Ostanko oikeanlaiset sukset ?

nopea vastaus please

Eli olen ostamassa käytettyjä laskettelusuksia netistä ja minulle tarjottiin vuoden vanhoja Salomonin twin-tippejä. Sain suksista kuvat ja sukset olivat todellakin, kuin kaupasta haetut. Suksien pituus on 163cm. Itse olen 172cm pitkä.
Muutamana talvena on tullut satunnaisesti lasketeltua perus rinnelaskua, ei siis temppuilua.
Soveltuuko tuommoiset twin-tipit tavalliselle rinnelaskijalle tai jos 30% on pientä kikkailua ja loput peruslaskua.
Paljonko tuollaisten suksien arvo on vuoden vanhoina?
Entäpä onko nuo sukset sopivat pituuteeni nähden, vai määrääkö oma pituus paljon suksien pituutta?

3

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskija

      Ei tuohon osaan oikein mitään neuvoa, kun et edes suksien mallia sanonut. Salomonilla on monia twinejä.

      Käy kokeilemassa erilaisia suksia hiihtokeskusten testitapahtumissa. Sitten tiedät oletko ostamassa oikeanlaisia suksia.

      • siis..

        Salomonin Flyerit(ilmeisesti siis malli?) ovat kyseessä.
        Olen saanut käsityksen, että nuo ovat siis jokapaikan höylät. Käy tavalliseen rinnelaskuun, temppuiluun yms..
        Tuo testitapahtuma ei oikein onnistu, kun sellaisia ei ole nyt tässä lähellä tiedossa ja nuo sukset pitäisi ostaa melko nopeasti pois. Lähtevät kyllä sen verran halvalla.


      • jepsan
        siis.. kirjoitti:

        Salomonin Flyerit(ilmeisesti siis malli?) ovat kyseessä.
        Olen saanut käsityksen, että nuo ovat siis jokapaikan höylät. Käy tavalliseen rinnelaskuun, temppuiluun yms..
        Tuo testitapahtuma ei oikein onnistu, kun sellaisia ei ole nyt tässä lähellä tiedossa ja nuo sukset pitäisi ostaa melko nopeasti pois. Lähtevät kyllä sen verran halvalla.

        juu siis twineillä laskee oikeen mukavasti "normaalistikin" rinteessä mutta itse niillä tulee lähinnä vain pelleiltyä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11289
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5371
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2620
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2296
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1725
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1383
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1309
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1216
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1129
    Aihe