Pisti epäilyttämään koko hanke lukiessani tämän päivän Turun sanomista uutisen, että Pinellan uuden osan suunnittelija on sama, joka suunnitteli uuden pääkirjaston. Sehän ei sulaudu vähääkään yhteen vanhan kanssa.
Jos nyt Pinellan viereen tehdään iso valkoinen laatikko?
Eikö Pinellan uudisrakennuksesta pitäisi antaa yleisöllekin oikeus sanoa mielipiteensä?
Kuvat on saatava nähtäville!
Jos nyt Pinellan viereen tehdään iso valkoinen laatikko?
Eikö Pinellan uudisrakennuksesta pitäisi antaa yleisöllekin oikeus sanoa mielipiteensä?
Kuvat on saatava nähtäville!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voiko joku tosiaan ajatella noin, että arkkitehti suunnittelee aina samanlaisen rakennuksen. Usko, että Asmo Jaaksi osaa suunnitella muutakin kuin valkoisen laatikon. Ei tyrmätä pinellan suunnitelmia ennen kuin on edes nähnyt suunnitelman.
Jokainen voi omin silmin todeta Linnankadun varressa olevan valkoisen laatikkohökötyksen rumuuden. Se ei sulaudu vähääkään vanhan ja arvokkaan kirjastorakennuksen läheisyyteen. Jos tällainen laatikko sallittiin rakentaa arvokkaan kirjastorakennuksen yhteyteen, niin ei olisi mahdotonta samanlaisen ratkaisun hyväksymisestä Pinellan viereen.
Miksi sitä rumaa ja lahoa mörskää pitää siinä näkyvällä paikalla hävetä.
Pitäisi purkaa kokonaan!
Miksi koko Pinella ylipäätään jätettiin vuosiksi mätänemään.
En usko koko korjausfarsiin ennen kun näen sen kunnossa ja käytössä jälleen.
Ihan naurettavaa touhua kaupungilta - ja rahaa taas palaa miljoonia 'konsulttien suunnitelmiin' jne jne jne.