mitä hyötyä yo-todistuksesta?

kysyn vaa

Nii mietin tos ku katoin noit yliopistoon valintakriteerejä, nii mitä hyödyn jos kirjotan laudaturin paperit, jos kaikki tyypit kumminki kutsutaan noihin kirjallisiin kokeisiin? Saaks missään kohtaa pisteit siitä omasta koulumenestyksestä?
Ja onks vinkkejä mitkä aineet kannattaa kirjottaa jos pyrkii kasvatustieteelliseen et sais paljon pisteitä tai jtn...?
Ehkä on vähän tyhmä kysymys mut ei voi mitää.

2

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghprh

      Käytännössä kaikkiin koulutusohjelmiin on pääsykokeet ja harva pääsee pelkillä lukiopapereilla sisään.

      Mutta, hyvistä ylppäripapereista on kyllä hyötyä. Tämä taas vaihtelee aloittain ja tiedekunnittain, mutta useimmiten hyvistä yo-arvosanoista saa enemmän lähtöpisteitä kuin huonoista, joten pääsykoetta ei sitten tarvita ässätä ihan niin hyvin kuin huonommilla alkupisteillä mukana oleva.

      • dca<scS

        mukavaa kun kyselette täällä helppojen vastausten perään, siis toki se on järkevääkin.. mutta parhaiten saat oikeat vasdtaukset kun jaksat selailla yliopistojen sivuilla :)

        Esim hämeelinnassa matikan kirjottaminen on tosi hyvä juttu, ja taas joissain yo:issa ei katsota ollenkaan kirjotuksia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8566
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      171
      2897
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1252
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      938
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      832
    Aihe