Apua, joku viisaampi.
Omistan Stilon, diesel 03. Tänään yhtäkkiä ei lähtenyt käyntiin, sitten lähtikin. Ajelin kotiin talliin, sammutin, mutta autopa ei sammunutkaan. Kaikennäköisiä virheilmoituksia alkoi sadella, ajonestojuttua, airbagia... Valot välkkyivät hurjana, ja sitten auto yhtäkkiä sammuikin. Valot jatkoivat välkyttelyä. Konepelti auki ja sulakerasia esiin. Se sihisi ja höyrysi, siinä oli aikamoisesti vettä... ja valot vain edelleen välkkyivät. Sitten auto yritti startata pitkään yksinään, vaikka avaimet olivat kädessäni, ja minä auton ulkopuolella. Otin akun kengän irti. Akun lataus oli heikko, laitoin laturiin. Nyt kun yritän laittaa akun kenkää takaisin paikalleen, auto yrittää startata heti??
Mikä hätänä?? Onko tuolla joku oikosulku, onko startti rikki vai ajotietokone. Pitäiskö mun yrittää käynnistää auto kun se lyö sen startin päälle, "nollautuisko" siellä joku juttu ajotietokoneesta sillon vai mitä tekisin? Vai voiko johtua vain kosteudesta tai siis vedestä sulakerasiassa?
Apua, oikosulkuko?
4
428
Vastaukset
- sama fiatin omistaja
no niin. Aamu tuo tullessaan uusia asioita: Nyt on akku täys, ei starttaa itsekseen enää, mutta sulakerasiasta käy räpse kun laittaa akunkengät paikalleen. Mistä johtunee? Näkyy olevan edelleen vettä sulakerasiassa. Onko vaarallista?
- 12 voltin jäljestelmässä
Vesi ei itsessään johda virtaa merkityksellisesti noin pienellä jännitteellä. 12 voltin jäljestelmässä vuotovirrat milliampeeriluokkaa.
Kosteus aiheuttaa hapettumaa, joka voi tehdä kaikenlaista.
- muun epäonnistuessa
Nää vedet kaikenmaailman koteloihin provot vois upota paremmin noilla VW ja Skoda VAG palstoilla ja sähköt ristissä taas Seatin kanssa.
- tuubaa...
Jos sulla olisi tallissa mainitsemasi auto, tietäisit että sulakerasia ei löydy pelkästään konepellin avauksella...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944