En kuulemma ole oikealla tavalla uskomassa. Kävin säännöllisesti seuroissa, uskon edelleen Jumalaan ja Jeesukseen. Uskon, että Jumala vaikuttaa Pyhän Henkensä kautta! En kuuntele maailmallista musiikkia, enkä harrasta rienausta. Ainut, mistä minua syytettiin, on keskioluen nauttiminen. Teen sitä kohtuudella, mutta silti minut annettiin saatanan haltuun. Eli juominen ei mua uskosta vie, mutta muut rakkaat Jumalan lapset mielellään antavat minut saatanalle, sillä heidän mielestä uskovainen ei saa juoda tilkkaakaan alkoholipitoista.
minut annettiin saatanan haltuun
11
618
Vastaukset
- Kuuluu eu:ssa elintarvikkei...
Ei kuulu alkoholijuomiin!
- alpomurberger
Se tehtiin sitrushedelmistä, hiivasta, sokerista ja vedestä. Sen annettiin käydä siihen asti että rusinat nousivat pintaan.
Selvä alkoholijuoma.
Äiti valmisti myös kotikaljaa, joka sekin tehtiin käyttämisprosessilla.
Siis, alkohoilpitoisuus suunnilleen sama kuin kaljalla.
Höpöpuhetta siis koko alkoholikielto, ja sitäpaitsi täysin Jumalan sanan vastainen.
- hairahdus
Kyllä ne Oulun herrat itsekin juo, mutta konjakkia sehän on lääkettä.
Ja kyllä ne muutkin vl-ihmiset käy kaljalla keskenään. nyt tökkii joku muu, ootko liian maallinen ja väärässä seurassa kaljotellu.
Vai ookko nainen, sehän synti on.
Kuule, evlutit saa uskoo jumalaan vaikka vähän kaljois, ja silti taivaan portit aukee.
Tää helvetti on tarkotettu vain vl:iä varten. - lknt
Tosiaan Luther ja sen ajan uskovaiset naittivat maidon sijaan väkevää sen ajan olutta isoja tuoppeja, eikä kukaan ajatellut heitä antaa saatanan haltuun. Huosmasi tarkast paavikunna viatkin, eli mennyt arvostelukykykään!
On oikein, että pidät uskon ja rakastat Isää Jumalaa ja Jeesusta ja Pyhää Henkeä. Käy kirkossa säännöllisesti!
Olisi suositeltavampaa juoda alkoholitonta olutta! - lknt
Tosiaan Luther ja sen ajan uskovaiset nauttivat maidon sijaan väkevää sen ajan olutta isoja tuoppeja, eikä kukaan ajatellut heitä antaa saatanan haltuun. Huomasi tarkasti paavikunnan viatkin, eli ei mennyt arvostelukykykään!
On oikein, että pidät uskon ja rakastat Isää Jumalaa ja Jeesusta ja Pyhää Henkeä. Käy kirkossa säännöllisesti! Ja seuroissa.
Olisi suositeltavampaa juoda alkoholitonta olutta! - Rapakon Ruhtinas
Kyllä se on niin, että uskovaisellekin tekee hyvää joskus kunnolla rytkästä. Selvin päin sitä vaan sotkee. Niin se on.
- raittiuden edistämistä
SRK:n ja rauhanyhdistysten tarkoituksena on niiden sääntöjen mukaan "herättää ja elvyttää kristillistä uskonelämää sekä edistää kristillissiveellisten elämätapojen, kansanraittiuden ja isänmaallisen mielen vakiinnuttamista kansan keskuudessa."
(www.srk.fi)
Säännöissä on maininta kansanraittiudesta, tarkemmista säännöistä ei minulla ole tietoa kun en ole jäsen, mutta olettaisin tuolla tarkoitettavan alkoholia. Sinun kaljoittelusi ei edistä raittiuden aatetta joten ainakin sääntöja rikot vaikkei se synti olisikaan.
Jos alkoholi ei ole ongelma niin ei luulisi olevan ongelma jättää se pois? Vaihda vaikka pilsneriin tai kotikaljaan niin ei pitäisi olla kenelläkään mitään sanomista. Jos haluaa kuulua johonkin yhteisöön niin silloin täytyy noudattaa sen sääntöjä. - Elämä on..
Aina ei voi voittaa.. Valitse toinen, ja kumman valitsit..
Onnea sinulle.. - etsivä
En uskonut ryhtyväni vielä raittiusasiasta kirjoittamaan, ainakaan tälle palstelle. Ns "vapaalla puolella" tähän asti eläneenä voin sanoa, että kaikki, mitä maailmassa on, ei ole hyväksi ihmiselle. Jos monenlaisen ikävän asian kuten sairauksien keskellä on jotain, mikä on ollu tähän asti iloksi, se on se, että alkoholin juonti ei ole ollut meiluista puuhaa nuorillekaan. Mies on ollut absolutisti. Lapsista toinen tuli ylioppilasillalliselta kotiin kesken kaiken, kun tuntui niin pahalle. Ei silloin eikä myöhemminkään ole halunnut alkoholia oikeastaan nauttia, vettä ja maitoa mieluummin. Samoin nuoremman kanssa oli ongemana kavereiden puute, kun ei halunnut yläasteella eikä lukiossa mennä viikonlopun kaljoitteluun. Täysi-ikäiseksi tultuaa kävi kolme kertaa kapakassa katsomassa ja sen jälkeen on viihtynyt kotona. Toivottavasti asiantila säilyy näin ja että raittiita kavereita heille löytyy.
Moni juomari on uskonut Jumalaan ja silti sortunut ja moni on pelastunut juomakierteeltä vasta uskoon tultuaan. Yhä useampi perheenäiti juo päivästä toiseen lasin tai pari erityisesti pahvisista hanaviinipakkauksista eikä tunne olevansa humalassa. Maksakirroosin ovat kuitenkin saaneet. Tästä kuin huomaamattomasti lipsahtavasta juomisesta ja sen seurauksista on kertonut näitä onnettomia äitejä hoitava lääkäri, eikä tämä ole ns kaupunkilegenda. Ainoa mikä pelastaisi olisi maksansiirto mutta alkoholitille niitä ei niin tehdä. Kohtuudesta lipsahtaa helposti ainakin nuoret sitten sen yli ja tekevät kaikenlaista mikä pilaa koko tulevan elämän mm Posvoon kirkon katon polttajan tarkoitus ei tainnut olla se mikä oli lopputulos.
Jos joku kielto on siinä kuuluisassa listassanne paikallaan niin ainakin tämä alkoholikielto. Nuorilollakin on helpompaa, jos on raittiit kaverit, kun kaikille on samat säännöt kotoa ja vanhempien esimerkilläkin on vaikutusta jopa siellä "vapaalla puolella".
Jos sillä kuuluisalla ja paljon keskustellulla jokin asia on perustellusti niin eiköhän se ole juuri se alkoholi. - mielestäsi
sitten oikeanlainen usko?
Olitko onnistunut kaikissa muissa asioissa, mutta tuo kaljajuttu oli sellainen, että et saanut siitä katumuksen armoa, vaan jäit ajattelemaan, että kohtuullisesti harrastettuna se ei ole syntiä?
Lestadius puhui aikanaan sellaisista uskovaisista ihmisistä, jotka olivat mielestään hyviä kristittyjä. Kävivät säännöllisesti kirkossa, avustivat köyhiä, he käyttivät kohtuullisesti alkoholia, osallistuivat korttipeliin, mutta ei kirkonmenojen aikaan. Heille oli pikku valhe luvallinen, ehkä pikku flirtti, (haurellisin ajatuksinkin), oli luvallinen, vihastuminen oli luvallista, jotkut kirosanat olivat luvallisia, ahneus oli luvallista,(sai ottaa suuren maksun köyhiltä ja kuluttaa rikkaille), jne.
Mitä ajattelet tuonkaltaisista, mielestään hyvistä kristityistä? He nimittäin suuttuivat kuitenkinjostain kumman syystä Lestadiukselle. Miksiköhän? - mitä...
Se paha Jumalan vastustaja voi viedä vaikka millä asialla sun sielusi, SILLOIN kun SE ASIA tulee sinulle l i i a n tärkeäksi eli tärkeämmäksi kuin se meidän ykkösasia = elävä Jumala.
Pitää olla miestä aina valmiina luopumaan kaikesta, mikäli näin joku tulee asian esittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847