Pykälä ry: n kurssit http://www.onlineexpo.com/fi/fin/exhibitions/careerfi2009/102/1000597/
Onko kenellä kokemusta ko kursseista?
Oikeustieteen valmennuskurssit
6
2818
Vastaukset
- valmennuskurssille.fi
Löytyvät:
http://www.valmennuskurssille.fi/site/index.php/category/kurssijarjestaja/pykala/ - oik.yo
Itse kävin keväällä 2008 Pykälän TV-kurssin ja koin sen varsin hyödylliseksi. Pääsin myös ekalla yrittämällä sisään Helsingin oikikseen. Kurssillani oli opetusta 3 kertaa viikossa, 2-4 tuntia kerralla. Siinä sai hyvää vaihtelua yksinäiselle puurtamiselle ja kerkesi näkemään muita kohtalotovereita ja aina vähän juoruamaan. Toki opetuskin oli tasokasta ja etenkin Pykälän nettisivuilla ollut kysy-vastaa-palsta oli oiva apu. En usko, että olisin päässyt sisään ilman valmennuskurssia, sillä ainakin aluksi oli vaikea osata keskittyä olennaisiin kohtiin, joskus ihan jopa olennaisiin sanoihin ja sanamuotoihin. Ja tietysti välikokeet ja loppukoe motivoivat lukemaan sekä ennen että jälkeen. Kurssilta sai myös n. 80 kpl harjoitustehtäviä vastauksineen, jotka tuli kyllä kaikki tehttyä.
Pykälän kursseillehan ilmoittautuminen on tammikuun alussa, joten tänävuonna et varmaan enää pääse kuin jollekin hajapaikoille. Tehokurssit ja muut menevät täyteen tunnissa. Jos haluaa päästä tehokurssille, kannattaa olla ilmoittautumisaamuna klo 5 Pykälän toimistolla jonottamassa :)
Tsemppiä kaikille oikikseen pyrkijöille!- oikkkari
ite kävin ekana hakukertana pykälän kurssit - kuitenkin tuloksetta. Tällä hetkellä opiskelen Turun oikiksessa. Kävin lexin valmennuskurssit ja pääsin sisään. Turku on kyllä loistava opiskelukaupunki eikä välivuosi enää harmita tippaakaan!
- tietämätön?
oikkkari kirjoitti:
ite kävin ekana hakukertana pykälän kurssit - kuitenkin tuloksetta. Tällä hetkellä opiskelen Turun oikiksessa. Kävin lexin valmennuskurssit ja pääsin sisään. Turku on kyllä loistava opiskelukaupunki eikä välivuosi enää harmita tippaakaan!
eikös turussa opiskelukin ole hieman eri painotteista. olen kuullut, että teillä ei olisi lakikirjatenttejä..
- oikikseenko?
Ite löysin tälläsen facebookin kautta: www.fiducius.fi. Järjestää just Helsingin tiedekuntaan kursseja, aika edullinenkin. Kannattaisiko ilmottautua..? Pykälänkin kurssit kun on jo myyty loppuun.
- wannabelawyer
Mä kuulin, että Vaasassakin järjestetään valmennuskurssi oikeustieteelliseen, sen avulla voi siis hakea myös Helsinkiin, koska sinne ja Vaasaan on samat kirjat.
Tällanen kuin Justus ry, löysin myös facebookin kautta: http://www.justuswasa.fi/?page_id=57&lang=fi
Itelle mahdollinen ainakin sijainnin kannalta, eikä pahan hintainenkaan. Mielipiteitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171958
- 1541880
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h221255- 49941
- 85909
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To21829- 112771
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell45720Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32715- 74696