pikkusen mietityttää

N30

Hei!

Kyselen nyt ensin täältä, kun ei tunnu että vielä lääkäriin pitäisi mennä...

Olen 30 vuotias nainen. Viikon aikana kolmena päivänä, ei peräkkäisenä, tuntunut kuin sydäntä puristettaisiin nyrkin sisällä, siis puristusta. Ja tänään ikään kuin nipistelyä. En tupakoi, en käytä mitään lääkitystä. Kärsin kuitenkin työpaikalla kosteusvairioisista tiloista, oireina mm nenän tukkoisuus, pään särky ym. Nenäsumutteita käytän aika usein.... Siitähän nuo oireet varmaan johtuu?
Nää puristeluty ja nipistelyt ollut kotona ilmenneitä, ja ihan ilman rasitusta. Ekana kertana jatkui melkein päivän. Puristelu ei ollut kovaa, mutta silti haittaavan tuntuista, ja nipistely silloin tällöin muutaman minuutin ajan. Mitä voi olla, vaiko mitään?

5

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenvanhanen

      Ennen diagnosoitiin sydänhermoista johtuva sydänoireilu, joka ei ole vaarallista. En ole varma, nimitetäänkö sitä nykyisin paniikkihäiriöksi...?
      Oletko stressaantunut?

      • ...

        Sydänsairaudet eivät katso ikää eikä perintötekijöitä.Vaikka suvussa sydänsairauksia ei olisi ja omat elämäntavat ovat terveelliset,voi sydän silti reistailla.Itse menisin käymään lääkärissä, varsinkin jos rintatuntemuksia on levossa. Sydän saattaa oireilla hyvinkin epätyyppisesti, esim. vatsakipuna ja pahoinvointina.


      • Liisukka KK
        ... kirjoitti:

        Sydänsairaudet eivät katso ikää eikä perintötekijöitä.Vaikka suvussa sydänsairauksia ei olisi ja omat elämäntavat ovat terveelliset,voi sydän silti reistailla.Itse menisin käymään lääkärissä, varsinkin jos rintatuntemuksia on levossa. Sydän saattaa oireilla hyvinkin epätyyppisesti, esim. vatsakipuna ja pahoinvointina.

        Kokeilepa kävellä noin kilomerin reipas lenkki. Jos et pysty, et pysty, mutta jos pystyt ilman isompaa kipua, ei takuulla ole sydänsairautta. Mitä lienee lihaskipua. Kokeile jotain särkylääkettä, ei hätää, olen varma.


    • Palomies-Sairaankuljettaja

      Tämähän ei ole mikään lääkäripalsta "kysy lääkäriltä". Neuvoisin ensihoidon ammattilaisena, tuollaisia tuntemuksia jos tulee ja siihen liittyy kipua, soittamaan ihan rohkeasti 112 ja kertomaan sinne meneillään olevista rintatuntemuksista. Näin saat vieraiksi joukon ammattilaisia arvioimaan tarvitsetko sairaalahoitoa vai et. Tämä palveluhan on maksettu jo veroissa.

      Ihmiset tuntevat kipua eritavalla, ja siksi vakavakin rintatuntemus ei välttämättä tunnu miltään. Jos ihminen on perusterve, eikä ole koskaan sairastanut sydänperäisiä tauteja, niin kannattaa suhtautua tuollaisiin tuntemuksiin vakavasti. Puristava rintakipu on oire sydämen hapen puutteesta, joka aiheutuu sepelvaltimoissa olevista tukoksista ja vaatii nopeaa hoitoa, jossa ensihoidolla on suuri merkitys hoidon aloituksessa. En nyt sano että sinulla olisi kyseinen tauti, mutta suhtaudu vakavasti sydämen antamiin varoituksiin. Kannattaa hakeutua lääkäriin tälläisissä tapauksissa.

      • N30

        En uskalla hakeutua lääkäriin. Pelottaa pelkkä ajatuskin. Mutta seurailen nyt taas. Tänä iltana nipisteli taas jonkun aikaa, mut nyt ei enää. ikinä ei tunnu mitään kun teen jotain, nämä tuntemukset tapahtuu kun istun tai makaan. Syön kohtalaisen terveellisesti ja liikun joka päivä jonkun verran. ylipainoa ei ole yhtään.
        MUTTA... kärsin aika raskaasta stressistä, aiheutuu työstä, stressiä ei oikein voi vähentää mitenkään, paitsi vaihtamalla työtä... Mut kiitos suuri vastanneille!!! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10166
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4040
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3602
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe