Minulla on huono näkö, -5.0, mutta haluaisin silti päästä kansainväliseen valmiusjoukkoon. Rillithän ovat esteenä pääsemiseen.
Tarkoituksena olisi mennä silmäleikkaukseen vuoden päästä, kun olen 18v.
Mahdollistaako leikkaus (oletuksella, että kaikki menee hyvin ja näkö korjaantuu) pääsemisen erikoisjoukkoon, vai onko siihen silti jotain rajoituksia?
erikoisjoukkoon huononäköisenä
3
632
Vastaukset 3
- Puolusteluvoimat
Ei siinä mun mielestä vaadita kuin se hyvä näkökyky. Muistaakseni hävittäjälentäjäksi ei pääse, vaikka olisikin näkö korjattu leikkauksella.
- rillipää99
Muistelin, että jostain olen lukenut, että joillekin aloille ei pääse siltikään vaikka näkö olisi korjattu leikkauksella. Siksi ajattelinkin kysäistä, että onko valmiusjoukkoihin jotain rajoituksia.
Mutta hyvä jos ei ole, eli on mahdollista päästä kun silmät leikattu - Puolusteluvoimat
rillipää99 kirjoitti:
Muistelin, että jostain olen lukenut, että joillekin aloille ei pääse siltikään vaikka näkö olisi korjattu leikkauksella. Siksi ajattelinkin kysäistä, että onko valmiusjoukkoihin jotain rajoituksia.
Mutta hyvä jos ei ole, eli on mahdollista päästä kun silmät leikattuEdellisessä viestissäni kirjoittamani tiedot on otettu Varusmies 2007 oppaasta. Samaisesta opuksessa kerrotaan, että osoitteesta www.fincent.fi löytyy lisätietoa liittyen rauhanturvatehtäviin ja varmaankin myös siitä valmiusjoukosta on juttua. Käy myös puolustusvoimien sivuilla www.mil.fi, josta pitäisi löytyä esite ja hakulomake.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 46728
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit49640- 80626
- 53618
- 47591
- 50573
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan192553