Hei! Olen tässä pitkään katsellut uutta vuokrakämppää, kun vanha on aivan liian pieni kahdelle, mutta oikeaa ei oikein tunnu löytyvän. TÄSSÄ TULEE oikeistaan varsinainen aihe viestille: Kuinka paljon sähkö maksaa (kerrostaloasunto, kaksio) kuukaudessa? Kun noissa vuokrahinnoissa ilmoittavat aina kuukausivuokran vesi(x€) sähkö KULUTUKSEN MUKAAN. Nykyisessä asunnossa sähkö sisältyy vuokraan. Niin että voisiko joku kertoa kuinka paljon tuo " sähkö" sitten kustantaa kuukaudessa?/osaisiko joku arvioida tilannetta? jääkaappi ja hella löytyy(ruokaa valmistetaan päivittäin), mikro leivänpaahdin, valot kahdessa huoneessa noin.8h/vuorokausi näin talvella, 2tietokonetta(päällä noin.5h/vuorokausi) ja tv(päällä n.2h/vuorokausi).
arvioita? =)
löytyisikö tietoa
6
364
Vastaukset
- ...ketjussa
kirjotin (sulle?) jo mutta laitetaan nyt vielä lyhyesti tähänkin että kahden hengen sähkölasku kaksiossa pyörinee siinä lähellä 20e/kk (olettaen että lämmitys sisältyy hintaan)
Telkat muut ei paljoo siihen vaikuta josseivät oo koko ajan päällä vaan sitä nostaa uunin käyttö, vanhat kodinkoneet ja SAUNA!
mut 20-30e/kk - asukasliitto
Eli pienessä kerrostaloasunnossa kuluu noin 2500 Kwh/vuosi, eli noin 25 euroa kuussa sopimuksesta riippuen. Käy katsomassa edullisin firma vaihtovirta.fi sivuilta.
- Käytäntö voi olla jotain muuta
Meillä pienehkö kaksio (2 aikuista kaukolämpö) jo pelkästään sähkönsiirtomaksu (vaikkei kuluttaisi sähköä yhtään)on jo 68,50/3 kuukautta. Tavalliset kodinkoneet ja elektroniikkalaitteet( ei käytetä 24h/vrk) Sähkölasku 175e/3kuukautta.
- hetkinen sentään
Käytäntö voi olla jotain muuta kirjoitti:
Meillä pienehkö kaksio (2 aikuista kaukolämpö) jo pelkästään sähkönsiirtomaksu (vaikkei kuluttaisi sähköä yhtään)on jo 68,50/3 kuukautta. Tavalliset kodinkoneet ja elektroniikkalaitteet( ei käytetä 24h/vrk) Sähkölasku 175e/3kuukautta.
"jo pelkästään sähkönsiirtomaksu (vaikkei kuluttaisi sähköä yhtään)on jo 68,50/3 kuukautta."
Sähkönsiirtomaksu menee vanin siirretystä (=kulutetusta)
sähköstä
Ei muusta.
Ettet nyt sotke joidenkin perimään "perusmaksuun"..?
"Tavalliset kodinkoneet ja elektroniikkalaitteet( ei käytetä 24h/vrk) Sähkölasku 175e/3kuukautta."
Ei oo totta.
Pitää olla vähintään sähkösauna ja kylpeä joka
päivä.
Itse käytän surutta sähköä (ei ole saunaa) ja kaksiossa
sähkölasku 20...25€/kk. - minull akaksio ja asun yksin
hetkinen sentään kirjoitti:
"jo pelkästään sähkönsiirtomaksu (vaikkei kuluttaisi sähköä yhtään)on jo 68,50/3 kuukautta."
Sähkönsiirtomaksu menee vanin siirretystä (=kulutetusta)
sähköstä
Ei muusta.
Ettet nyt sotke joidenkin perimään "perusmaksuun"..?
"Tavalliset kodinkoneet ja elektroniikkalaitteet( ei käytetä 24h/vrk) Sähkölasku 175e/3kuukautta."
Ei oo totta.
Pitää olla vähintään sähkösauna ja kylpeä joka
päivä.
Itse käytän surutta sähköä (ei ole saunaa) ja kaksiossa
sähkölasku 20...25€/kk.sekä eläkkeellä ollessa netti ja koneet auki kokoajan menee 350€ vuodessa nyt kun nousi hinnat.
- kaksiossa
oma sauna. Käytettiin sitä lähes joka päivä ja sähkölasku oli 60 euroa/3 kk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455140Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1241643Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151479Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "501406- 141205
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4111081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76999Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60827No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol16827