sopivasti kansainvälistä kaksosille?

heidi&dominic

eli meille syntyi tammikuun alussa kaksoset, tyttö ja poika! =) ja nyt siis mietinnässä kivat nimet, jotka olisivat sopivasti kansainväliset, koska lasten isä on puoliksi kanadalainen, ja suunnitelmissa on ehkä muuttaa muutaman vuoden päästä kanadaan. olisi kiva että nimet taipuisivat niin suomalaisen kuin ulkomaalaisenkin suussa. Olisiko suosikkimme Mila ja Luka tämmöiset nimet?
Muita ehdotuksia? =) Myös toisiksi nimiksi voi ehdotella sopivia. Mahdollisesti siis mieheni toinen nimi Dominic (miestäni kutsutaan dominiciksi vaikka etunimi on Max) tulisi pojalle toiseksi tai kolmanneksi nimeksi. Oma kolmas nimeni Kristiina voisi olla myös mahdollinen toinen tai kolmas nimi tytölle.
hyvää talven jatkoa kaikille!

12

917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vii

      Muita mieleen tulleita:

      Sina ja Sam/Samuel
      Eva ja Edvin
      Mona ja Niko

    • on tosi hyvät

      nimet..

      myös edellä mainittu sina (siina) olisi kiva..mutta mila kristiina ja luka dominic olisi oikein kivat.

    • Mauriina

      Luka Dominic ja Mila Kristina. Kirjoitusasua voitte vielä miettiä. Olisiko Lucas parmpi kuin Luka ja miten Kristiina kirjoitetaan.

      Toinen mahdollisuus on vaihtaa nimet. Mila voisi olla toiselta nimeltään Dominica tai Maximilia. Luka taas voisi olla Kristian (Christian) tai Maximilian toiselta nimeltään.

    • Aannaahh

      Voin aika varmana sanoo et Mila tullaan lausuu maila englanniksi. Milla sen sijaan lausuttaisiin mila.

      Luka on ihan kiva. :)

      kansainvälisiä nimiä:

      Ella
      Olivia
      Mia
      Anna
      Emma
      Ellen
      Amy
      Sara
      Lili
      Nina
      Emilie
      Emilia
      Jenni

      etc.. :)

      • Nimetön

        ajattelin samaa. Pojan nimi Milo, lausutaan myöskin Mailo(u), joten Mila -> Maila


      • heidi&dominic
        Nimetön kirjoitti:

        ajattelin samaa. Pojan nimi Milo, lausutaan myöskin Mailo(u), joten Mila -> Maila

        siitä olisi jos nimi lausutaan erilailla kuin kirjoitetaan? Maila on myös suomalainen vanha naisen nimi itseasiassa.
        Olen kyllä lueskellut ja nähnyt että Mila nimeä on käytössä esim. jenkeissä.
        Siksi emme haluaisi että Luka kirjoitettaisiin c:llä Luca, koska myöskään Milassa ei ole vierasperäistä kirjainta. Ja Dominicissa taas on c-kirjain.
        Oma nimeni Heidi Mari Kristiina ei ole kovinkaan kansainvälinen, joten siitä olisi käytettävissä vain Kristiina nimi. Mieheni on siis Max Dominic, kutsumanimeltään Dominic, joten hän haluaisi sen pojalle toiseksi tai kollmanneksi nimeksi, vaikka minusta myös Max olisi kiva. Mutta sitten ei taas viitsi antaa kokonaan kaikia isän nimiä lapsille, tyyliin Luka Max Dominic.
        Olen ihastunut kyllä Mila nimeen, joten tuntuu vaikealta luopua siitä ajatuksesta. Tätä palstaa lueskellessani silmiini osui myös nimi Mimi, joka on kansainvälinen. Myös jo ehdottamanne Milo pojan nimeksi on sitä tyyliä josta kyllä pidämme, mutta Mila ja MIlo on kyllä liian samanlaiset.
        Nimien pitää ehdottomasti myös taipua suomalaisen suussa, koska täällä paljon tulemme myös olemaan, täällä on myös toiset isovanhemmat. :) Eli tarkoituksena on muuttaa muutaman vuoden kuluttua Kanadaan.
        Nyt paljon mukavia ja idearikkaita ehdotuksia!

        terv. Heidi


    • heidi&dominic

      puhuin juuri ystävättäreni kanssa puhelimessa, ja hän kertoi nähneensä unta, jossa tyttäremme nimeksi kastettiin Maya. =)
      Oliko ystävättäreni uni enne? Eli siis olisiko Maya nimi juuri hakemamme! Taipuu suomalaisellekin hyvin!
      Mutta probleemana vaan se, että mikä olisi kiva nimi pojalle, kun tyttö olisi Maya?
      Max olisi mitä loistavin, mutta kun mieheni niin kovasti haluaisi sen Dominicin toiseksi nimeksi, niin ei se kyllä käy että isällä ja pojalla on täysin samat nimet.. :/

      • ásdfg

        Miksi ihmeessä nimi pitäisi olla niin "kansainvälinen", kun mennään joskus asumaan Kanadaan. Ei se nyt niin ihmejuttu ole tämä päivänä!

        Nykyään kun Eurooppa yhdistyy päinvastoin vaalitaan kansainvälistä identiteettiä ja annetaan kansallisia nimiä, jotta erotutaan massasta.

        Mitä omaan nimeesi tulee, sehän on jo aivan kansainvälinen. Heidihän on lähes joka kielessä, kuten Marikin eri muodoissa. Taidat olla aika nuori. Viesteistä jää sellainen käsitys, että tärkeintä on, että nimi on mehdollisimman englanninkielinen, kun ollaan 1/4 kanadalaisia.

        Ps. Ystäväni lapset ovat 1/2 amerikkalaisia. Nimeltään Minna ja Janne, toiset nimet ovat englantilaiset.

        Miksei sen pojan nimi voi sitten olla Max Luka Dominic?


      • niina-liina

        Maya ja Matias
        Maya ja Markus
        Maya ja Oliver
        Maya ja Johan
        Maya ja Oscar


    • Nimetön

      mekin täällä Suomessa osaamme lausua vierasperäisiä nimiä, miksei sitten Kanadassa, jossa on jo valmiiksi kaksi kieltä, plus miljoonia maahanmuuttajia.

      Jos lapsi on kuitenkin 3/4 suomalainen, olisi ainakin itsestäni mukavaa korostaa suomalaisia sukujuuria. Se, että joskus ehkä muuttaa ulkomaille, on vähän hatara syy nimetä lapsia. Jos muuttaisin vaikka tulevaisuudessa Kiinaan, en todellakaan nimeäisi lapsiani tätä mahdollista matkaa varten. Jos minä osaan sanoa kiinalaiset nimet, osaavat hekin sanoa suomalaiset nimet, kun sinne asti ensiksi päästään.

      • daniele t.-

        Oikea mielipide!
        Lapset ovat 3/4 suomalaisia, mutta pitää vain pyrkiä antamaan lapselle nimi, joka sopisi kanadalaisten ääntämäksi! Mitä ihmeen häpeämistä on reiluissa suomalaisissa nimissä?
        Kumpikaan ei ole reilu suomalainen nimi. Panisin mieluummin oikein perinteisen ja monimutkaisen suomalaisen nimen. Suosikkini ovat Timoteus ja Karoliina. Olisi siinä vaahteranlehtimaan äijillä tavaamista.


    • ämiiAA

      Toinen nimi Helena tai Anita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe