Joka ikisessä viestiketjussa kun lukee esiintyy sanat halpa,edullinen jne.
Ollaanko me suomalaiset niin köyhiä että pitää aina etsiä sitä halvinta ja edullisinta ja sitten haukutaan kun palvelu ei pelaa.
Kyllähän se on niin mitä kalliimpaa on sitä laadukkampaa palvelu tai tuote on.
Joskus olis kiva lukea semmoista viestiketjua missä etsitään kalleinta ja mistä saa parasta palvelua.
Eipä ole ihme että meitä sanotaan tuulipukukansaksi kun matkoillakin etsitään sitä halvinta joka paikasta.
Maassa ollaan maan tavalla joten turha haukkua virolaisia täällä jos ei miellytä niin olkaa sitte mastkustamatta sinne.
Miksi aina pitää olla halpaa
20
1051
Vastaukset
- Halpdullinen
Pakkohan se on mennä Viron läpi pysähtymättä kun siellä on nykyään niin kallista. Puolassa topataan se on halpa maa. Halvempi kuin Viro. Olutkin on halvempaa.
- halvan...
perään,turha täällä kitistä Viron kalleidesta.Ne ostaa kell on.
- Kauheaa kateutta
halvan... kirjoitti:
perään,turha täällä kitistä Viron kalleidesta.Ne ostaa kell on.
ei suinkaan päde aina, että laatu ja hinta kulkee käsi kädessä.
Suomessa on kaikki niin kallista, että tuntuu mukavalta virkistysreissun bonuksena ostaa jotain kivaa tai hyödyllistä tai palveluja edullisemmin (esim. kampaaja) Virosta. Näin teen tavallisena kuluttajana, minusta siinä ei ole mitään vikaa.
Miksi sinun pitää sitä murehtia tai ottaa kantaa ? Sinähän voit varakkaana nauttia täysin siemauksin oman tasoisistasi ostoksista ja palveluista.
Vai onko suomalaisten kateellisuus saanut jo niin syviä muotoja, että rikkaatkin kadehtii köyhempiään eli tavallisia ihmisiä ? - Makuasia
halvan... kirjoitti:
perään,turha täällä kitistä Viron kalleidesta.Ne ostaa kell on.
En pidä halvasta, se on minulle liian makeaa. Muuten, voisitko kertoa kuka osti kalleidesta kellon.
- tuntiliksa
Kauheaa kateutta kirjoitti:
ei suinkaan päde aina, että laatu ja hinta kulkee käsi kädessä.
Suomessa on kaikki niin kallista, että tuntuu mukavalta virkistysreissun bonuksena ostaa jotain kivaa tai hyödyllistä tai palveluja edullisemmin (esim. kampaaja) Virosta. Näin teen tavallisena kuluttajana, minusta siinä ei ole mitään vikaa.
Miksi sinun pitää sitä murehtia tai ottaa kantaa ? Sinähän voit varakkaana nauttia täysin siemauksin oman tasoisistasi ostoksista ja palveluista.
Vai onko suomalaisten kateellisuus saanut jo niin syviä muotoja, että rikkaatkin kadehtii köyhempiään eli tavallisia ihmisiä ?Hmm.... onko oma tuntipalkkasi alle 5,55 euroa/h? Epäilen... mistähän se Suomenkin kova hintataso oikein tulee...
Ja siksi toiseksi, murehtiminen on kivaa... - halavallapa
Makuasia kirjoitti:
En pidä halvasta, se on minulle liian makeaa. Muuten, voisitko kertoa kuka osti kalleidesta kellon.
vaatteet päällä jos saa tehdä sen ilmatteeksi. Tai vielä innokkaammin jos se maksaa vain viisi euroa.
- halpaa halvalla
No. Tietenkin siksi, että jos saat virosta jotain halvalla, niin silloin maksat ns. normaalin hinnan, mutta jos maksat paljon, niin silloin sinua kusetetaan.
- Top of Ever Est
Viro on profiloitunut halpojen matkojen suhteen !
On eri ihmiset jotak käyvät muualla - joten Viro on halpa ja siten todella suosittu !- hiertää ?
On loistavaa, että vapaan Suomen kansalaiset voivat matkustaa, missä lystäävät.
Se ihan jokaisen oma asia.
Fiksu, sivistynyt suomalainen on hienotunteinen, se ei puutu toisten tekemisiin, rahankäyttöön ja elämään.
"Elä ja anna elää." - MoTown
hiertää ? kirjoitti:
On loistavaa, että vapaan Suomen kansalaiset voivat matkustaa, missä lystäävät.
Se ihan jokaisen oma asia.
Fiksu, sivistynyt suomalainen on hienotunteinen, se ei puutu toisten tekemisiin, rahankäyttöön ja elämään.
"Elä ja anna elää."Et taida ymmärtää kansantaloudesta mitään ?
Kun raha menee rajojen ulkopuolelle - nin sitä ei saakuin lainaamalla takaisin ! - Kasarminkujala
hiertää ? kirjoitti:
On loistavaa, että vapaan Suomen kansalaiset voivat matkustaa, missä lystäävät.
Se ihan jokaisen oma asia.
Fiksu, sivistynyt suomalainen on hienotunteinen, se ei puutu toisten tekemisiin, rahankäyttöön ja elämään.
"Elä ja anna elää."Itse toivoisin että viisumit tulisivat takaisin ! Silloin oli syyt ja matkan tarkoitus itse matkaa tärkeämpää !
- mihinkään !
MoTown kirjoitti:
Et taida ymmärtää kansantaloudesta mitään ?
Kun raha menee rajojen ulkopuolelle - nin sitä ei saakuin lainaamalla takaisin !Ole siis ihan huoletta itsesi suhteen ja muitten ihmisten elämään et voi vaikuttaa, eli pidä vain huolta omasta elämästäsi, älä työnnä nokkaasi muiden elämään.
Ei hekään sinun. - harasoo
Kasarminkujala kirjoitti:
Itse toivoisin että viisumit tulisivat takaisin ! Silloin oli syyt ja matkan tarkoitus itse matkaa tärkeämpää !
Kyllä naurattaa, kiitos. Vielä suojelupoliisin puolto viisumille että saa ulkomaille mennä. Taidat olla niitä jotka vastustaa mökkitonttien myymistä venäläisille.
No itsehän tätä on huudettu, vapaata maata ja vapaata päätösvaltaa, me kapitalistit. Olen itsekin pikku kapitalisti, teen mitä tykkään ja mitä rahalla saa. Ei voi vaan kermoja kuoria, pitää ottaa koko paska. Niin se vaan on.
- syökää kanaa
no siinä onkin sulla miettimistä, hyvää jatkoa.
- on sulla ongelmat
Huhu huh, tällaisiako tällä foorumilla onkin. Eipä ole ihmisen elo kovinkaan hääppöistä kun moisia pohdiskelee. Kannattaisin olla ulkona vähän enempi tuulettumassa niin mielikin virkoaisi.
En voi muuta kuin, ottaa osaa jä säälittää ihan - suopeutta......
Et kai ole se katkera taksikuski joka täällä mainostaa taksikyydin HALPUUTTA. Nyt olet sitten suivaantunut siitä että me Suomalaiset olemme tulleen järkiimme ja matkustamme nykyään busseilla ja ratikoilla, emmekä suostu maksamaan ylihintaa.
Tallinan taksit kun ovat tunnetusti "ryövääjiä"
No, niin tai näin, niin anna muitten ihmisten elää niin kuin he haluavat elää, äläkä murehdi toisten asioita!!!- reissaaja00
Taksit on kyllä halpoja Tallinnassa.
Ottaa päähän toi jatkuva halvan kyseleminen mitä väliä sillä mitä maksaa pysykää kotona jos ei varaa matkustaa. - +098790+09890980
reissaaja00 kirjoitti:
Taksit on kyllä halpoja Tallinnassa.
Ottaa päähän toi jatkuva halvan kyseleminen mitä väliä sillä mitä maksaa pysykää kotona jos ei varaa matkustaa.Jos sua ottaa päähän nää kirjoitukset niin miksi sitten roikut täällä joka päivä.
Ja miksi sinä matkustat Tallinnaan, siksi koska sulla ei ole varaa matkustaa kauemmaksi. - reissaaja00
+098790+09890980 kirjoitti:
Jos sua ottaa päähän nää kirjoitukset niin miksi sitten roikut täällä joka päivä.
Ja miksi sinä matkustat Tallinnaan, siksi koska sulla ei ole varaa matkustaa kauemmaksi.varaa on kyllä mutta virossakin löytyy kunnon mestoja jossa rahaa riittävästi menee ja muutenkin viro mukavan lähellä.
- harasoo
Voithan laittaa rohkesti kysymyksen kalliista paikoista jos tietoa tarvitset.
Mielestäni oikea kilpailuvaltti on juuri hinta- laatusuhde. Tottakai etsitään hyvää sellaista. Itse olen pettynyt paljonmainostettuihin paikkoihin. Siis lehdissä, etusivuilla mainostettuihin paikkoihin, ruoka- tai vaateostoksilla. Laatu ei usein vastaa hintaa.
Sitten kyllä varmasti löytyy hintaviakin paikkoja mutta niiden etsijät vaan ei taida viettää aikaansa täällä kyselemässä toisiltaan missähän olisi vielä kalliimpaa.
Mutta eläköön ja kilpailkoon kukin tavallaan, kyllä markkinalait pitää huolen kuka pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756