,tai sitten tärpättiä.
Minulla on mökin takkauunin päällä laatikossa kuivumassa rutikuiviksi lyhyistä haloista halottuja syttypuita. Niistä teen harvan ristikon uuniin ja sytytys tuohella tms. Kun nuo pikkupuut ovat hiilloksella, laitan uuniin pytstyyn varsinaiset polttopuut, ja taatusti syttyvät hyvin.
Jos on tarve polttaa täysi uunillinen, panen pystypuut uunin perälle ja takanurkkiin ennen pikkupuiden laittoa.
Näin menetelen voin pienet puut sytytettyäni lähteä tekemään tulia muuripadan alle. Pitää vain muistaa runsaan viiden minuutin jälkeen käydä "panostamassa" takkauuni.
Toki vuosikymmeniä puulämmityksen kanssa touhunneena minulla on "takaraivossa" muisti, että jossakin on jotakin kesken lämmityspuuhissa. - raneee
Pera kirjoitti:
Minulla on mökin takkauunin päällä laatikossa kuivumassa rutikuiviksi lyhyistä haloista halottuja syttypuita. Niistä teen harvan ristikon uuniin ja sytytys tuohella tms. Kun nuo pikkupuut ovat hiilloksella, laitan uuniin pytstyyn varsinaiset polttopuut, ja taatusti syttyvät hyvin.
Jos on tarve polttaa täysi uunillinen, panen pystypuut uunin perälle ja takanurkkiin ennen pikkupuiden laittoa.
Näin menetelen voin pienet puut sytytettyäni lähteä tekemään tulia muuripadan alle. Pitää vain muistaa runsaan viiden minuutin jälkeen käydä "panostamassa" takkauuni.
Toki vuosikymmeniä puulämmityksen kanssa touhunneena minulla on "takaraivossa" muisti, että jossakin on jotakin kesken lämmityspuuhissa.Meillä ainakin puut syttyy ihan miten päin missä asennossa tahansa. Täältä saa aina lukea jostain mullistavasta asennosta puille sytytyksessä.
Ei sillä ole väliä miten ne puut sinne pesään heittää ainakaan meillä, aina syttyy. - Pera
raneee kirjoitti:
Meillä ainakin puut syttyy ihan miten päin missä asennossa tahansa. Täältä saa aina lukea jostain mullistavasta asennosta puille sytytyksessä.
Ei sillä ole väliä miten ne puut sinne pesään heittää ainakaan meillä, aina syttyy.Minulla on vähän pitkänhuiskeita halkoja saunassa. Niitä kun latoo kulmittain uuniin, jää latinki väkisinkin harvaksi, ja syttyminen on sattumanvaraista
Toki asiaan vaikuttaa se, että pääosa noista puista on pystyynkuivuneita. Eivät siten järin hyvää polttopuuta.
Emäntäni, joka ei ole tulien kanssa touhunnut, ei saa tulia syttymään millään. Jos saakin, sammuvat ne enen kuin kaikki on palanut, eli peltiä ei saa kiinni.
- Puillakin lämmittävä
syttyy ilman mitään nesteitä. Leivin uunissa laitan kasan päälle tuohen palan, tai wc- tai talouspaperi rullan hylsyn ja muutamia puista käsin irtoavia lastuja. Syttyy yleensän kerralla.
- vanha sytyttelijä
Tärkein on sytyttäjän oma asento. Yleensä kuitenkin uunin luukku on varsin matalalla. Sytytystouhu käy selän päälle jos pitää olla kumarassa. Sopiva istuma-asento sopivalla tuolilla auttaa. Uunin panostus useilla kymmenillä klapeilla onnistuu tuolilta istuen mainiosti. Puitten asennolla ei ole väliä, pystyssä tai pitkällään , aina on palanut.
- Hymypoika :)
Puut kuuluu laittaa ylösalaisin eli latvasuunta alaspäin.Näin tehtynä pienhiukkaspäästöt ovat mitättömät,koska pienhiukkaset luulevat taivaan olevan latvan suunnassa ja niinpä ne syöksyvät hormin sijasta suoraan arinan läpi tuhkalaatikkoon.
- fghjlndslkdja
Tää oli hyvä.
- meillä...
on tuhkaa ja pienhiukkasia leivinuunin edessä lattialla, kun joku klapi tuppaa menee takaperin pesään.
- Entinen lämmittäjä
...laitoin bensaa. Nyt en tiedä kylmästä mitään.
- kukaan...
koittanu tommosta konstii ku kiukaassa polttaa pesällisen puita ja laittaa sen jälkeen polttoöljyssä liotetun/sanomalehteen käärityn tiiliskiven pesään? On muute löylyjä aamuyölle saakka,mut saattaa olla aamulla kiukaan posket lommolla jos ei oo varovainen liian vedon kanssa
- kossulla
mutta parempi sytytysneste on kunnon VSOP
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613984- 593980
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552682Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211859Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261