Terve,
Olen tehnyt illan Excel -taulukkoa joka laskisi asuntosijoittamisen lukuja. Lopputuloksenkin sain ja se vaikuttaa ihan järkevältä, mutta silti en usko siihen.
Onko olemassa ohjelmaa/excel taulukkoa siitä, mitä vuokrasta jää käteen verojen ja kulujen jälkeen ja joka huomioisi vastikkeet, korot, korkovähennykset ja muut tarvittavat tiedot.
Itse sain aika hyvän tehtyä. Lainan kaavaa (lyhennys,koron osuus)en osannut pähkäillä, mutta sen saa laskettua pankkien sivuilla.
Kiitos.
Asuntosijoittaja
3
1089
Vastaukset
- fundeeraus
jos kts että vuokratulot ovat pääomatuloja joista menee 28%veroa, vähennykset tietty pois päältä ensin,eli riippuu vuokrasi määrästä, mitä jää omistajalle nettona, toisaalta hyöty näissä sijoitusasunnoissa onkin pitkän aikavälin arvonnousu, josko 10vuoden aikana osakehuoneiston arvo on noussut, tai 15v tai 20v, siinä se salaisuus,,nyt voi olla matalaa lentoa 2vuotta, odottele rauhassa, anna vuokralaisten maksaa lainaa pois ja kiinnitä uutta kun hinnat ovat halvat, jos sulla 20 eri kämppää, joissa vuokralaisia kuten sis min. jolla vuokratulot 76th vuodessa?
- Kohta loppuu
Lainan määrästä kannattavuus riippuu mikä vaikuttaa korkoihin huomattavasti esim 30% lainaosuudella kokonaishinnasta pystyy jo huoneiston lainan maksamaan vuokratuloilla.Myöskin lainansaanti mahdollisuudet ovat täysin tapauskohtaisia.Ei tarvitse exseliä tarvitsee vain ostettavan huoneiston aiheuttamat kulut ja tulot lopputulos on hyvin helppo.20000e laina loppuu syksyllä maksettu vuokratuloilla 5v.
- Mirlas
Kai niitä pitäs joku 6-7 kappaletta olla tässä pk-seudulla velattomina tuottamassa jotta puhtaasti sillä hommalla mukavasti elää voisi.
Aika paljon vielä matkaa kun vasta kaksi hankittu ja molemmista velkaakin. No hiljaa hyvä tulee. Jos tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873948Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 130855
- 6804
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12801Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124736- 11730