Englantilaiset pelkää lunta

Entä jos tulee joku oikeasti vakava luonnonmullistus tai katastrofi?
4459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin, kun siellä ei yleensä sada kauheasti lunta. Heillä ei esim. ole talvirenkaita autoissa, joten ajaminen talviolosuhteissa on huomattavan vaarallista, silloin kun sitä lunta sattuu tulemaan. Koetapa itse ajaa jäällä ja lumessa kesärenkailla.
Hyvähän se on täältä Suomesta huudella, täällä kun on talviolosuhteet puolet vuodesta ja olemme tottuneet siihen. Idiootti.

Äänestä

Hei hyvä pointti!

Suomessa ei pelätä lunta. Ja selvittäisiin tosi hyvin vakavasta luonnonmullistuksesta ja katastrofista.

Suomi on maailman paras maa. On lottovoitto syntyä suomeen.

Äänestä

Kun matkustat Pohjoismaiden ulkopuolelle, ei enää ole itsestäänselvyyksiä esim asumisessa ja liikenteessä.

Taloissa ei välttämättä ole mitään lämmitystä, niitä ei lämpöeristetä, tuplaikkunoista ei ole kukaan kuullut mitään. Aina ei pelaa sähköt tai ole lämmintä vettä suihkussa.

Jos tulee tuollaisissa maissa lunta, menee tietenkin elämä sekaisin. Siellä ei ole kalustoa auraamaan lunta, ei hiekka- ja sepelivarastoja hiekoittamaan liukkaat tiet tai jalkakäytävät.
Autoilijat eivät tiedä miten liukkaalla ajetaan, talvirekaista ei olla edes unta nähty.

Semoista se on. Ihan sama se on meillä toisin päin käänneetynä: Kun tulee kesän helleaalto: meillä ei ole ilmastointia asunnoissa, sairaaloissa, ei ehkä autoissakaan. Kaivot kuivuu ja vanhukset saa sydärit.
Kun tulee trombi tai ukkosmyrsky ja sähköt on poikki, ollaan meilläkin hukassa päiviä pahimmassa tapauksessa.

Joten siinä vähän suhteellisuudentajua.

Mutta totta siinä, että näin MEIDÄN kannalta, kun ollaan talveen totuttu, pieni lumen tulo ja sen elämää sekoittava vaikutus voi meitä huvittaa. Esim omat ystäväni Italiassa eivät tajunneet, kun yritin selittää sanaa "kerrospukeutuminen". Tyyliin mitä laitetaan päälle kun mennään ulos talvella -5C, -10C tai -25C. Että tuohon ei vielä kuolla :D

Äänestä

No, joku pelkää lunta, joku ei..itse sain kuvia tuttaviltani Lontoosta kuinka oli hauskaa lasketella lasten kanssa mäessä kun koulut ja päiväkodit olivat suljettuina maananatain ja tiistain menneellä viikolla...hauskaa oli ja kukaan ei pelännyt lunta!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haha kirjoitti:

Entä jos tulee joku oikeasti vakava luonnonmullistus tai katastrofi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu