Miten te omistusasujat perustelette?

Myimme asunnon pois loppukesästä ja meidän perhe muutti vuokralle. Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa omakotitalosta arvonlaskua 30 000 €/v lainan korot 10 000 €/v eli yhteensä 40 000 €/v eli 240 000 mk vuodessa!

Vuokralla menee 14 000 €/v eli murto-osa. Lamakaan ei pelota, koska vuokran voi tarvittaessa maksattaa yhteiskunnalla. Se on karu fakta, ettei yhteiskunta ymmärrä omistusasujan ahdinkoa.

Ostetaan omistusasunto joskus sitten, kun ollaan aallonpohjalla.

Miten te omistusasujat voitte perustella itsellenne moiset asumiskulut?
12691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sillä että A) arvonlasku ei ole ollut noin suuri ja B) se on vain virtuaalilaskua, jos ei myy. C) jos myisin niin asuisin edelleen jossain, joten vaihdoaa häviää tai voittaa riippuen että vaihtaako pienempää vai suurmpaan, mutta summa on merkityksetön verrattuna ylimäärisen vuokralle muuttamisen vaivaan ja kuluihin.

Äänestä

koskaan asunutkaan omistusasunnossa (korkeintaan vanhempiesi luona)

MUAHHAHHAHHAH BUAHAHHAHHAHA

....MUTTA MIELI TEKISI PIRUSTI, EIKÖ?

Äänestä

"Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa omakotitalosta arvonlaskua 30 000 €/v lainan korot 10 000 €/v eli yhteensä 40 000 €/v eli 240 000 mk vuodessa! "


unohdit kaikki putkirempat neukkulaskelmiisi. joihin niihinkin menee yhteensä 15000/v.
ja yhtiövastike johon menee myös mokomat 15000€/v.


Siis todellisuus lähempänä 70.000€ / v.

Kunnes huomaat olevasi täysi idiootti....
ja jatkat haaveilemista omasta

Äänestä

"koska vuokran voi tarvittaessa maksattaa yhteiskunnalla. Se on karu fakta,"

Siinä meillä entinen omistusasuja ja tosimies :D

Minuakaan ei lama pelota, kun voin maksattaa lainani kaltaisillasi typerillä tuhnuttajilla.
Mikäli tuhnu ei maksa, yhteiskunta maksaa... VAI?
( Maksaa, vuokrana minun tilille)
Vuokraa kun saan lainani lyhentämiseen juuri näiltä lukemattomilta " Entisiltä " Omistusasujilta... jotka ovat huomanneet vuokralla asumisen kannattavammaksi :D

Osaan minäkin kirjoitella näin idioottimaisesti, vaikka se karu fakta on SEKIN!

Äänestä

no siksi koska yhteiskunta auttaa vasta kun olet syönyt säästösi. Seurasin sukulaisen hommia läheltä ja hänelle kävi juuri noin. Luuli jotain saavansa, mutta kävikin niin että tuet alkoi juosta vasta kun tili oli tyhjä.

Äänestä

....niiin, maksoit 10 000 euroa pelkkiä korkomenoja lainastasi. Sehän tekisi pikaisella laskutoimituksella esimerkiksi 3,3% (nykyiseltä tasolta reilusti yläkanttiin lasketulla) korkotasaolla 300 000 asuntolainaa...

...niin että asut hieman yli tonnilla kuussa vuokralla 300t.€ arvoisessa talossa?

...hmnjooo tuota tuota
















































HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH!!!!1

PRÖÖÖÖÖT PRÄÄÄÄÄÄTTTÄTÄTÄTÄ!!! TRÖÖÖÖTT!!!1!

HOH HOH HOH HOH HOH HOH HOH !!!1!

Äänestä

Kun pysyttelee samassa ausnnossa niin ei mene kuluja muuttamiseen ynnä muuhun. Sitäpaitsi se asunnon hinta nousee sitten taas joskus. Unohda muuten ne markat jo, ei niiden arvoa enää kukaan tajua.

Nyt olet siis jonkun hienon idean perusteella siirtynyt vuokralle pienehköön asuntoon omakotitalon (300t?) sijasta. Olet siis maksanut jo:
- asunnon välittäjälle 2-4 % = 6-12 tuhatta (tosin tietysti myit suomi24:n palstoilla yhden oikotie-ilmon avulla = 80 e, nero kun olet)
- vuokraa siis 14 tuhatta/vuodessa
- muut muutosta aiheutuneet kulut, pistetään vaikka pari tonnia
- seuraavan kämpän ostamiseen menee varainsiirtoveroihinkin reilut rahat
- rahasi arvo tilillä ei juurikaan nouse kun sijoitukset eivät tuota

Nyt olet siis heittänyt jo reilusti yli 20 tuhatta ikkunasta ulos ja olet siis päässyt pienempään vuokrakämppään ja pistänyt perheesikin kärsimään kanssasi. Oletan että olet perheellinen kun OKT:ssa asut. Muut perheet kun vielä asuvat tyytyväisinä omakotitaloissaan kun ei se niin kauhean kallista ole vuokralla asumiseen verrattuna. Lisää rahaa on menossa kun seuraavan kämpän ostat, joka on siis 30tuhatta halvempi kuin jokin aika sitten. Suunnilleen sama hinta mitä olet samaan aikaan heittänyt ikkunasta ulos kun jokin taisi pelottaa.

MILLÄ PERUSTELET PERHEELLESI KAIKEN TÄMÄN SÄHLÄYKSEN ILMAN MITÄÄN RAHALLISTA HYÖTYÄ?

Äänestä
  • Kiitos viestistä, etenkin tuo viimeinen kysymyksesi aloittajalle oli osuva! :D

    Äänestä

te vuokraloiset olette uskomattoman yksikertaista sakkia...

no joo, provohan tämä

Äänestä

asuntonne sitten pois hintakuopassa.
Mutta omapa on syynne, kun uskotte köyhiin kouluttamattomiin vuokralaisiin, jotka maksavat mielummin asuntoa vuokraisännälle kuin itselleen.
Jos uskoo vuokra-aasien puheita niin on itsekin yhtä tyhmä kuin vuokra-aasi.

Tämä oli nyt sitten se beartrap.
Väliraha uuteen asuntoon kaksinkertaistuu yleiseen asuntojen hintojen nousuun nähden.

Äänestä

Olet nyt hävinny hintojen nousun myötä noin 50.000€ ja vuokrat päälle ja lisäksi jäi hyödyntämättä vanhan lainan matalan marginaali ja ennätysalhaiset korot.

Jatka vielä vuosi niin voit ylpeänä kehua sadan tuhannen euron taappiosta ja vileä pari vuotta lisää niin tappio onkin yli miljoona mummoa.

Onneksi olkoon

Äänestä

Negatiivisillä asumiskustannuksilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuokralle muuttanut kirjoitti:

Myimme asunnon pois loppukesästä ja meidän perhe muutti vuokralle. Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa omakotitalosta arvonlaskua 30 000 €/v lainan korot 10 000 €/v eli yhteensä 40 000 €/v eli 240 000 mk vuodessa!

Vuokralla menee 14 000 €/v eli murto-osa. Lamakaan ei pelota, koska vuokran voi tarvittaessa maksattaa yhteiskunnalla. Se on karu fakta, ettei yhteiskunta ymmärrä omistusasujan ahdinkoa.

Ostetaan omistusasunto joskus sitten, kun ollaan aallonpohjalla.

Miten te omistusasujat voitte perustella itsellenne moiset asumiskulut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu