Omakohtaisia muistoja 1993 - 1995

Esko_Palstalainen

Hei,
Ostimme asunnon 2002. Nyt velasta on maksettu valtaosa, eikä lopulla ole välttämätöntä kiirettä (jäljellä 35 000 eur). Olemme kuitenkin nyt alkaneet kiirehtimään takaisin maksussa, koska talous näyttää epävarmalta. Asuntomme laskennallinen "virtuaaliarvo" on n. 210 000 eur, joten vakuuksia riittää.

Olen kokenut melko nuoren ikäni aikana kaikenlaista. Elävästi muistuu nuoruuden opiskelut, kun opintojen lomassa 1993 - 1995 työskentelin osa-aikaisesti eräässä elektroniikka-alan yrityksessä. Kyseisessä yrityksessä työskenteli monia ylikoulutettuja henkilöitä. Lama-ajan laineet löivät korkeina. He olivat koulutukseensa nähden varsin alipalkattuja, mutta TYÖTÄ OLI PAKKO PAINAA ALIPALKATTUNA, KOSKA HEILLÄ OLI ISOT VELAT. Pelko ja taloudellinen pakko ovat ikävä yhdistelmä. Pelko huomisesta, pelko tulevasta. Taloudelliset paineet. 1995 kaltaiset ajat ovat palaamassa. Ihmiset joutuvat laskemaan palkkatasoaan. Tämä tapahtuu seuraavasti: Potkut nykyisestä työpaiksta => nopea työllistyminen uudelleen esim. henkilöstövuokrausyritykseen. => Alempi palkka.

Täälläkin mesotaan, että otan nyt "SUURELTA VAIKUTTAVAN" velan ja 10 vuoden PÄÄSTÄ PALKKANI ON SUUREMPI JA VELKA TUNTUU SUHTEESSA PIENENTYNEELTÄ. Oletteko koskaan ajatelleet, että säännöllisin väliajoin myös palkat laskevat? Niiden "toipuminen" kestää yleensä vuosikymmenen.

Toden totta Teille sanon: ikävät ajat ovat tulossa. Velkansa maksaneilla tai maltillisesti velkaantuneilla pysyvät jalat "kuivina". Monilla ei. Emme aja ökyautoilla tai muutenkaan pröystäile. Vaikka työttömäksi jäisimme, eivät naapurit huomaisi mitään muutosta. Fiksut elävät kuin olisi jatkuva lama, niin mekin.

Malttia, malttia. Unohda kerskakulutus ja taulu-tv:t. Tee hankintoja vain tarpeeseen.

12

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rankata elämäänsä

      naapurien kautta. Ei kai sillä ole mitään väliä huomaako naapuri, että olette työttöminä.

      Voimia teille !

      Sitä on onnellisempi kun ei pyri olemaan naarurien silmissä enempää kuin oikeasti on.

      • Esko_Palstalainen

        Suomea Suomeksi Suomalaiselle:

        "Vaikka työttömäksi jäisimme, eivät naapurit huomaisi mitään muutosta. Fiksut elävät kuin olisi jatkuva lama, niin mekin. "

        Tämä tarkoittaa sitä, että emme kerskakuluta niin, että se näkyisi ulospäin. Tällainen turhanpäiväinen kerskakulutus yleensä on rahoitettu ns. löysällä rahalla, jota ei työttömyyden / normaalin lama-ajan palkka-alennuksen jälkeen enää ole. Omistamme monia arvokkaita esineitä, jotka eivät näy ulospäin. Elämäntyyli pitää olla sellainen, että sitä ei perusta ulkoiseen pröystäilyyn. Ei sitä työkeikallekkaan älykäs yrittäjä mersulla mene. On sen verta kateellista tämä härmän porukka.


      • ymmärrä...
        Esko_Palstalainen kirjoitti:

        Suomea Suomeksi Suomalaiselle:

        "Vaikka työttömäksi jäisimme, eivät naapurit huomaisi mitään muutosta. Fiksut elävät kuin olisi jatkuva lama, niin mekin. "

        Tämä tarkoittaa sitä, että emme kerskakuluta niin, että se näkyisi ulospäin. Tällainen turhanpäiväinen kerskakulutus yleensä on rahoitettu ns. löysällä rahalla, jota ei työttömyyden / normaalin lama-ajan palkka-alennuksen jälkeen enää ole. Omistamme monia arvokkaita esineitä, jotka eivät näy ulospäin. Elämäntyyli pitää olla sellainen, että sitä ei perusta ulkoiseen pröystäilyyn. Ei sitä työkeikallekkaan älykäs yrittäjä mersulla mene. On sen verta kateellista tämä härmän porukka.

        Mielestäsi kerskakulutusta harrastetaan siis sen takia, että naapuritkin näkisivät, että "hyvin menee", niinkö?

        Miksi sitten ostetaan mukamas taulutelkkareita naapureiden kiusaksi, kun eihän niitä naapuri näe?

        Kannattais muuten sunkin tarkistaa noi taulutelkkareiden hinnat. Eivät ole enää mitään hävyttömän hintaisia. Kunnon 46" Full-HD töllöjä saa jo noin tonnilla. Maksoihan markka-aikanakin isot (silloin iso oli 28") telkkarit yli 5000 markkaa, joten melkeinpä samoissa hinnoissa ollaan.


    • rivarikaksion

      vuonna 1995 ja myin sen tuplahintaan v 2000. Nyt on alla velaton uusi ok talo. Välissä oli velaton vanhempi rivarineliö.

      Mun taulutv on 24'' 1920*1200 tietsikkamonitori. Ei ole paaluuta kuvaputkiaikaan saatika mataliin pikselimääriin. 19´´ tietsikkamonitori on nykyään sika halpa, alle 1000 fim, meillä tällaisia kaksi lapsilla.

      Tästä taantumasta ei EU maat välttämättä selviä vaan pientilavaltainen talous on jo arkipäivää esim puolassa. Kiitos äänestävien ja krisseleiden pakkokymmenysten.

    • mutten pääse

      Itse olen ilmoittanut työnantajalle että olen vapaaehtoinen lomautettava, jos tarvetta tulee. Jäisin mielelläni rakentamaan kesämökin. Mutta ei kuulema onnistu, tilauskanta on edelleen pitkäaikaista keskiarvoa parempi.

      • kun aloitin

        rakentamaan perheelle ok taloa. Talo on valmis ja koska ei ole velkaa, menen palkkatöihin sitten kun suomessa kokonaisverotus on max 10%. Have fun kommunistien elättämisessä.


    • uuuuuuuuhhhhhh

      miten menee?

      • UUH _ Keto Pe lto

        Kevättä kohti. Kontissa tulossa tavaraa Targaan. Hyvä fiilis täällä duunissa. Ei YT-uhkia tai muita. Hommia riittää ainakin tämä vuosi. Säästetään vahvasti pahan päivän varalle. Rahaa pitäisi olla ainakin kahden hengen vuoden bruton verran...

        Ja asuntomme hintakin on noussut... Tämän hetken tarkkaa virtuaaliarvoa en toki lähde arvailemaan, koska on laskevien hintojen markkinat.


    • työpaikasta...

      ja nyt: uudelleen koulutus. Ovela Cronberiaaninen missio, jolla sadattuhannet työssäoppijat tekevät aitopalkkaiset työt kohta työttömyyskorvauksilla. Työmarkkinatuella 24,51 per päivä. Haloo noin 2,45 € tunti. Tällähän sitä ostovoimaa syntyy sylttytehtaalle.

      Ja sitten syyllistämään suurten ihmetysten kera miksei ne työttömät mene töihin?


      Trv: Sylttytehtaan konsultti.

    • Velaton asukas

      Ihmettelen miksi lainan maksussa pitäisi kiirehtiä, jos tarkoitus on vähentää riskejä. Kerran lyhennykseen käytettyä rahaa ei takaisin saa ja saattaa olla että ongelmaksi tulee juuri käteisen riittävyys. Lyhennyksiä nopeuttamalla itse asiassa kassakriisin mahdollisuus lisääntyy, paitsi jos pystyy kerralla maksamaan lainan kokonaan pois.

      Eikö pikemminkin kannattaisi luoda käteispuskuri, josta voi ottaa sitten jos ongelmia tulee? Esimerkiksi vuoden lyhennysohjelmaa vastaavat säästöt antaisivat yleistä turvallisuutta elämään, vaikka velkaa olisikin vastaavasti enemmän. Korkotasonkaan puolesta ei luulisi olevan painetta hätäillä.

    • neuvoksi?

      "Unohda kerskakulutus ja taulu-tv:t."

      Vanha televisioni hajosi ja pitäis ostaa uusi. Vaan kaupoissa ei ole nykyään kuin taulu-televisioita, joita sinun mielestäsi ei saisi ostaa. Mistä siis löydän uuden kuvaputkitelkkarin?

      • halvalla tai ilmaiseksi

        Kavereilta jotka ostavat taulu-tv:n tai huuto.net tai mistä vaan, ongelmajätettä josta halutaan eroon. Ja toimivat hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe