Tuhnulaskelmat valheellisia

kuten tiedämme

Miksi tuhnut tinkivät asumismukavuudestaan? Aina laskelmat tehdään siitä että miten paljon satojen tuhansien asunnon hinta laskee kun sitä odottelee parinsatkun alivukranurkkauksessa.

Miksi laskelmaa ei tehdä sen mukaan miten haluaa asua ja mihin on varaa niin omistaessa kuin vuokralla.

Itse en ainakaan viitsisi odotella epätyydyttävässä asunnossa jotain mahdollisesti olematonta romahdusta, jota ei ehkä tule milloinkaan.

Lähtökota täytyy tietysti olla se että asutaan tarpeiden mukaan joko vuokralla tai omassa.

5

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä tän palstan tuherot

      Tän palstan tuhnuilla oo koskaan varaa ostaa itelleen edes koirankoppia. Persaukisia nuoria opiskelijoita sekä muuten vaan lusmuja hamppareita joilla ei päivisin muuta tekemistä ole kun roikkua täällä kateuksissaan soittamassa poskeaan onnekkaammille.

      Näiden tuhmuhölmöjen perusteella tärkein asia elämässä on ostaa halvalla ja myydä kalliilla. Tätä muka odotellaan ja kärvistellään kauheissa vuokraluukuissa kauheissa asuinolosuhteissa joissa ei edes mahdu ympäri kääntymään muuten kuin rappukäytävässä.

      Totuushan on se, että ne joilla on varaa ylipäätään asuntoa ostaa ovat sen ostaneet silloin kun sille tarvetta on. Jos tarve on niin ostaa sen nyt. Jos päivät pitkät on aikaa kytätä promillen tarkkuudella tilastollisia hintojen nousuja/laskuja niin silloin ei ole olemassa duunia jossa jotain pitäisi tehdä =) Tai ainakin saisi lemput sieltä ennen pitkää.

    • jotka kärvistelevät

      pienessä yksiömurjussaan :D

      Autotallinikin on 2-3 isompi kuin näiden lurkkien asunnot.

    • vauhdissa!

      Hurja määrä taas viestejä ja poikkeuksellisen paljon luuseri-nimittelyä. Pitäisiköhän sinun koittaa värvätä palstalle lisää todellisia epäonnistujia, jotta voisitte hiukka useamman tyypin voimin pyörittää tätä pahan olon purkausta ? Olisi hienoa, jos joka viestistä ei näkyisi sen olevan aina yhden ja saman ahdistuneen tekemä.

      • Ja taas meni

        aloittajan koko aamupäivän työ täysin hukkaan kun jo ensimmäinen kommentoija ampui koko sairaan mielen rakentaman fantasian alas yhdellä täsmällisellä piikillä.

        Muulin grillaaminen ei ole koskaan ollut helpompaa =D


    • stadilainen

      Täyttä totta. Tuhnujen vuokralaskelmissa tuhnutetaan lähes aina halvassa vuokrayksiössä. Vuokra on yleensä parisataa euroa ja asuminen halpaa. Yleensä asutaan vielä yksin.

      Sen sijaan, kun tuhnu arvioi tuularien asumismenoja, niin tämä ottaa esimerkiksi perheellisten omistusasujien kolmiot, rivarit ja omakotitalot. Myös "ostamatta jättämällä" saavutetut hyödyt lasketaan jonkun satojentuhansien eurojen hintaisen asunnon perusteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe