Luin ajoleikkureiden lingoista ja päätin testata omaa leikkuriani -20 asteen pakkasessa ja akku jaksoi pyörittää 5 minuuttia vou-vou-vou-vou tahtiin. Koneessa yksiaste SAE30.
Autosta virtaa ja tahti hieman ripeytyi. 2 minuuttia starttia ja kone tärähti käymään. Nostin kytkimen ylös ja kone sammui kuin veitsellä leikaten. Eikun uudelleen käyntiin. Kierroksia - vaihteiston hihna luistaa ja vaihdelaatikko pyörii tahmaisesti. 10 minuuttia pyöri ja tulin katsomaan niin vaihdelaatikkokin pyöri melko hyvin.
Kuitenkin kierrosten lasku kytkin ylhäällä aiheutti sammumisen. Annoin käydä vielä täysillä kierroksilla toisen 10 minuuttia. SItten lähdin ajamaan. Tai siis työntämään.
Ei noussut pihatien mäkeä ylös. Piti työntää. Jäin kiinni seuraavaksi postilaatikolle. Piti työntää. Sitten vehje lipsahti hankeen. Ei noussut työntämälläkään.
No, hain Kubotan diesel-käyttöisen pihatraktorin. Hehkutin 5 minuuttia kun tuntuu ottavan paljon hehkua tuollainen. No akkuhan siinä tyhjeni. No, auto oli leikkurin käynnistyksen jäljiltä käynnissä ja kaapelit esillä.
Autosta virtaa ja vielä 3 minuuttia hehkua ja starttausta 5 sekunttia ja lähti kuin lähtikin käyntiin sankan savupilven kera. Piuhat irti.
Köysi mukaan ja irrottamaan leikkuria. Neljännellä vetäsyllä lähti liikkeelle. No en enään jaksanut kävellä pihaan joten hinasin sitten sen leikkurin pihaan. Onnistui kuitenkin kun oli suora tie. No annoin leikkurin käydä vielä 30 minuuttia ja kokeilin käynnistää. Hyvin tärähti omalla akullansa.
Annoin vielä käydä 10 minuuttia ja pistin talliin.
Jos leikkurit toimii noin, niin miksi niihin kaupataan talvivarusteita? En kenenkään oleta joka päivä lekkivänsä auton akulla ja käyttäen konetta tunnin pihalla öljyjen käyttökuntoon saattamiksesi ja työntävän sitä joka ikisen pikku nyppylän kohdalla!?!?!?!
Ajoleikkuri / talvikäyttö
10
1999
Vastaukset
- vaihtaisi
moottoriin ja vaihdelaatikkoon synteettiset öljyt saattaisi tilanne parantua huomattavasti. Ja pyöriin kuuluu ketjut.
- briggs&stratton
Muistaakseni briggsin koneissa sanotaan että ei synteettisiä öljyjä. Mutta jotain muuta kuin SAE30. Moniastemineraaliöljyt talvella.
- näiden koneitten
briggs&stratton kirjoitti:
Muistaakseni briggsin koneissa sanotaan että ei synteettisiä öljyjä. Mutta jotain muuta kuin SAE30. Moniastemineraaliöljyt talvella.
kanssa ,niin takuu ehtoihin kuului ettei synteettistä käytetty ja nyt sitä suositellaan, vaikka b&s kone ei ole sotien jälkeen paljon muuttunutkaan. ariens käyttää lumilingossa italialaista konetta vaikka olisi kotimainen b&s:kin tarjolla ,koska briksiä ei ole suunniteltu toimimaan näin arktisilla alueilla
- testaaja1234567
näiden koneitten kirjoitti:
kanssa ,niin takuu ehtoihin kuului ettei synteettistä käytetty ja nyt sitä suositellaan, vaikka b&s kone ei ole sotien jälkeen paljon muuttunutkaan. ariens käyttää lumilingossa italialaista konetta vaikka olisi kotimainen b&s:kin tarjolla ,koska briksiä ei ole suunniteltu toimimaan näin arktisilla alueilla
Kyllä ne vielä viime kesänä öljyä promoottorilla minulle myydessään sanoi että älä käytä synteettistä. Uskon että se johtuu roiskevoitelusta. Isoimmissa öljypumpullisissa asia lienee eri.
- B & S
testaaja1234567 kirjoitti:
Kyllä ne vielä viime kesänä öljyä promoottorilla minulle myydessään sanoi että älä käytä synteettistä. Uskon että se johtuu roiskevoitelusta. Isoimmissa öljypumpullisissa asia lienee eri.
- neljän plus asteen
lämmöissä ei kannataa käytää sae-30 öljyjä sen pitäisi jo lukea ohjeissakin talvisin kannatta käyttää 10w-40,5w-40,10w-35,5w-35 tms.
- dfaiojiovd
palmun alta, synteettiset öljyt sisään, lumityöt tehty ajoleikkurilla ja puskulevyllä vuosikaudet, ei mitään ongelmia. Kesäksi tietysti se SAE 30.
Linkoja ei kannata traktorimallisiin ajoleikkureihin laitella ellei ole riittävästi tilaa pihassa kääntyillä ja koneessa vähintään 16 hp moottori.
Harvemmin muuten niitä lumitöitä tehdään -20 pakkaskeleillä... - maajussi65
Olen jo kolmatta vuotta tehnyt lumityöt nelivetoisella huskulla ja puskulevyllä. Homma toimiin erinomaisesti ja monesti teen muidenkin rakennusten lumityöt tuolla koneella kun on ketterä ja voimakas ja traktorin lämmitysaikana tulee hommat jo tehtyä. Traktorilla myös menee paljon aikaa kääntyilemiseen ahtaalla pihalla. Ajoleikkuri mahtuu myös helposti
auton kanssa autotalliin, joten käynistyvyyskin on taattu. Kohlerin moottori on vielä painevoideltu, joten voitelu toimii. Suosittelen siis ajoleikkuria myös lumitöihin oikeilla varusteilla.- näyttäisi
Masinisteissa oli tämännäköinen video
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774