Anti-sharia järjestö Suomeen?

TuplaRR

Sharia tekee tuloa Eurooppaan (Britanniassa se jo on käytössä) joten nyt alkaa olla viimeiset hetket pysäyttää sen eteneminen. Euroopassa on useita antisharia järjestöjä anarkistisista (http://sioe.wordpress.com/) maltillisiin ( http://www.onelawforall.org.uk/). Suomeenkin oli viime keväänä perusteilla jonkinlainen järjestö, mutta siitä ei ole kuulunut useisiin kuukausiin mitään.
Tässä ketjussa olisi tarkoitus puhua, pitäisikö Suomeen perustaa anti-sharia järjestö.

(Ja vinkkinä aabrahamille, että jos et kirjoita mitään muuta kuin siitä, kuinka kauheita muut palstalaiset ovat ja kuinka erinomainen ja suvaitsevainen sinä olet, niin tämä ketju ei ole sinua varten.)

5

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi laki kaikille ry olis noin niinkuin nimenä sellainen, johon vois kannattajajäseneksi liittyä helposti.

      EU:n myötä tuohon voi tulla sellaisia rajanvetoja, joita sääntöjen luojien tulee miettiä. Siis tarkoitan ainakin sitä, että katsotaanko EU:n lait "toiseksi" vai "yhdeksi". Edellinen tulkinta johtaisi melko erilaiseen toimintaan kuin jälkimmäinen, jota pidän todennäköisempänä lähtökohtana.

      Yksi laki kaikille on vähän kuin sukua maassa maan tavalle -periaatteelle.

      Samassa maassa kahden lakijärjestelmän soveltaminen etnis-uskonnollisten erojen perusteella on lähtökohtaisesti epätasa-arvoista ja ihmisiä luokittelevaa. Tämmöisen kehityksen estämiseen luulisi löytyvän kannatusta Suomesta jo nyt, eikä vasta sitten kun vaatimuksia aletaan esittämään.

    • "Yhdistymisvapaus kuuluu Suomen perustuslakiin. Yhdistykset ovat organisoitua kansalaistoimintaa. Kun aktiiviset ihmiset hoitavat itselleen tärkeitä asioita, he lähtevät toimimaan yhdessä muiden kanssa ja kehittämään yhteiskuntaa. Monet yhteiskunnan palvelut ovat lähtöisin yhdistysten toiminnasta."

      Suomessa on liki 120 000 yhdistystä. Tästä löytyy ohjeita yhdistyksen perustamiselle ja toiminnalle:

      http://www.infopankki.fi/fi-FI/yhdistykset/

      • TuplaRR

        Tuollaisilla aloituksen aiheessa pysyvillä viesteillä olet tervetullut mukaan keskusteluun.


      • TuplaRR kirjoitti:

        Tuollaisilla aloituksen aiheessa pysyvillä viesteillä olet tervetullut mukaan keskusteluun.

        ...tälle palstalle sikäli harvinainen aloitus, että siinä

        a) EI leimattu typerällä stereotyyppisellä vihakuvalla kansanryhmää murhaajiksi, mielipuoliksi tms.,

        b) EI esitetty typerää itse rakenneltua uskontoteelmää, jota käytännössä kukaan asianomaisen uskontokunnan sisällä ei kannata,

        c) EI kannatettu kidutusta eikä ehdotettu atomipommeilla tapahtuvaa joukkomurhaa,

        c) EI esitetty ties kuinka monetta sataa kertaa kertomusta paskalla päällystetystä kakusta,

        d) EI nimitelty minkään uskontokunnan profeettaa pedofiiliksi, murhaajaksi tms.

        Oli oikein ilo silmälle nähdä näin poikkeuksellinen aloitus tällä palstalla. En ollut uskoa silmiäni.


    • TuuliaIlona

      Ehdottomasti kyllä! Suomessa noudatetaan Suomen lakia. Suomi ei tarvitse enempää murhaajia ja raiskaajia. Niitä on jo tarpeeksi ilman maahanmuuttoakin. Sharia pitäisi kieltää lailla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      238
      6822
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5141
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      171
      4879
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      66
      3330
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2946
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2399
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2243
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      78
      2082
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1960
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1784
    Aihe