perkeleen wimax

onko totta ettei wimax langaton laajakaista sovellu nettipelaamiseen? esim..css pätkii iha pirusti:S
6722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomicomin sivuilta että Wimaxin latenssi (viive) on paljon suurempi kuin ADSL:n. Miks sulla muuten on Wimax kun se on pirun kalliskin?

Äänestä

yleensäkkään langattomat ei taida soveltua kovin hyvin pelaamiseen.... esim @450 ois lähes sama latenssi ku adsl:ssä mutta 5 gt siirto rajoitus iskee sormille

Äänestä

Minulla ollut WiMAX yhteys kolmisen vuotta ja pelailen netissä päivittäin. Pääasiassa W:ET jossa pingi pyörii 90-120ms kun keskimäärin muilla pelaajilla on 40-70ms. Palvelimet tietysti ulkomailla että saattaahan sekin vaikuttaa.

Käytännössä ei huomaa mitään, eikä vaikuta pelaamiseen.

ICMP pingi on < 40ms nimipalvelimelle ja googleen n. 80ms

Ehkäpä lähteelläsi on signaalit niin huonot että päätelaite vaihtaa modulaatiota huonompaan ja jos paketteja tippuu niin tietysti se hidastaa. Toimivalla WiMAX yhteydellä onnistuu pelaaminen.

Äänestä
  • mulla ei toimi edes css kotimaisilla servuilla :O

    Äänestä

  • Oli liittymä mikä tahansa niin pitkistä pingin vasteajoista ei päästä mihinkään, kyse on ihan tcp protokollan ominaisuudesta silloin kun siirtotiet ovat pitkiä. Ja jenkkilään on pitkä matka. Jos liittymien eroja vertailee niin olisi ehkä viisainta testata johonkin suomalaiseen palvelimeen.

    Jos taasen jonkun pelin kohdalla on kyse udp protokollasta niin tilanne on tavallaan huonompi koska mitään kuittausta perilemenneestä paketista ei tule.

    Äänestä

  • ............. kirjoitti:

    Oli liittymä mikä tahansa niin pitkistä pingin vasteajoista ei päästä mihinkään, kyse on ihan tcp protokollan ominaisuudesta silloin kun siirtotiet ovat pitkiä. Ja jenkkilään on pitkä matka. Jos liittymien eroja vertailee niin olisi ehkä viisainta testata johonkin suomalaiseen palvelimeen.

    Jos taasen jonkun pelin kohdalla on kyse udp protokollasta niin tilanne on tavallaan huonompi koska mitään kuittausta perilemenneestä paketista ei tule.

    Ping käyttää ICMP:tä. Muita IP:n päällä olevia protokollia (eli OSI taso 4) ovat mm. UDP, TCP ja vaikkapa IGMP. TCP-protokollana ei vaikuta mitenkään ICMP echo requestilla:lla mitattuihin edestakas-latensseihin.

    UDP:tä käyttävät pelit takuulla kertovat pakettien perillemenosta tai päättelevät asian jollain muulla tavalla. Lisäksi UDP:tä käytettäessä voi vaikka lähettää seuraavassa paketissa myös edellisen sisällön tai käyttää jotain älykkäämpää virheenkorjausprotokollaa. Peleissä tuollainen redundanssi ei ole yleensä ongelma, koska yksittäiset paketit ovat pieniä. Ohjelmoijan mielikuvitus on rajana UDP:llä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


darkman88 kirjoitti:

onko totta ettei wimax langaton laajakaista sovellu nettipelaamiseen? esim..css pätkii iha pirusti:S

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu