Täytän kohta 21vuotta.
En tiedä mihin elämäni on menossa.
Aloitin opiskelun yläasteen jälkeen ja opiskelinkin mieluisaa alaa, oli ihana luokka ja oli todella hyvä olo kaikilla osa-alueilla elämässä. Opiskelin yli kaksi vuotta sairaslomat...
Jouduin kumminkin lopettamaan sen alan opiskelun, pääsin syksyllä opiskelemaan eri alaa jonkun verta myöhässä muista, luokka on aivan kamala ei ole ketään kivaa luokalla tuntuu kamalalta olla koulussa jossa ei ole ketään kivoja ihmisiä keiden kaa jutella jne, olen silti parin kaveri joiden kaa tulee välillä juteltuu mut ne on ihan eri maailmasta kuin mä, joutuu miettimään sanomisiian..
Ala-asteella minua kiusattiin ja syrjittiin eikä ollut kavereita luokalla, poikien kanssa tulin ihan ookoosti juttuun mutta tyttöjen kanssa en millään.
Sain yläasteella hyvän kaverin ja amatsussa tuli paljon kavereita ja ulkonäkökin muuttui ja olin ns.suosittu...
Elämä muuttui ihan kokonaan kun jouduin vaihtaan alaa.. En osaa edes hyvin niitä asioita mitä opiskelen...
Olen kanssa tosi usein kipeenä, mutta ei kiinnosta käydä lääkärillä koska samat asiat sieltä kuulee, koulu alkaa meneen huonosti kun tulee niin paljon poissaoloja...
Kävin pari kertaa mielenterveystoimistossa, mutta minut laitettiin jollekkin miehelle, joka alkoikin iskeen.. ei kuunnollet mitä mulla olis pielessä... piti vaihtaa naisella mutten ole uskaltanut käydä siellä ettei tapaisi kyseistä miestä..(paikassa ei tiedätä miksi edes vaihdoin hoitajaa)Itken tosi usein kotona.. ei tee mieli opiskella.. en käy ulkonakaan enään sillain kun reilu vuos sitten olin joka vloppu liesussa ja oli paljon kavereita.. nyt ei edes jaksa aamulla nousta sängystä kun itkettää vaan..
Minulla oli yksi yhdenyön juttu ja se on alkanut vaaniin mua käy oven takana koputtelemassa, kyseinen käyttää jotain aineita(käy n. kerran kuussa koputtelemassa ja samalla soittelee mulle.. keskellä yötä...)
Mitä tehdä kun mikään ei kiinnosta?
(En ole edes miettinyt itsemurhaa vaikka on kuinka masentunut ja itkettänyt..)
Ongelmia tulee vaan..
7
553
Vastaukset
- yritetään90
Jos olet kipeänä niin käy vain lääkärissä.
Silloin saa oikeat lääkkeet.
Voisitko vaihtaa alaa vielä?
Miten ois joku harrastus?
Sitten tuli tämmösii mieleen, ei mun tekemii:
Masennuksen poistolääke:
1. Säännöllinen elämän rytmi: nukkuminen yöllä ja valvominen päivällä, syö riittävästi ja liiku riittävästi. Juo vettä, se virkistää.
2. 8-8-8 -rytmi eli 8 tuntia nukkumista, 8 tuntia työtä tai työtä vastaavaa vapaaehtoistyötä ja 8 tuntia vapaa-aikaa, joka jakautuu 4-4 eli 4 tuntia omiin harrastuksiin/yksin olemiseen ja 4 tuntia sosiaalisiin kontakteihin.
3. Tee sellaista mikä tuottaa iloa! Mistä tekemisestä pidät? Lenkkeilystä? Vapaaehtoistyöstä? Musiikista?
4. Käy säännöllisesti mielenterveysyksikössä tai vastaavassa juttelemassa omasta olostasi. Kun puhut yhdelle ihmiselle, hän oppii tuntemaan sinut ja osaa neuvoa tarvittaessa.
5. Kun luottamus on mennyt, älä pakota itseäsi luottamaan. Anna luottamuksen syntyä pikkuhiljaa.
6. Kun opettelet kuuntelemaan ajatuksiasi ja tunteitasi, opit pikkuhiljaa ymmärtämään itseäsi ja motiivejasi. Masennuskin alkaa hälvetä.. pikkuhiljaa.
7. Kun opit tuntemaan itseäsi, opit myös hyväksymään itsesi sellaisena kuin olet, välillä energisempänä, välillä väsyneempänä.
Tietysti energisyys tulee kyl takas muutenkin. - tyttö__ABc
Minulla on ollut jonkun verran suhteita poikiin, mutta suurin osa pojista on pettänyt ja haukkunut minua.
Ei jaksa seurustella eikä mitään..
Baariin en jaksa lähtee koska siellä just tälleset tyypit tulee jutteleen heti kun astun sisään ovesta..
Ei tee mieli tutustuu kehenkään kun tuntuu et kaikki on samanlaisia..
On mulla pari hyvääkin kaveria, mut ne ei tiedä kaikkee musta..
Joudun varmaan lopettamaankin tämän opiskelun ja jatkamaan vasta ens syksynä kun poissaoloja on niin paljon
(minulla ei ole mitään vammaa.. olen vain nuhassa, kuumeessa ja kurkkukipeenä)
En tiedä mikä enään kiinnostaisi.. ajattelin vaihtaa taas alaa, mut stressaa ihan sikana kun ei ole mitään koulutusta takana, eikä saa töitä sairastamisen takia..
Nykyisessä koulussa tosiaan tuntuu että luokkalaiset ajattelee olevansa parhaita maailmassa (ainakin mua kun niillä suurimmalla osalla on lukiokin takana) ja kovia nirppanokkia..- vnvnvnvnnvnvn
Koulutusta ei kaikkeen tarvita.
Hoitoalalle pääsee usein ilman koulutusta vaikka hoitoavustajaksi.
Baarista harvemmin löytää vakavan suhteen.
Mutta eihän sitä ikinä tiedä mistä löytää.
- sdfsdfsdfds
Mulla täysin sama ongelma ja olen 17v poika, kaikki masentaa ja mikään ei onnistu ja koulussa ei jaksanu olla ku tuntu et muut ihmiset oli eri mailmoista ja kavereitakaan ei oo, huoh en jaksa edes yrittää enään, kait sitä pitää olla loppuelämä täysin yksin sillä en usko että tulen koskaan saamaaan kavereita tai mitään mistä olen joskus haaveillut, joten aikani vietän kotona sillä en jaksa vaivata muita ihmisiä ongelmillani ja en muutenkaan jaksa mitään, kaikki on ihan turhaa. En näe tulevaisuudessa mitään positiivista ja ajattelen kaikesta hyvin negatiivisesti. Joten et oo ainoo.
Kiitos tästä kaikesta kuuluu ihanille päänaukojille koulussa :), toivottavasti ees niillä on hyvä mieli nyt.- ---------------
Puhunut ammattilaisille ja muutenkin keskustellut tunteistasi?
- sdfsdfsdfds
--------------- kirjoitti:
Puhunut ammattilaisille ja muutenkin keskustellut tunteistasi?
En ole puhunut ongelmistani kenellekkään sillä en halua vaivata muita ihmisiä ongelmillani mihin ei ole minkäänlaista apua olemassa, elämä on pilalla ja ei sille mitään voi, ja minusta olisi noloa kertoa tämä livenä jollekkin joten en aio edes harkita sitä.
Ja jotenkin ammattiauttajille puhuminen ylipäätänsä olisi outoa.. ei heitä edes kiinnostaisi rahan takia vain puhuvat turhia asioita - ...............
sdfsdfsdfds kirjoitti:
En ole puhunut ongelmistani kenellekkään sillä en halua vaivata muita ihmisiä ongelmillani mihin ei ole minkäänlaista apua olemassa, elämä on pilalla ja ei sille mitään voi, ja minusta olisi noloa kertoa tämä livenä jollekkin joten en aio edes harkita sitä.
Ja jotenkin ammattiauttajille puhuminen ylipäätänsä olisi outoa.. ei heitä edes kiinnostaisi rahan takia vain puhuvat turhia asioitaTotuus on että ei joku ihminne kouluttaudu auttamaan muita vuosien ajan pelkän rahan takia.
Niihin ongelmiin on apua.
Sitä ovat saaneet monet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664312TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153473Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242281Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2971755Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221506- 671475
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394