Brittiläinen Andrew Wakefield teki mahtavan tilin huijaamalla ihmisille, että tuhkarokkorokotus saattaisi olla yhteydessä lasten autismiin. Hillot saatiin nyhdettyä, rokotusten kattavuus laski ja maahan saatiin kunnon tuhkarokkoepidemia ja ihmisiä kuoli.
Hämmästyttävästi kukaan ei pystynyt toistamaan Wakefieldin tuloksia, hänen keksimäänsä uuutta sairautta ei oel olemassakaan, autismi ei ollut yleistynyt rokotuksen jälkeen ja Wakefieldin koehenkilöistä ei löytynyt tuhakarokkoa muissa laboratorioissa. Itse asiassa koehenkilöt eivät edes olleet satunnaisia potilaita vaan rokotusvastaisen kampanjan osallistujia, jotka hakivat korvauksia.
Nyt Sunday Times paljastaa, että monilla Wakefieldin koehenkilöistä oli todettu autismi jo ennen rokottamista. Aika tylyä:
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/health/article5683643.ece
Hämmästyttävästi kukaan ei pystynyt toistamaan Wakefieldin tuloksia, hänen keksimäänsä uuutta sairautta ei oel olemassakaan, autismi ei ollut yleistynyt rokotuksen jälkeen ja Wakefieldin koehenkilöistä ei löytynyt tuhakarokkoa muissa laboratorioissa. Itse asiassa koehenkilöt eivät edes olleet satunnaisia potilaita vaan rokotusvastaisen kampanjan osallistujia, jotka hakivat korvauksia.
Nyt Sunday Times paljastaa, että monilla Wakefieldin koehenkilöistä oli todettu autismi jo ennen rokottamista. Aika tylyä:
http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/health/article5683643.ece
Vastaukset 46
Vanhimmat
Suomeksi Fakefieldistä:
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2009/01/andrew-wakefield-ja-rokotteet-osa-1.html
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2009/02/andrew-wakefield-ja-rokotteet-osa-2.html
Osa 3 pitäisi kai käsitellä GMC:lle esitettyä aineistoa.
Ensiksi voisi korjata selkeän asiavirheen otsikossa: Rokotteiden ja autismin mahdollista yhteyttä tutkinut Andrew Wakefield ei ole "rokotusvastustaja" eikä ole suositellut rokottamattomuutta, vaan rokottamista varmuuden vuoksi yksittäisrokotteilla (tuhkarokko, sikotauti, vihuriroko) MPR-yhdistelmärokotteen sijaan.
Mitä sitten monenmoisiin syytöksiin tulee, tässä Sunday Timesin juttusarjassa on kyseessä toimittaja Brian Deer:in vuosikausia (ainakin vuodesta 2004 muistaakseni) Wakefieldiä vastaan käymä kampanja. Toimittaja on mm. tehnyt kantelun Wakefieldistä ja kahdesta muusta autismin ja rokotteiden mahdollista yhteyttä tutkineestä lääkäristä lääkärien kurinpitoelimelle GMC:lle. Ymmärtääkseni suurin osa toimittajan syytöksistä on osoittautunut katteettomiksi. Sen verran toimittajan jutuissa on ilmeisesti pitänyt paikkansa että Wakefieldin työpaikka (Royal Free Hospital) on saanut tutkimushankkeeseen 55 000 puntaa ja tämän raportoinnissa oli kai jotain häikkää, ja että Wakefield on työskennellyt ja saanut korvausta MPR-rokotteen haitoista korvausta hakeneiden oikeusprosessiin liittyen.
Jos joku haluaa tutustua asiaan, kannattaa ehkä vilkaista myös Wakefieldin omat kommentit näihin tuoreimpiin syytöksiin, löytyvät esim. osoitteesta http://www.theoneclickgroup.co.uk/news.php?start=2600&end=2620&view=yes&id=3257
Muuten, miksi tämä aihe on "Vaihtoehtoiset hoidot" -palstalla?
Oliko tarkoitus varoittaa, että älkää asioiko sairaaloissa ja/tai että älkää käykö lääkärillä, lääkärit huijaavat? Vai miten tämä koululääketieteen (kyseessä koulutussairaala, vrt. "We are the only London teaching hospital ..") sairaalassa toimivan lääkärin toteuttamaksi väitetty epäilty väärinkäytös liittyy aihealueeseen?
Vaihtoehtoväki ja rokotusvastustajat lähes täysin samaa porukkaa.
http://www.rokotusinfo.fi/tekstit/terveys_sairaus_html
"Vaihtoehtoväki ja rokotusvastustajat lähes täysin samaa porukkaa.
http://www.rokotusinfo.fi/tekstit/terveys_sairaus_html"
Tarkoitatko että Wakefield ja muut Deerin teksteissä mainitut henkilöt ovat kirjoittaneet myös tuon tekstin? Ilmeneekö tämäkin Brian Deerillä olevista salaisista kansioista?
juttuun pohjia myöten. Tässä blogissa on kaivettu faktat esiin:
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/
Onko tarkoitus vain viedä huomio pois Wakefieldin tekemisistä? Aloita uusi ketju jos Deerin mustamaalaus kiinnostaa. Mihin palstalle se muuten sopii?
Wakefieldistähän tässä nimenomaan on kyse, siitä minkä verran painoarvoa tässä ketjussa esille nostettuille Brian Deerin Wakefieldiä koskeville syytöksille kannattaa antaa.
Aihetta käsittelee esim. osoitteessa http://childhealthsafety.wordpress.com/2009/02/08/sunday-times-sinks-to-new-low-with-yet-more-mmr-junk-journalism/ julkaistu blogikirjoitus. Kirjoituksessa muistaakseni esitettiin, että Wakefieldistä ym. GMC:lle kantelun tehnyt toimittaja Brian Deer on käyttänyt tuoreimmissa syytöksissään lähteitä joita hänellä ei pitäisi olla käytettävissä (esim. GMC:n papereiden osalta hänellä olisi ollut kirjoituksen mukaan velvollisuus palauttaa paperit GMC:lle jota hän ei ole täyttänyt), ja joita hän ei voi luottamuksellisuuden vuoksi julkaista. Näin ollen toimittajan väitteiden paikkansapitävyyttä ei voida varmistaa.
Ei mitään v***n väliä. GMC tekee ratkaisunsa TÄYSIN riippumatta Deeristä.
ALOITA SE UUSI KETJU!
Brian Deer kyllä itse kirjoitti Sunday Timesin jutuissansa (8.2.2009), että nämä hänen tuoreimmat sunnuntain lehdessä esittämänsä syytökset eivät koske asioita jotka ovat GMC:n käsiteltävinä (epäily ammatillisesti väärin ja epäeettisesti toimimisesta), vaan muita asioita (tutkimuksen tuloksia). Tämän perusteella ei ole odotettavissa, että GMC:n ratkaisussa otettaisiin minkäänlaista kantaa Brian Deerin viime sunnuntaina esittämiin syytöksiin.
Jos Deer/Times on tehnyt jotain päin hanuria, niin Wakefield taatusti nostaa rosiksen. Odotellaan.
"Ymmärtääkseni suurin osa toimittajan syytöksistä on osoittautunut katteettomiksi."
Ymmärtääkseni ei yksikään.
"Sen verran toimittajan jutuissa on ilmeisesti pitänyt paikkansa että Wakefieldin työpaikka (Royal Free Hospital) on saanut tutkimushankkeeseen 55 000 puntaa..."
435 000 puntaa *julkista* rahaa virallisten paperien mukaan, jota fakefield ei tietääkseni edes kiellä. (Muuta kautta on voinut myös tulla)
http://briandeer.com/wakefield/legal-aid.htm
Joku oikeusjuttu kai Wakfieldillä jo olikin vireillä Deerin juttuja johdosta, mutta kai jotenkin tuohon GMC-kuulemiseen liittyvistä syistä meni hyllylle tai jotain. En ole järin tarkkaan seurannut.
Kyllähän tuo jo maailman uutisia lukemalla on harmillisen selvää, että epäeettisesti toimivia lääkäreitä ja lääketieteen tutkijoita maailmaan mahtuu. Nähtäväksi jää, tuleeko GMC:n ratkaisusta lisävalaistuista tähän, mitä Wakefield on tehnyt tai jättänyt tekemättä, mitä rikkomuksia mahdollisesti todetaan tapahtuneeksi. Pitkälllinen prosessihan tuo kuuleminen on ollut, mutta eikös tuo jo loppupuolella ole?
DGC-kuuleminen oli tiedossa jo ennen kuin Wakefield esitti haasteen, joten sen odotteleminen ei voinut olla syynä.
Juttua käsitellyt tuomari oli sitä mieltä, että Wakefield ei voi ensin uhata oikeudenkäynnillä ja sittne vetkuttaa vuositolkulla varsinaisten syytöstensä esittämistä. Siksi hän määräsi, että Wakefieldin valitus pitäisi toimittaa lopultakin oikeuteen. Tässä vaiheessa Wakefield veti haasteen pois ja maksoi suosista kaikki Deerin ja Channel 4:n kulut.
Pieni häikkä tarkoittaa, että Wakefield ei ollenkaan kertonut saaneensa rahaa rokotusvastustajien juristeilta, ei kertonut, että koehenkilöt olivat juristien asiakkaita eikä kertonut, että hänellä oli patentoituna kilpaileva rokotustuote, jolla olisi voinut tienata sikamaisen omaisuuden, jos suunnitelmat olisivat menneet putkeen. Ei tuosta häikkä enää isommaksi voi mennä.
Ei, nuo olivat juuri sitä osaa Deerin jutuista josta ei ollut näyttöä, luultavasti rikkinäisen puhelimen mukana matkan varrella vielä siitäkin muuttuneina. Lisätietoa aiheesta taisi olla esim. Lancetin vastauksessa toimittaja Brian Deerin ensimmäiseen syytössarjaan v. 2004 http://image.thelancet.com/extras/statement20Feb2004web.pdf
Puhe oli, että kai jotenkin tuohon GMC-kuulemiseen liittyvistä syistä tuo juttu meni hyllylle tai jotain.
Jos joku on kiinnostunut yksityiskohdista, esim. sivulla http://www.whale.to/vaccine/walker999.html lainataan jotain tekstiä, jonka mukaan Deer & Sunday Times vaativat kaiken GMC-kuulemiseen liittymän materiaalin julkistamista, ja tuomari määräsi näin, jonka jälkeen Wakefield joutui vetäytymään jutusta.
Jotenkin on äkkiajatellen hiukan vaikea ymmärtää mitä tuo nimimerkitön tässä oikein koettaa osoittaa. Se, että joku brittitoimittaja ja -lehti väittävät sairaalassa työskennelleen brittilääkärin syyllistyneen erilaisiin väärinkäytöksiin, lasten rääkkäykseen ja "hillon nyhtämiseen", liittyy palstan aiheeseen, vaihtoehtohoitoihin, niin - miten? Minulle ei oikein auennut esim. tuo aiemmin tähän kysymykseen vastauksena tullut terveys-sairaus -dokumentin yhteys asiaan - oliko siis kyse siitä että nimimerkitön on selvittänyt Wakefieldin tuon kirjoittajaksi?
Vai onko Wakefield uudestisyntynyt Samuel Hahnemann, kiinalaisten lääkintöjen kehittäjä ja kaikkien muidenkin tuolla sivulla lueteltujen hoitojen kehittäjä useissa elämissään, ja Brian Deerin syytökset siitä että Wakefield on Paha, osoittavat myös että nuo kaikki muut vaihtoehtohoidot ovat Pahasta?
Jotenkin tästä nyt tuntuu olevan punainen lanka hukassa. Jos se, että lääkäri on onnistunut "hillon nyhtämisessä", on pahasta, niin luulisi että kampanjointi kohdistuisi myös esim. Paul Offitiin.
Toisaalta, taidanpa kuitenkin tunnistaa tämän ilmiön - tässä lienee kyseessä nyt taas se vanha juttu mitä Ivan Illich ja Robert Mendelsohn ovat tuoneet esille, että nykyään on kovasti yleistynyt uskonto "lääketiedeusko", joka on eräänlainen kristinuskon muuntuma. Lääkärit ovat papiston asemassa ja rokotukset ovat pyhä initiaatioriitti. Tämähän sopisi kuvioon, "hillon nyhtäminen" ei Offitin tapauksessa haittaa eikä ole tuomittavaa koska hän puolustaa pyhiä rokotuksia ja rotavirusrokotteen patentinhaltija on vähintään ylipapin asemassa, mutta Wakefield on syyllistynyt pyhäinhäväistykseen heti esittäessään epäilyksenkin että rokotteesta voisi olla jotain haittaa.
Samoin tähän kuvioon sopisi hyvin "vaihtoehto"-palstalle vääräuskoisia käännyttämään tuleminen - tässähän julkisesti paljon parjattu Wakefield toimii oikein hyvänä varoittavana esimerkkinä tyyliin "Katsokaa nyt mitä tuolle vääräuskoiselle on käynyt, haluatteko saman kohtalon?"
No, kyllähän näitä julistamisia silloin tällöin kuuntelee ihan mielenkiinnolla, mutta tällaiselle agnostikolle aika nopeasti kuitenkin menettää mielenkiintoansa. Kukin tulkoon uskossaan autuaaksi, ei siinä mitään.
""Sen verran toimittajan jutuissa on ilmeisesti pitänyt paikkansa että Wakefieldin työpaikka (Royal Free Hospital) on saanut tutkimushankkeeseen 55 000 puntaa...""
"435 000 puntaa *julkista* rahaa virallisten paperien mukaan, jota fakefield ei tietääkseni edes kiellä."
Ja pieleen meni taas nimimerkittömällä, tämä reilu 400 000 puntaa ei Deerin mukaan ollut osoitettu sairaalalle vaan Wakefieldille noiden Brian Deerin sivuilla julkaistujen tekstien mukaan. http://briandeer.com/wakefield/legal-aid.htm mukaan tarkat summat palkkioita 435,643 puntaa ja kulukorvauksia 3910 puntaa, yhteensä 439 553 puntaa.
Epäolennaista pilkun nusutusta että onko se 435,643 vai 435,000.
"Kyseinen lakimies, Richard Barr, tarvitsi näyttöä MPR-rokotteen vaaroista oikeisjuttujaan varten. Barr edusti vanhempia, jotka pyrkivät saamaan korvauksia rokotevalmistajilta."
"Deerin alkuperäiset tiedot antoivat tiliksi 100´000 dollaria. Luettuaan raportin Deer tajusi olleen väärässä. Komissio oli jakanut 30 miljoonaa dollaria. 20 miljoonaa dollaria meni Richard Barrin firmalle. 10 miljoonaa lääkäreille ja tiedemiehille.
Barrin firma perusti 16 hengen ryhmän selvittämään miten rahat käytetään."
"Tämä ryhmä antoi Wakefieldille 800´000 dollaria."
Tätä erittäin vakavaa eturistiriitaa Fakefield ei maininnut 'tutkimuksessa'.
"Useita kuukausia ennen MPR-varoittelua Wakefield oli laatinut patenttihakemuksen "turvallisemmalle" tuhkarokkorokotteelle."
Lainaukset: http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2009/02/andrew-wakefield-ja-rokotteet-osa-2.html
Tätäkään erittäin vakavaa eturistiriitaa Fakefield ei maininnut 'tutkimuksessa'.
Kun Fakefield toimi näin (vastoin normaalia tutkimuskäytäntöä) muut epäselvyydet, niin se viittaa hyvin vahvasti ettei pussissa ollut puhtaita jauhoja. (Ei absoluuttisesti todista koska Fakefield voi aina selittää joitain 'unohdin' 'en ymmärtänyt' 'olin niin tyhmä')
Vastaapa muuten, että onko Wakefield sinulle vieläkin joku Suuri Sankari?
"Vastaapa muuten, että onko Wakefield sinulle vieläkin joku Suuri Sankari?"
Heh, vastaapa sinä, oletko sinä vieläkään lakannut lyömästä vaimoasi/tyttö/poikaystävääsi?
(mahtaakohan olla tarpeen selventää, että tämä oli vastaava kysymys kuin esitetty, yleisesti tunnettua vitsiä mukaillen, vai liekö jo liian myöhäistä ;-)
Mitä jos lukisit linkittämäsi materiaalin itse. Wakefield sai rahaa, hänen olisi pitänyt kertoa se. Ei kertonut.
"Puhe oli, että kai jotenkin tuohon GMC-kuulemiseen liittyvistä syistä tuo juttu meni hyllylle tai jotain."
Olisiko iso vaiva, jos perehtyisit ensin aiheeseen, jota kommentoit? Juttu ei 'mennyt hyllylle tai jotain' vaan Wakefield perui haasteen ja maksoi Deerille korvaukset. Peruminen Wakefieldin tukijoille tämä seikkailu tuli aika kalliiksi. Pelottelu ei toiminut.
Tuhkarokon teologisesta ulottuvuudesta voit varmaan kysellä rokotuksenvastustajien steinerilaisjäseniltä.
No, muutetaan kysymystä:
Onko Wakefield mielestäsi niin tärkeä hahmo antirokotusliikkeelle että hänet on pidettävä mukana vaikka onkin erittäin todennäköisesti huijari?
Antirokotusporukoiden pyhä sota on kestänyt yli sata vuotta. Ei kai tämä yksi soturi ole korvaamaton?
Mitä kauemmin Wakefield pidetään pyhän sotanne merkkihenkilönä, sitä enemmän se syö liikkeenne uskottavuutta ja mädättää sisäisesti, koska joudutte keksimään mitä hämärämpiä selityksiä toisillenne (salaliitot ym.). Tämä kaikki tietysti sopii hienosti vastapuolelle.
Pohdipa hiukan ja kerro mielipiteesi.
Netistä löytyy aika kivasti tietoa rokotuksista:
http://www.rokotusinfo.fi/
http://www.luontaisnetti.fi/laakkeet_rokotteet_rokotuksialapsille.htm
http://www.luontaisnetti.fi/esittely.htm
http://www.amaris.fi/rokotuslinkit.htm
Onpa tuolla erikseen juttua myös MPR-rokotuksista ja autismista joka oli Wakefieldin tutkimusryhmän esittämä hypoteesi - ei suinkaan tuhkarokkorokotteen ja autismin yhteys kuten ketjun aloittaneessa kirjoituksessa virheellisesti väitettiin.
http://www.rokotusinfo.fi/tekstit/mpr_autismi_html
Espanjassa!Valmistaja-uskaltaa-väittää-ettei-johdu-rokotteesta,vaikka-tyttö-kuli-10min-rokottamisen-jälkeen.Suomessakin-ylistetään-HPV-rokotetta.Sääliksi-käy-lapset-joiden-hengillä-rokotustenvalmistajat-leikkivät.
Juttusi ei varsinaisesti liittynyt keskustelun aiheeseen.
Myöskään muista lähteistä ei ole kuulunut tämmöisiä kuolemantapauksia ollenkaan. Onko tässä ruumiit kätketty salaliiton toimesta vai levitelläänkö rokotusvastustuspiireissä taas perättömyyksiä?
Ainoa mahdollinen syy tappavaan rokotereaktioon olisi anafylaktinen reaktio, mutta sekään ei tapa kymmenessä minuutissa. Rokotteet tuleekin antaa sellaisessa paikassa, jossa on valmiudet allergisen reaktion hoitoon. Vastaavia allergisia rektioita voi tulla mistä tahansa nautintoaineesta, etenkin, jos ei tiedetä, mitä tuotteet sisältävät. Tämä on ongelmana nimenomaan luontaistuotteissa ja kaukoidän ihmepillereissä. Allergisia reaktioita on tullut puristeiden sisältämistä epäpuhtauksista mm. siitepölyistä ja pähkinöistä.
Rokottamista vastustavan Rokotusinfo ryn mukaan kukaan ei ole kuollut HPV-rokottamisen seurauksena. Espanjassa kaksi nuorta on saanut sairauskohtauksen rokottamisen jälkeen ja nyt yksi rokote-erä on vedetty markkinoilta. Rokotusinfon lähteiden mukaan rkottamisella ei välttämättä ole mitään yhteyttä tapauksiin, mutta asia tutkitaan varmuuden vuoksi. Henkilöillä oli ihan oikeita sairauksia, joista oireet saattoivat johtua.
Elikkä taas tuli hörhöjen toimesta palstalle postattua kakkendaalia.
"Rokottamista vastustavan Rokotusinfo ryn mukaan kukaan ei ole kuollut HPV-rokottamisen seurauksena."
Ei nyt varmaan kannata nimimerkittömän tekstin kirjoittajalta edes pyytää tietoa, että missä noin sanotaan.
HPV-rokotettujen kuolemista näköjään ainakin löytyy useampiakin mainintoja sivulta http://www.rokotusinfo.fi/rokotteet/hpv_html - alla yksi.
(7.1.2009) Cynthia A. Janak: Uuden vuoden muistotaulu HPV-rokotteen saaneille kuolleille nuorille naisille ja tytöille. - Janakin mukaan rokotehaittaraporteista selviää, että valtaosa kuolleista (30 henkilöä) on ollut alunperin terveitä. Janakin mukaan haittaraporttien yhteys rokotteeseen kiistetään ja haitoista kertominen pyritään vaientamaan.
Jos noihin muihin syihin (kuin lyhyt aika ennen haitan kärsimistä/kuolemaa) suhtautuu hiukankin kriittisesti, on toki helppo ymmärtää miksi on lääkevalmistajan edun mukaista julkaista lausunto, että syynä on jokin muu asia kuin rokote.
Kuolleista puheenollen, tuolta löytyy aika hätkähdyttäviä uutisia Suomessakin (mm. lapsilla iältään 6kk-72kk) kokeiltavasta lintuinfluenssarokotteesta löytyy. Kun rokotetta kokeiltiin Puolassa kodittomilla joitka kertoivat luulleensa kyseessä olevan tavallisen influenssarokotteen kokeilun, 21 kokeilussa mukana ollutta koditonta kuoli, heistä 10 lyhyen ajan sisllä Tavallisesti kuulemma kuolee n. kahdeksan vuodessa. Aikuisilla tällä samaisella rokotteela Suomessa tehtävä kokeilu oli vastikään uutisissa, kun tutkimusta pyörittävä yritys oli käyttänyt asiattomasti yliopiston nimeä ja kirjekuoria värväyskutsuissa. Kyseessä yritys jota johtaa yliopiston proffa, pyörittää yritystoimintaa yliopiston tiloissa ja henkilökunnalla.
http://www.rokotusinfo.fi/rokotetutkimus/#fluadh5n1
Palstakirjoittelija väitti, että Espanjassa olisi kaksi kuollut rokotteeseen. Sen sijaan rokotusvastaisten fanaatikkojen omallakin sivulla todetaan, että espanjalaisnuoret eivät suinkaan kuolleet. Kumpi puhuu totta?
Janak on esittänyt, että HPV-rokote olisi tappanut useita nuoria. Koska kuolonuhreja ei ole, niin se on kuulemma osoitus suuresta salaliitosta.
Kohdunkaulan syöpä on muuten naisten toiseksi yleisin syöpä.
Tuberkuloosiinkin kuulemma taas sairastutaan kotisuomessa, kun rokotuksista on luovutta, mutta sehän on pikkuseikka.
2000-luvulla-tubiin-suomessa.5-kuollutta-rokotuksen-seurauksena-ja-satoja-sairastuneita.Muutama-tartunta-ei-ole-vaarallista-EM.VERRATTUNA!
Eihän niiden tartuntojen tarvitse muutamaan jäädä, eikä varmaan jääkään, jos ihmiset yhä huolettomasti jättävät kaikki rokotukset ottamatta ja matkustelevat tubi/kolera/malaria- ym alueilla. Kehitysmaissahan tuhkarokkokin tappaa tehokkaasti pikkulapsia, joita ei ole rokotettu. Ja huolettomien matkalaisten mukana taudit leviävät myös täällä turvallisessa lintukodossamme ainakin niiden parissa, jotka eivät jälikasvuaan rokotuta kaikenmaailman propagandan pelottelemina ja innostamina. Voila!
Mikä-muuten-on-tuollainen-kummallinen-kirjoitustyyli-väliviivoineen? Jokin-uusi-muotiko, en-ole-vielä-aiemmin-törmännyt? ;)
tämä-väli-viivatyyli-on-ainut-tapa-jolla-voin-kirjoittaa!
Ihminen-jolla-on-hyvä-vastustuskyky-ja-terve-ei-siten-ole-pelkoa-saada-tubitartuntaa-KUNHAN-ON-TÄRKEIN-ELI-HYGIENIA-KUNNOSSA!
On riski jättää calmetterokotukset pois kokonaan. Vaikka tällä hetkellä on vain muutamiayksittäistapauksia esiintynyt, niin rokottamattoman väestön lisääntyessä, epidemiat voivat saada pian yliotteen. Juuri lapset ovat vaarassa ilman suojaa.
Itse olen jo 50 ja calmette saatu lapsena ja tehostus kouluiässä, josta muistona kuoppamainen arpi reidessä.
Tuberkuloosin torjunnassa ei ainakaan USA:ssa ole enää vedottu rokotteisiin, vaan hygieniaan ja ravitsemukseen, kuten ennen tubirokotteita. Tuberkuloosiin sairastuneita hoidetaan erilaisin yhdistelmälääkkein, kuten ennenkin. Voisi kai sanoa, että hoidoissa ollaan palaamassa juurilleen.
Sitkeässä on käsitys, että rokotteilla olisi voitu poistaa tuberkuloosiin sairastumisen syy. Näin valitettavasti ei ole, vaan tuberkuloosibakteeri juuri rokottamisten ansiosta näyttää voimistuneen entistä tuhoisammaksi. Sama linja pätee myös viruspuolella. Terveydenhoito ei kauaa tätä menoa kestä. Vaihtoehtoisilla hoidoilla rokotteiden aikaansaamia vahinkoja voidaan osittain korjata, mutta ellei itse vahinkoon tahdota puuttua, tuleva laajamittaisempi katastrofi on mitä ilmeisin.
Fundamentalistien rokotuspelottelukulttuuri näkyy levinneen tartuntataudin tavoin kotosuomeenkin sieltä jenkkilästä. Vaihtoehtohäröily ei varmasti auta, kun tartunta on saatu. Mutta mitä väliä, jos joku tyhmyri haluaa jättää jälkikasvunsa suojaamatta, niin omahan on vahinkonsa. Turha itkeä typeryyttään sitten jälkeenpäin.
Et näköjään tunne suomalaista neuvolapelottelukulttuuria. Kehottaisin tutustumaan pelotta.
Toki rokotteisiin saa niin halutessaan uskoa, mutta uskosta on oltava valmis myös maksamaan. Esimerkkinä voisi mainita papilloomavirusrokoteuskon. Tästä hyvästä moni nuori on menettänyt terveytensä tai lähitulevaisuudessa menettää. Joku siitä kantaa vastuun, vaikkei tiedä asiasta tai ei halua tietää. Vastuu lankeaa automaattisesti henkisellä tasolla vallitsevien lakien mukaisesti, eivätkä omat toiveuskomukset sitä yhtään vähennä.
Länsimaisessa lääketieteessä uskotaan terveyteen pakottamiseen esim rokotteilla. Tämä uskomus on täysin vailla todellisuuspohjaa. Se on tietynlaista vallanväärinkäyttöä: vain minun ehdoillani vaikeasta sairaudesta voi välttyä, ellet tee kuten käsken, sairastut. Jos tarkemmin ajattelet, ymmärrät, mihin tällainen valtapyrkimys johtaa. Se johtaa rahaan ja materialismiin. Olisihan se mukavaa, jos saisi olla sellainen ennustaja, joka piikittelisi kaikki terveeksi ja elämä sen kun hymyilisi. Tämä ei kuitenkaan ole mahdollista, ei rokotteilla, eikä muillakaan kemiallisilla poppakonsteilla. Ihminen on ennen kaikkea henki, myös sielu, mieli ja keho. Ellei länsimainen lääketiede ala hyväksyä tätä tosiasiaa, se vajoaa yhä syvemmälle kehouskomuksissaan ja silloin monia itkettää, aivan varmasti.
oikein ymmärrä asioita. Rottaminen on vapaaehtoista, jos rokotteesta sairastuu itse on vastuussa. rokotuksen kehittäjällä ja antajalla ei ole vastuuta. Näin sanottiin telkkarissa, mistähä syystä. Onko ne sitä hörhöilyä
Vai että "piikittelisi terveeksi". Ei, rokotteillahan ei terveeksi saa, jos tauti on jo saatu, mutta ehkäisemään monia tartuntatauteja rokotteet kyllä onnistuvat. Ja lääketieteellinen hoito onneksi myös parantaa monista sairauksista. Ei tietenkään kaikista eikä liian myöhään aloitettuna, mutta osasta kuitenkin.
Ja eipä niistä vaihtoehtoiluistakaan ole tautien karkoittajaksi. Kyllä kai muuten kaikki uskomushoitoihin turvaavat olisivat superterveitä ihmisiä! Mutta kun eivät näytä olevan. Mistäs se voi johtua, kun ex-sukulaisnainen kantaa kaameaa neurologista sairautta huolimatta parikymmenvuotisesta vaihtoehtoiluun turvautumisestaan (eikä sairastanut ennen hurahtamistaan)ja potee kaikki tavalliset tartuntataudit vuosittain? Eipä ole oikein onnannut se "terveydenhoito".
Ai haluat lapsillesi mieluiten sen papillooman. Lapsi parat...
Lueppas vaihteeksi sunnuntain Iltalehden koko aukeaman vvaihde-rokotusmainos. Oli sen tason tieteellinen avaus, että harvoin tarjolla. Lääkäriäiti kertoi olleen helppo nakki myydä rokoteidea 14-vuotiaalle tyttärelleen. Kuten tavallista yltiöpäisessä mainoksessa kerrottiin, ettei riskejä ole todettu, ja että rokote on mitä mainioin joululahja lapselle. Kyllä tämä maailma on sekoamassa lopullisesti. Akateeminen koulutuskaan ei luo minkään tason kriittistä arviointia, vaan hurvellus tuntuu kiihtyvän, mitä pitemmälle koulutus jatkuu.
Arviosi mukaan rokotteilla pystytään ehkäisemään monia tartuntatauteja. Näin on helppoa sanoa, kun ei ole hajuakaan, mihin sairauksiin yksilö mahdollisesti altistuu. Tämä alue tavallisemmin kuuluu selvänäön piiriin, mutta nyttemmin lääketiede on ominut sen omaksi erikoisalakseen. Ja tiedoksi vain, että monet neurologiset sairaudet vaativat kehittyäkseen useiden vuosien prosessin, ja että rokotteita pidetään niin perinteisen kiinalaisen lääketieteen kuin monien muidenkin hoitoalojen näkökannan mukaan yhtenä tavallisimmista syistä sairastua mainitulla tavalla. Lapsia on mahdollista tutkia energeettisesti välittömästi rokottamisen jälkeen, ja tämä työ on äärettömän raskasta. Mikään muu tutkiminen ei vie ihmiseltä niin paljon energiaa ja voimia kuin katsoa, mitä pienelle lapselle on tapahtunut rokottamisessa ja tapahtuuhan siinä uskomattoman paljon. Vastuuseen et saa ketään, koska eiväthän ne neuvoloissa ymmärrä, että kun tietty prosessi lähtee elimistössä käyntiin, sitä ei välttämättä pysäytä enää mikään, ja muutaman vuoden kuluttua vakava sairaus on koko perheen päivittäisenä riesana.
Papilloomavirusrokotteen aikaansaamista järkyttävistä halvaantumisista ja muista on ongelmista muualla maailmassa sentään puhutaan, koskapa nuorten onneksi niitä on tapahtunut välittömästi tai lähes välittömästi piikityksen jälkeen. Vain meillä kotosuomessa tulkinnat ja lehtikirjoitukset ovat omaa luokkaansa.
En ole lääketeollisuuden nettimainos, enkä sellaiseksi halua tullakaan. Lisäksi minulla on kokemusta rokotteista hyvin paljon, niin paljon, että voin luottaa itseeni. Ihminen ei ole kemikaaleilla toimiva sätkynukke, joka sairastuu, ellei tottele rokotemainostajaa. Rokotemarkkinoijien mielestä vain heidän ehdoillaan on mahdollista elää, ei muuten. Joko pelkäät tauteja tai luovut peloistasi ja teet, kuten meidän firmassa on hyväksi todettu. Tämä on aito uskonto, sillä se lupaa varman voiton jo tässä elämässä, eikä tarvitse muuta kuin maksaa, joko itse tai valtion veron muodossa.
Juttusi ei kerro muuta kuin että sinun kanootissasi kaikkien intiaanien melat eivät ylety veteen asti!
sait viimeksi. Rokotteet vaikuttavat hyvin paljon mielen tasolla. Varmaankin olet pannut merkille, että lasten ja nuorten mieltä lääkitään nyt tavattoman paljon. On masennusta, keskittymiskyvyttömyyttä, ylivilkkautta ja kaikenlaista ahdistusta. Ei kestetä toisen eriävää mielipidettä, vaan heti spasmat menee sekaisin. Aikuiset taas eivät kestä työssä, mieli pettää nopeammin kuin keho.
Intiaaneista sen verran, että sielläpäinhän ne ennustivat länsimaisen ihmisen kuolevan vielä nälkään täyden ruokalautasensa edessä. Ei lainkaan kehnosti nähty, sillä rokotteet ne eniten ruonsulatustakin muokkaavat. Lääketeollisuuden ansiosta elintarviketeollisuuskin on tehnyt kevyttuotteistaan loistavaa bisnestä. Tämä yhteiskunta ei kestä totuutta rokotteista. Se on niin kauheaa, ettei yksikään poliitikko pistä itseään likoon sellaiseen soppaan. Siispä ajelehditaan laineilla ja katsotaan, milloin kanoottimme uppoaa.
Olkaa tarkkoina noiden skepon väitteiden suhteen, hän kun näköjään kääntää tosiasiat nurinpäin.
Katsokaa mikä törkeä bluffi paljastui toisessa rokoteketjussa:
">1974-78: 7 SIDS
>1979-83: 25 SIDS
>1984-88: 65 SIDS
>1989-93: 90 SIDS"
>Pitäisi saada syntyvyystilastot samoilta ajanjaksoilta, ennenkuin noista luvuista voi tehdä mitään johtopäätöksiä.
Hyvä pointti. Tosin en usko, että sytyvyys olisi kuitenkaan 13-kertaistunut 20 vuodessa.
Vastoin uskomuksia, Scheibner ei ole väittänyt, että kätkytkuolemat olisi Japanista loppuneet kokonaan. Ne poistuivat ainoastaan sieltä rokotettujen lasten kuolemansyistä, kun rokotukset siirrettiin 2-vuoden ikäisille.
http://www.whale.to/vaccines/scheibner1.html
Hän kertoo Japanin hypänneen sijalta 17 sijalle 1 kätkytkuolemien harvinaisuustilastossa. Eli kätkytkuolemat hänen mukaansa vähenivät. Lähteenä hän mainitsee Scottin tutkimuksen 1991.
Nyt skebole väitti, että kätkytkuolemat olisi lisääntyneet merkittävästi silloin, kun rokotuksia ei lainkaan annettu (katkos kesti 2kk), eli kahden kuukauden aikana. Näin ei kuitenkaan tapahtunut edes hänen omissa tilastoissaan tuossa yllä vuonna 1975. Noina vuosina kätkytkuolleisuus oli todella alhainen.
Sama havaittiin myös Englannissa 1976. Pudotus oli merkittävä.
Japanissa taas alettiin uudestaan rokottaa nuorempina 1988, jolloin kätkytkuolleisuus taas hypähti suureksi. Ehkä siitä suuri osa tuosta vuosien 1984-88 65 kuolemasta tapahtui vuonna 1988?
Skebole on nyt täällä väittänyt, että kätkytkuolleisuus nousi, kun rokotukset lopetettiin. Ja kun rokotusikä siirrettiin 2-vuotiaaksi, niin kuolemat mukamas lisääntyivät.
Kumpikin on osoittautunut taas vääräksi väittämäksi. Vai mitä tähän kommentoi skebole?"
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000001093&posting=22000000041823725