No enpäs usko

tasavirtapaattiin...

Haa.. Mitä sinä täällä teet? Jännää. ..Eihän täällä ikinä käy ketään.. Miksi sinä sitten tulit? Mietitkö tarkkaan ennen kuin päätit tunkea tänne? Ehkei olisi kannattanut tulla... No omapa on asiasi. Tulitko siis paskalle? -Ihan rauhassa vaan! Ethän sotke paikkoja? ;O No saat sitten myös siivota itse. Sitä emme kiellä.No.. Jokatapauksessa, olet saapunut paskahuussiimme. Eli tässä vaiheessa on kai pakko sanoa: Tervetuloa Paskahuussiin! Tiesitkö, tämä on etusivu. Meidän etusivumme on hiukan homeessa. Oi kuinka hauskaa. Et tainnut ymmärtää. Jos suoraan sanotaan, olet aika tyhmä.Kuitenkin. On olemassa henkilö nimeltään Linda. On olemassa myös henkilö nimeltään Nelli. Linda ja Nelli saivat suuren inspiraation. He päättivät tehdä yhteiset sivut. -Oikeastaan idea lähti Lindalta. Nelli on silti toinen osapuoli sivujen väsäämisessä. Tämä homeinen etusivumme on todella järkevä. Siispä voitkin jo ruveta pakkaamaan tavaroitasi. Niin, sinun täytyy kantaa niitä mukanasi joka paikkaan täällä. Vai luulitko että täällä on joku joka ottaa tavarasi hoitoon siksi aikaa kun sinä koet upean kokemuksen paskahuussissa?

4

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitun huono

      juttu.

    • Psykiatri

      Ääliö

    • Tietäjä.

      Taisi olla 60-luvun loppu neljänneksellä, kun seilasin laivalla jossa oli tasavirta systeemi. Laiva oli liputettu Angolaan ja kuljetimme lähinnä metallituotteita Neuvostoliittoon. Siellä ne painoivat arvomerkkejä sotilaskäyttöön meidän raudasta.

      Laivan käyttövirta oli, siis se jota pistorasiasta tuli, oli 1100v. Mulla oli krammari mukana, jossa oli pirun paksu piuha. Näin se kesti jännitteen. Olisitte kuullut mikä meteli pelistä lähti. Rautavaaran levyt huusi 200desibelin voimalla, vaikka voluumi oli nollassa!

      Miksi sitten meillä oli tälläinen systeemi laivassa? Propulsiolaitteisto meillä oli dieselhöyry-sähköinen. Järjestelmän sydän oli boileri ja höyrykattila. Kättilassa höyrystettiin dieseliä, joka syötettiin ylipaineella sultzeriin. Näin saatiin vanhasta öljykrematoriosta kovat tehot, jotka syötettiin generaattorille. Genusta otettiin tasavirtaa joka pyöritti sähkömoottoria joka oli potkuriakselin päässä.

      Tasavirtaa käytettiin, koska laiva kulki tasaisemmin näin. Vaihtovirralla kun meno oli nykivää. Varsinkin kun ajettiin vastavirtaan, saatiin tasavirta säädettyä sopivaksi helposti.

      Myös perämiehet tykkäsi tasavirrasta, kun kahvinkeitin ei pärskinyt kahvia ympäriinsä. Pärskeet olisi kastellut styyrin keksit, ja siinä olisi uutsikki taas istunut korvat punaisina. Vaihtovirtakahvi ei ole sen jälkeen enää maistunutkaan! Oli ne aikoja!

      T:Yli-Siihvi

      • edukseen

        Näihin muihin jakomielitautisten kirjoituksiin verrattuna. Sitä on kiva lukea näihin muihin verrattuna.
        Minua kiinnostaa tuo kahvinkeitto erikoisesti sillä olen ajatellut lähteä eläkkeelle jäätyäni merille laivakokiksi.
        Iloista päivänjatkoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      87
      5439
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4722
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3027
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      88
      2955
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2564
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe