T4V koholla

hämmentynyt^^

Kävin lääkärissä pitkään jatkuneen flunssaisuuden vuoksi, tautia jatkunut kuukauden verran ja kuumettakin jo kolmisen viikkoa. (Kolmas lääkärikäynti saman taudin vuoksi.)
Labrat määräsi, hiukan perusteellisemmat ja muiden arvojen ollessa normaalit, oli T4V koholla. Kilpirauhasarvoja on minulle tuntemattomasta syystä useampikin eri lääkäri tutkituttanut vuosien varrella, mutta ilmeisesti katsottu vain TSH, joka aina ollut normaali.
Sydämen tykyttelyn vuoksi otettiin myös EKG, jossa "solmuisuutta" ja pulssi koholla.
Lääkäri ei näihin juuri ottanut kantaa, vaan sanoi että kokeet uusitaan kuukauden päästä.

Mietinkin voiko kuumeilu olla tähän muuhun oireiluun ja poikkeaviin arvoihin syy-yhteydessä? Onko todennäköisempää että väsymys johtuu kuumeilusta (alle 38) kun poikkeavista arvoista? Entä rytmihäiriöt ja kohonnut pulssi?
Onko kellään kokemusta vastaavasta? Kuukausi tuntuu niin hurjan pitkältä ajalta odotella.

3

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sairastanut liikatoiminnan

      Kysymyksessä saattaa olla liikatoiminta. kuinka paljon t4v oli yli viitteen? t3v voisi antaa tarkemmat tiedot onko kyseessä liikatoiminta.

      • hämmentynyt^^

        Taisi olla 21, kun viitteen yläraja on se 20. Näin ainakin hoitaja kertoi.
        Ilmeisesti hakevat kuitenkin jotain tulehdusta, kun nyt seuraavaksi senkan katsovat. On vaan kumman vaikenevaa porukkaa tuo lääkärisakki ainakin täällä päin. Jos et jostain osaa suoraan kysyä, niin et siihen myöskään vastausta tule saamaan.

        Ensin kun oireitani valittelin, sain vastaani tiukan kysymyksen "mitä ainetta sä käytät?" -tyyliin. Nyt on tainnut kuitenkin mmieli muuttua sielläkin.

        Hyvä, että tutkivat, olisi vaan niin kiva tietää mitä tutkivat.


      • Maisu

        Liikatominnallehan tuo kuulostaa. Jos ei ole muuta sairautta tai lääkitystä, joka tois jotain oireita.
        Kun menet labrakokeisiin, pyydä tulokset itselle printattuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5876
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2770
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      744
    Aihe