Hei
Koska teillä alkoi painonnousu raskautenneaikana? itsellä menossa nyt rv.14 3 ja paino on tippunut muuteman sata grammaa? onko normaalia?
Koska teillä alkoi painonnousu raskautenneaikana? itsellä menossa nyt rv.14 3 ja paino on tippunut muuteman sata grammaa? onko normaalia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mullakin laski paino alussa kilon verran. Suunnilleen alkupainossani olin viikolla 20. Nyt kahdessa viikossa on tullut 2 kiloa. Tästä se mulla nyt taisi alkaa... :)
Ekassa raskaudessa pääsin alkupainooni vasta viikolla 28. Silloin alkupainoni oli kylläkin yli 10 kiloa suurempi. Neuolassa ei kummassakaan raskaudessa ole ihmetelleet suuremmin painonkehitystäni. Siis normaalia taitaa olla.
Itselläni alkoi paino nousta juuri tuossa 15 viikon tienoilla. Olen nyt viikolla 21 ja painoa tullut tasaiseen tahtiin kolme kiloa.
Mulla laski alussa kanssa paino, tosin tippui 2 kiloa ja lähtöpainon saavutin rv 22.
Nyt painoa jotakuinkin tullut lisää tuosta lähtöpainosta sen 6 kiloa, rv 30 menossa...
ja mule neuvolassa sanottiin et alussaa saattaa se paino lähteä laskuun, et ei se vaarallista ole.