mansikka

kutina

voiko mansikka aiheuttaa allergia oireita jotka ilmenee nielun kutinana

4

1113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi, on

      yksi yl.al.aih.

    • kahta tyyppiä

      On kahdesta syystä johtuvaa mansikka-allergiaa: enemmistöllä se johtuu kasvinsuojelusta, vähemmistöllä mansikan punaisesta väristä. Kasvinsuojeluoireista kärsivät pääsevät vaivoistaan suosimalla luomumansikoita. Punaisesta väristä (biologinen ongelma, ei väripelko) johtuvasta allergiasta kärsivät voivat ostaa geenimuunneltua valkoista mansikkaa tai jättää mansikan kokonaan. Nielun kutinan lisäksi mansikka-allergia esiintyy silmien vuotamisena aivan kuten sitruuna-allergia.

      • hajuherneet

        olen kuullut että mansikan allergeenit tuhoutuvat nopealla pakastamalla? onko kokemuksia taikka muita kikkoja? sukujuhla tuloss ja toiveena kesän eka mansikkakakku ja kolme aikuisvierasta on allergisia tietty mansikoille... aurinloista kesää :-)


      • ystävät mansikoita
        hajuherneet kirjoitti:

        olen kuullut että mansikan allergeenit tuhoutuvat nopealla pakastamalla? onko kokemuksia taikka muita kikkoja? sukujuhla tuloss ja toiveena kesän eka mansikkakakku ja kolme aikuisvierasta on allergisia tietty mansikoille... aurinloista kesää :-)

        Et voi lähteä kokeilemaan oman mansikkahimosi vuoksi, josko tuttavasi eivät saisikaan oireita. Kyse on heidän terveydestään, joka sinun tästä allergiasta tietoisena tulisi ottaa huomioon eikä ryhtyä leikkimään parantajaa.

        Kykenit varmaan näissä juhlissa tarjoamaan esim. vadelmakakkua ja syöt mansikkakakun sitten omalla ajallasi, taikka teit kaksi pienempää kakkua, joista toinen on täysin mansikaton.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      61
      3984
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      59
      3980
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2861
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      55
      2682
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1982
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1859
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1649
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1327
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1261
    Aihe