Kelkka aloittelijalle?

Olen ajatellut aloittaa kelkkailuharrastuksen ja nyt pähkin, mikä olisi paras ratkaisu. Kokemusta kelkoista ei juuri ole, joten kaikki tieto olisi tervetullutta. Budjetti ensikelkkaan olisi alle 2 tonnia ja saisi olla touring malli, että onnistuisi kahdelleenkin ajelu. Ajelu olisi lähinnä jäällä, metsäautoteiden pohjia ja jonkun verran reitillä. Koneen kooksi olen ajatellut 400 - 500 kuutioista. Onko väliä onko puhallin- vai nestejäähdytteinen? Mitkä mallit olisivat mahdollisia vaihtoehtoja, joissa olisi hyvä kompromissi ajettavuuden, kulutuksen ja kulkemisen suhteen. Itseä kiinnostaisi yamaha venture, mutta niitä on kovin vähän tarjolla tällä budjetilla.
74361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..Venture on melkoinen bensasieppo, joten sen unohtaisin heti alkuunsa.. kuten touring penkin.. akat saa istua kotona.

Föönipelit on aika rivakoita metsätaipaleilla, eikä niillä jää pahemmin isommille kelkoille, sillä voi jäädä ne isommat kelkatkin.

Fööni on hyvä harjoituskelkaksi, koska kepeytensä ansiosta kelkan hallinta on huomattavasti helpompi oppia.

Joku näistä...

Polaris 440 XCF (ProX) -01<
Arctic Cat ZR 440-500 Sno Pro

Äänestä
  • Kiinnostais muakin kelkkailu, jos noin edullisesti pääsee alkuun... :o

    Äänestä

  • toimivan kelkan?? kirjoitti:

    Kiinnostais muakin kelkkailu, jos noin edullisesti pääsee alkuun... :o

    ..parilla tontulla aloittelevan "reen" saa ostettua.

    Seuraavat jutut kannattaa tarkistaa..
    - Jousitus/iskarit
    - Veto-/kampiakselin laakerit (variaattorin päästä rytkyttämällä välykset tuntuu.
    - Puristukset joka pytystä. Tähän saa yleensä pienkonekorjaamoilta mittarin lainaan
    - Telaston kunnon; matto, tuennat, laakerit
    - Runko
    - Kilinät ja kolinat kuulee ajaessa. Kone tulisi olla kylmä, kun menee koeajolle ja kannattaa "luukuttaa" kunnolla lämpimäksi, jotta näkee koneen toiminnan myös lämpimänä.
    - Öljyt on hyvä tsekata.. itellä oli lohko yhdestä halki ja nesteet oli öljyjen seassa.

    Äänestä

vähän aikaa sitten 2001 vuosimallin ski doo tourig 380F kelkan ja tyytyväinen olen ollut. Se on hyvä perus kelkka jolla pystyy ajamaan umpisessakin. Eihän se mikään tykki ole mutta ei vie paljon polttoainettakaan!

Äänestä
  • että ei maksanut kuin hitusen yli kaksitonnia ja vähän ajettu.

    Äänestä

Ski-Doo Formula S 380 ajettu vain 2600km jotka olen siihen itse ajanut. Kelkan saa hakea pois
hyvinkin alle kahden tonnin, Ski-doo on myynnissä Nettimotossa. Ajattelin säästää siitä Junjorille kulkupelin mutta kun tallissa on Formulan lisäksi uusi Polariksen Edge Touring niin ei sovi enää auto sekaan.
Kelkka on väriltään punainen ja kilsoja pyörähti viime talven viimeisellä reissulla tasan 2600, ilmoitukseen olen hieman listannut viimeisimpiä huoltotöitä.
Polttoaineen kulutusta en liiemmin ole seurannut mutta ei se mielestäni kovin janoinen ole, tosin kaikki on aina mennyt mitä tankkin on kaatanut.
Viime keväänä otin pois vakuutuksesta kun, tuli hankittua tuo Polaris. Alle nelisatanenhan menee siihen pienempään liikennevakuutusluokkaan.
Kelkka on Vaasassa.

Äänestä
  • kyllähä siihe kannatta laettoo se 1000-2000 egee lisee ja saat neste pelin..nuo puhalli koneet ei kauheita kilometrejä allesa tartte ku saa niihi kone rempa tehä....yleesä nuo puhalli koneet mitä myynnissä mihi ei oo remppaa tehty ni o just kilometrit täynnä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kelekkakuume kirjoitti:

Olen ajatellut aloittaa kelkkailuharrastuksen ja nyt pähkin, mikä olisi paras ratkaisu. Kokemusta kelkoista ei juuri ole, joten kaikki tieto olisi tervetullutta. Budjetti ensikelkkaan olisi alle 2 tonnia ja saisi olla touring malli, että onnistuisi kahdelleenkin ajelu. Ajelu olisi lähinnä jäällä, metsäautoteiden pohjia ja jonkun verran reitillä. Koneen kooksi olen ajatellut 400 - 500 kuutioista. Onko väliä onko puhallin- vai nestejäähdytteinen? Mitkä mallit olisivat mahdollisia vaihtoehtoja, joissa olisi hyvä kompromissi ajettavuuden, kulutuksen ja kulkemisen suhteen. Itseä kiinnostaisi yamaha venture, mutta niitä on kovin vähän tarjolla tällä budjetilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu