Haluaisin opiskella itsenäisesti noita lähihoitaja oppimateriaaleja ja nyt kaipailisin kirjalistaa mistä aloittaa lukeminen.
Voisiko siis joku ystävällinen kertoa mitä kirjoja olisi luettava.
Kaunis kiitos vastanneille.
Voisiko siis joku ystävällinen kertoa mitä kirjoja olisi luettava.
Kaunis kiitos vastanneille.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kaikkia kirjoja ei voi antaa, koska niistä tulisi kohtuuton määrä. Paljon riippuu myös opettajasta mitä opettaa. Lyhyellä kurssilla ei useinkaan ehditä käydä muut kuin ne oleellisimmat asiat, joten kokonaisten kirjojen opiskelu on turhaa ja liian syvällistä.
Voisit opiskella niitä kaikista oleellisimpia asioita, jotka on pakko osata. Hoidon ja huolenpidon kursseja on paljon, joten siihen kannattaisi panostaa. Lisäksi jutut tulee eteen työharjoitteluissa. Esimerkiksi:
HOITAMALLA HYVÄÄ OLOA
Kirjoittaja: Anttila, Kyllikki - Kaila-Mattila, Tuulikki - Kan, Suvi - Puska, Eeva-Liisa
Ainakin tämä kirja varmaan kannattaisi lukea.
Myös jonkun anatomian kirjan esim "nienstedt:luut ja ytimet". Ravitsemuksesta voisit myös lukea "kylliäinen:ravitsemus ja terveys". Sairauksista esim "jaatinen:kansamme taudit".