Ostanko oikeanlaiset sukset ?

nopea vastaus please

Eli olen ostamassa käytettyjä laskettelusuksia netistä ja minulle tarjottiin vuoden vanhoja Salomonin twin-tippejä. Sain suksista kuvat ja sukset olivat todellakin, kuin kaupasta haetut. Suksien pituus on 163cm. Itse olen 172cm pitkä.
Muutamana talvena on tullut satunnaisesti lasketeltua perus rinnelaskua, ei siis temppuilua.
Soveltuuko tuommoiset twin-tipit tavalliselle rinnelaskijalle tai jos 30% on pientä kikkailua ja loput peruslaskua.
Paljonko tuollaisten suksien arvo on vuoden vanhoina?
Entäpä onko nuo sukset sopivat pituuteeni nähden, vai määrääkö oma pituus paljon suksien pituutta?

3

1090

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskija

      Ei tuohon osaan oikein mitään neuvoa, kun et edes suksien mallia sanonut. Salomonilla on monia twinejä.

      Käy kokeilemassa erilaisia suksia hiihtokeskusten testitapahtumissa. Sitten tiedät oletko ostamassa oikeanlaisia suksia.

      • siis..

        Salomonin Flyerit(ilmeisesti siis malli?) ovat kyseessä.
        Olen saanut käsityksen, että nuo ovat siis jokapaikan höylät. Käy tavalliseen rinnelaskuun, temppuiluun yms..
        Tuo testitapahtuma ei oikein onnistu, kun sellaisia ei ole nyt tässä lähellä tiedossa ja nuo sukset pitäisi ostaa melko nopeasti pois. Lähtevät kyllä sen verran halvalla.


      • jepsan
        siis.. kirjoitti:

        Salomonin Flyerit(ilmeisesti siis malli?) ovat kyseessä.
        Olen saanut käsityksen, että nuo ovat siis jokapaikan höylät. Käy tavalliseen rinnelaskuun, temppuiluun yms..
        Tuo testitapahtuma ei oikein onnistu, kun sellaisia ei ole nyt tässä lähellä tiedossa ja nuo sukset pitäisi ostaa melko nopeasti pois. Lähtevät kyllä sen verran halvalla.

        juu siis twineillä laskee oikeen mukavasti "normaalistikin" rinteessä mutta itse niillä tulee lähinnä vain pelleiltyä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe