Olette ehkä lukeneet aloitukseni Pattitilanne. Täytin juuri 17 v. ja pääsin transtutkimuksiin noin viikko sitten. Ensimmäinen lääkäri, jonka tapasin aborttiasioihin liittyen, ei suostunut aborttiin. Hän kyllä sanoi, että lain mukaan saisin abortin (Alle 17 v., transsukupuolinen, raiskattu, varaton) mutta hänen arvonsa eivät hyväksyneet abortin suorittamista, joten ohjasi minut kolleegansa tykö. Hoitui tälläkin lekurilla homma ihan hyvin.
Kävin myös samalla hakemassa masennuslääke- ja testosteronireseptin.
Pari vuotta tässä vielä menee, ennen kuin saan kohdunpoistoon lähetteen.
KYllä se tästä suttaantuu.
Kävin myös samalla hakemassa masennuslääke- ja testosteronireseptin.
Pari vuotta tässä vielä menee, ennen kuin saan kohdunpoistoon lähetteen.
KYllä se tästä suttaantuu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kukaan lääkäri ei kiellä aborttia noista yhdestäkään syystä! Abortin saa, jos marssii lääkäriin ja sanoo, että sen haluaa! Mutta onnea valitsemallasi tiellä.
ne harvat lääkärit joilla vielä on moraalista selkärankaa, toimii juuri noin?
ei harjoiteta oman moraalin käsitystä, vaan lääketieteellistä toimea. Omat mielipiteet pitä pystyä ammatissaan pitämään itsellään.
Ei se vaatekaupan myyjäkään ilmaise miten huonosti läskille istuu vihreä trikoo tunika, vaan kehuu sitä asiakkaalle, jotta asiakas sen ostaa.
ensin käytännön tosiasioihin ennenkuin tulee huutelemaan mutujaan.. Lääkäreillä on tosiaan omantunnonvapaus kieltäytyä edistämästä kenenkään aborttiasiaa. Lääkärit tekevät lain velvoittamina likaista (pyövelin)työtä.
toisten abortti sulta tai lääkäriltä pois?
jos menisitte tuonne Helsingin rautatieasemalle mieltänne osoittamaan ettei toisia ihmisiä saa tappaa! Nämä tapetut ovat sentään aikuisia jo olemassa olevia ihmisiä, joilla on henkilötunnus, kenties työpaikka, koti ja läheiset. Alkioilla kun ei ole vielä yhtään mitään. Ei edes vaatteita joita on jopa puliukoilla.
joka menettää koko elämänsä.
ensimmäisinä kuukausinaan kuin kohdun lämmön ja turvan.
Minä määritän omille alkioilleni ne ihmisoikeudet joita se voi sillä hetkellä saada (kuten elämän).
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=1500000000000024&posting=22000000031713259#22000000031713259
kaikkien aikojen 'paras' =D Toisen ihmisyksilön saa siis tappaa, jos sillä ei ole edes vaatteita... =D =D
lapset ja nuoret jotka kuolevat esim. sairauksiin, väkivaltaan, viinaan jne. En olisi tässä maailmassa kovinkaan huolissani alkioikäisistä ihmisenaluista, kun jo Suomessa on paljon lapsia, joita pitäisi auttaa ja pelastaa.
on lääkärillä, joka ei edes alaikäiselle, raiskatulle lapselle aborttia soisi.
ei nyt kuitenkaan uhkaa enää murhaaminen, ainakaan laillisesti..
jos siltä tuntuu.Tässä tilanteessa ohjataan yleensä jollekkin muulle.Näin kävi myös omalla kohdallani.
Kyllä se siitä...
Onneksi kaikki jo paremmin.
Olet masentunut? Sukupuolesi takiako? Onko sinulla tietoa, miten monet transsukupuoliset parantuvat myös mielenterveydellisesti sukupuolen vaihdosleikkauksen myötä? Uskoisin, että melko kaikki, vai? Eli siltäkin saralta kyllä se siitä sitten suttautuu...