Pooki seuroista??
Toinen puhuja, pyhäkoululisille tarkoitettu.
Hänen mukaansa pitää olla kolme todistusta, että pääsee taivaaseen.
1. Raamatun todistus, että on uskomassa, kuten Raamattu sanoo!
2. Hänen Henki todistaa että on oikeassa Hengessä.
3. Jää todistus seurakunnalle, jollei sitä jää ja lausuta ei pääse taivaaseen.
Aika vekkuli. 1, ensimmäinen pelastettu, ristin ryöväri, oliko Raamattua edes tehty?? Eli potaskaa. Pelkkä usko Jeesukseen Kristuksena pelasti Hänet.
2. Mikä Henki se oikein on jos ei ole Pyhää Henkeä, eikä Hänen armolahjoja, ja oma Henki pitää sen Hänelle itselle todistaa. Täysin Raamatun vastaista, ilman armolahjoja, ja siellä nimenomaan Pyhästä Hengestä, tulee koetelle Henkiä.
4. Missä se on Raamatussa, että pitää todistaa seurakunnalle, aika hataraa sanojen hakemista, mutta se tuli hyvin, Jeesuksen veressä, Jeesuksen veressä, Jeesuksen ver….
Ihmisen ei tarvitse edes Jumalalle todistaa mitään, sillä Jeesus todistaa meistä KAIKEN Jumalalle, emme itse.
Olipa taas paasaajat Pookissa.
27
1520
Vastaukset
- että suun
tunnustuksella...
- Suun tunnustus:
SUUN TUNNUSTUS
Rm 10:8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään". - on suhde
Suun tunnustus: kirjoitti:
SUUN TUNNUSTUS
Rm 10:8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".http://www.vaino.fi/index.php?Itemid=51&id=55&option=com_content&task=view
- tunnustus
Suun tunnustus: kirjoitti:
SUUN TUNNUSTUS
Rm 10:8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään"."Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen.."
Kyse on uskovaisen OMASTA TUNNUSTUKSESTA!
Oletteko muuttaneet tuon tarkoittavan seurakunnan tai kenties SRK:n tunnustusta? - pakkula
tunnustus kirjoitti:
"Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen.."
Kyse on uskovaisen OMASTA TUNNUSTUKSESTA!
Oletteko muuttaneet tuon tarkoittavan seurakunnan tai kenties SRK:n tunnustusta?12 Juutalaisen ja kreikkalaisen välillä ei ole eroa. Kaikilla on sama Herra, ja häneltä riittää rikkautta kaikille, jotka huutavat häntä avukseen. [Ap. t. 10:36; Room. 3:29; 1. Tim. 2:5]
13 Onhan kirjoitettu: "Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." [Joel 3:5; Ap. t. 2:21]
14 Mutta kuinka he voivat huutaa avukseen sitä, johon eivät usko? Kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Kuinka he voivat kuulla, ellei kukaan julista? [Ap. t. 8:31]
15 Kuinka kukaan voi julistaa, ellei häntä ole lähetetty? Onhan kirjoitettu: "Kuinka ihanat ovat ilosanoman tuojan askelet!" [Jes. 52:7; Nah. 2:1]
16 Mutta kaikki eivät ole olleet evankeliumille kuuliaisia. Jesaja sanookin: "Herra, kuka on uskonut meidän sanomamme?" [Jes. 53:1; Joh. 12:38]
17 Usko syntyy kuulemisesta, mutta kuulemisen synnyttää Kristuksen sana.
- edelleen.
Ja se oikea henki on kaikessa SRK:n määräyksille alistuva ja totteleva henki. Jos kelpaat yhdistyksesi puheenjohtajalle kelpaat myös taivaaseen.
- nimet esiin
Ketkä puhuivat tänään pookissa?
- §(°¿°)§
ja joku muukin.
- SoJy
§(°¿°)§ kirjoitti:
ja joku muukin.
Hän asuu/asui Sotkamossa. Vieraita puhujia. Vieraissa uskaltaa, kotikentällä ei.
- p tölli
SoJy kirjoitti:
Hän asuu/asui Sotkamossa. Vieraita puhujia. Vieraissa uskaltaa, kotikentällä ei.
vaan t tölli
- oulun ilmoituksen
kohdalta niin selviää sekin
- hyvväää
§(°¿°)§ kirjoitti:
ja joku muukin.
hyvä kun kuuntelit ,, pookista jumalan sanaa,, sitä oikeaa. toivottavasti sait piston omaantuntoosi ja teet parannuksen
- huo23
Toivottavasti kempeleläinen tietää itse vääristelemänsä asiat.
- Kempelainen
missä meni omille, väärin?
- lasta, onko hän
Kempelainen kirjoitti:
missä meni omille, väärin?
siis ottanut vastaan kaikki Jumalan tarjoamat lapset? Kuusi lasta on normaali suurperhe jopa ateistien keskuudessa.
- jolla huhutaan
lasta, onko hän kirjoitti:
siis ottanut vastaan kaikki Jumalan tarjoamat lapset? Kuusi lasta on normaali suurperhe jopa ateistien keskuudessa.
olevan vain kaksi lasta?
- Miten menisi?
jolla huhutaan kirjoitti:
olevan vain kaksi lasta?
Äiti siinä 40 - vauva, 5-vuotias, 8-vuotias, 11-vuotias, 15-vuotias ja 18-vuotias.
Äiti olisi kuusissakymmenissä, kun viimeinen vauva sulkisi kotioven. - ruokapöytä
Miten menisi? kirjoitti:
Äiti siinä 40 - vauva, 5-vuotias, 8-vuotias, 11-vuotias, 15-vuotias ja 18-vuotias.
Äiti olisi kuusissakymmenissä, kun viimeinen vauva sulkisi kotioven.Äidillä olisi aikaa vauvalle ja viisivuotiaalle päivisin. Koululaiset tulisivat klo 14 jälkeen ja 18-vuotias kaivelisi jo lähtökuoppia.
Ei paha! - Vauva olisi jo 5 vee
ruokapöytä kirjoitti:
Äidillä olisi aikaa vauvalle ja viisivuotiaalle päivisin. Koululaiset tulisivat klo 14 jälkeen ja 18-vuotias kaivelisi jo lähtökuoppia.
Ei paha!Lapsia kotona enää neljä.
Ja niin edelleen.
Ei paha! - mummukuumeessa hiessä
Vauva olisi jo 5 vee kirjoitti:
Lapsia kotona enää neljä.
Ja niin edelleen.
Ei paha!Vauva 10 vee, seuraava 15 vee ja taas 18 vee kaivelemassa lähtökuoppia.
Ei paha! - Vauva 15-vuotias
mummukuumeessa hiessä kirjoitti:
Vauva 10 vee, seuraava 15 vee ja taas 18 vee kaivelemassa lähtökuoppia.
Ei paha!Lapsenlapset ilahduttaisivat nuorta mummoa ja mummo jaksaisi heistä nauttia ja jopa vaippoja vaihtaa sekä itkua kuunnella hermojaan menettämättä.
Jumalan perhesuunnitteluako?
Ei paha!
- väitti Heikki
Jep toinen puhuja eilen eli Heikki T väitti et Lutherin mukaan tarvitaan nuo kolme tunnustusta joista uskovat tunnetaan.
On Heikin mukaan Lutherin tärkein sanoma!
Googletin eilen tunnin enkä löytänyt moisia teesejä.
Ken ne löytää niin laittakoot tänne, muutoin lähtee Heikkiveljelle puhelu!!!- siinä ne 3 kovaa
löydy täältä kirjoitti:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/uskontunnustus.html
Ei tartte panna omiansa! - hessu väitti
Tähäntapaan Roomalaiskirjeestä "Heitähän ei ollut ehkä kastettu näin arvelisin koska kyseessä oli pakanakansa"
Heh heh kylläpäs Heikki T loisti taas teologisella Raamatun tuntemuksellaan. Kyllä Keijo N puisteli päätään seurapenkissä kun tämän sammakon Heikin suusta kuuli!
Roomalaaiset joille Paavali kirjeensä osoitti oli valtaosaltaan ns. Juutalaiskristittyjä EI siis pakanoita. Lisäksi tässä seurakunnassa oli joitain Paavalin ystäviä jotka olivat muuttaneet Roomaan. He siis olivat ns. pakanakristittyjä. Oliko näitä Paavalin ystäviä kastettu vai ei tähän ei Roomalaiskirje ota suoraan kantaa. Kirje on kirjoitettu n.57 v. joten osa on voinut olla ns. Johanneksenkin kastamia.
P
- room8:16
Raamatussa sanotaan: Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.
- Kempelainen
Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa.* [Eräissä käsikirjoituksissa on lisäys: "ja jotka eivät vaella lihan vaan Hengen mukaa
2 Hengen laki, joka antaa elämän Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, on näet vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.
3 Jumala teki sen, mihin laki ei pystynyt, koska se oli ihmisen turmeltuneen luonnon vuoksi voimaton. Syntien sovittamiseksi hän lähetti tänne oman Poikansa syntisten ihmisten kaltaisena. Näin hän tuomitsi ihmisessä ihmisten synnin,
4 jotta meissä, jotka elämme Hengen emmekä lihamme mukaista elämää, toteutuisi lain vaatima vanhurskaus.
5 Lihan mukaan elävillä on lihan mukaiset pyrkimykset, Hengen mukaan elävillä Hengen mukaiset.
6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
9 Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa.
10 Jos Kristus on teissä, teidän ruumiinne tosin on kuollut synnin vuoksi, mutta Henki luo elämää, koska teidät on tehty vanhurskaiksi.
Otetaanpa hieman aikaisemmin lukua, jossa puhutaan siitä, kenellä Henki on, ja kuka on Jumalan lapsi. Henki ja on vain sillä, joka on ylhäältä uudestisyntynyt, sekä myös mahdollisuuksien mukaan kasteltu. Oletko sinä uudestisyntynyt, jota VL ei ole, kertomansa mukaan. Ja tunnustako Sinä Jeesuksen Herraksi.
11 Jos siis teissä asuu Jumalan Henki, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, niin hän, joka herätti Kristuksen kuolleista, on tekevä eläviksi myös teidän kuolevaiset ruumiinne teissä asuvan Henkensä voimalla.
12 Meillä on siis velvollisuuksia, veljet, mutta ei itsekästä luontoamme kohtaan; ei meidän pidä elää sen mukaan.
13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.
14 Kaikki, joita Jumalan Henki johtaa, ovat Jumalan lapsia.
15 Te ette ole saaneet orjuuden henkeä, joka saattaisi teidät jälleen pelon valtaan. Olette saaneet Hengen, joka antaa meille lapsen oikeuden, ja niin me huudamme: "Abba! Isä!" ** Jumalan lapsi on vain se, joka tunnustaa Jeesuksen Herraksi.
16 Henki itse todistaa yhdessä MEIDÄN ( ei minun ) henkemme ( ei hengen ) kanssa, että olemme Jumalan lapsia. ** Mikä on meidät, se on enemmän kun minä, se on Jeesuksen seuraajat. Puhuja paasasi oman Henkensä kautta. SIINÄ ON KIVEN MENTÄVÄ AUKKO.
17 Mutta jos olemme lapsia, olemme myös perillisiä, Jumalan perillisiä yhdessä Kristuksen kanssa; jos kerran kärsimme yhdessä Kristuksen kanssa, pääsemme myös osallisiksi samasta kirkkaudesta kuin hän.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2615262Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204261- 604181
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363657- 513640
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413445Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv312803Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232556
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo662431