täyteisiä millasilla supistuksilla?
12/89
baikal mp-153 omistajat
10
2255
Vastaukset
- täräräyttää-
Sylinterillä niitä täyteisiä ammutaan, ettei piippu leviä naamalle.
- apina
Itse omistan baikal mp-153:n, mutta en ole sillä koskaan täyteisiä paukutellut. Syynä on se, että jostain olen lukenut että 12/70 täyteiset eivät tekisi kovin hyvää 12/89 haulikon patruunapesälle. Tuo saattaa olla ihan paskapuhetta, mutta en silti ole kehdannut riskiä ottaa.
Niinpä olen jättänyt täyteisten ammunnan vanhalla rinnakkaispiippuiselle 12/70 haulikolleni. Siinä kiinteät supistukset piipuissa, eli puolisuppea ja 3/4 suppea. Molemmilla piipuilla olen Rottweil Brenneke täyteisiä ampunut, ilman mitään ongelmia. 20 metrin matkalle osumatarkkuus riittävä:)
Sama pätee varmaan Baikal mp-153:n kanssa supistuksissa. Enemmän se toimivuus riippuu täyteisestä, kuin aseesta. Yleinen ohjesääntö on ettei täyteistä pidä mennä ampumaan puolisuppeaa tiukemmasta piipusta. Teräksestä, kuparista, tai messingistä sorvattuja täyteisiä ei kannata ampua minkään supistuksen läpi. Pienipaineisia, lyijystä valettuja, ja ilmarihlattuja täyteisiä, kuten Rottweil Brennekeä, voi lasketella vaikka täyssuppean läpi.
Toimivuus ja tarkkuus onkin sitten eri asioita. Yleensä täyteisillä ei päästä tavallisilla sileäputkisilla haulikoilla kovin hyviin tarkkuuksiin. Paras tapa on vain ostaa laatikollinen täyteisiä, ja kokeilla radalla ampumista eri matkoilla ja eri supistuksilla. - winchester.
SuperX slugia puolisuppeella just tolla mp-153.lla. Vei muistaakseni vähän oikealle, mitään muuta ongelmaa ei ollut, jos tuota oikealle menemistäkään voi sellaisena pitää.
- Te ammutte
Niin mihin Te käytätte täyteisiä?
Toiminnallisissa lajeissa saattaa olla joku noheva radantekijä, joka on asettanut haulikkorastilla painavan pleitin yli haulipatruunan tehollisen kantaman. Buckshotilla parvi jää harvaksi ja birdshotilla ei riitä voima. Tällöin kai on ammuttava täyteisellä.
En ole itse täyteisillä ampunut, mutta joskus voi sekin päivä tulla eteen ja silloin varaan supparit sekä avaimen mukaan ettei tule ikäviä yllätyksiä. Aseina ovat Fabarmin tehtaan pumpparit, ei MP-153.- asff
k0rh0nen kirjoitti:
Toiminnallisissa lajeissa saattaa olla joku noheva radantekijä, joka on asettanut haulikkorastilla painavan pleitin yli haulipatruunan tehollisen kantaman. Buckshotilla parvi jää harvaksi ja birdshotilla ei riitä voima. Tällöin kai on ammuttava täyteisellä.
En ole itse täyteisillä ampunut, mutta joskus voi sekin päivä tulla eteen ja silloin varaan supparit sekä avaimen mukaan ettei tule ikäviä yllätyksiä. Aseina ovat Fabarmin tehtaan pumpparit, ei MP-153.tääteene sissää ja annna mennä!
- Täyteisellä
asff kirjoitti:
tääteene sissää ja annna mennä!
Sataan metriin,jos osuu.
- huh huh
Täyteisellä kirjoitti:
Sataan metriin,jos osuu.
Onkos sinulla kokemusta hirven tai karhun ampumisesta täyteisellä? Jos on, niin olet syyllistynyt metsästysrikokseen.
- aikaa, mut
huh huh kirjoitti:
Onkos sinulla kokemusta hirven tai karhun ampumisesta täyteisellä? Jos on, niin olet syyllistynyt metsästysrikokseen.
...mut edelliseen on pakko todeta et "niin, Suomessa"...
- täytis
huh huh kirjoitti:
Onkos sinulla kokemusta hirven tai karhun ampumisesta täyteisellä? Jos on, niin olet syyllistynyt metsästysrikokseen.
Esim liikenneonnettomuudessa vammautuneen hirven saa lopettaa täyteisellä koska tilanne ei ole lain tarkoittamaa metsästystä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14710823
- 525170
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452373- 292073
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131671Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411492Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291194Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351146Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92915TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317862