Huhtikuussa matkalle

Kielitaidoton

Hei
Mieheni kanssa matkustamme Madeiralle ensi kertaa. Molemma ovat kielitaidottomia (ei onnistu kuin suomenkieli) yli 60 vuotiaita, suht.hyväkuntoisia "vanhuksia". Pärjääkö siellä, vaikka ei kielitaitoa olekaan. Rantalomaa emme edes ole ajatelleet. Madeiralla on varmasti paljon nähtävää. Tämä on vasta toinen ulkomaanmatkamme, joten olemme vähän "ennakkoluuloisia" pärjäämisemme kanssa.

13

2966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulkosuomalainen nainen

      Aina pärjää, kun rohkeutta riittää.
      Reissussa tutustuu aina muuhun porukkaan, eli kiperän paikan tullen saa aina apua. Ja viittomakielelläkin pärjää, kun vaan rohkeasti yrittää.
      Ja jos matkassa on pieni sanakirja, yhdellä sanallakin pyytäen saa haluamansa.
      Itse olen pärjännyt joissakin paikoissa ummikkona, kun olen osannut tervehtiä, kiittää, tiennyt muutaman viinin nimen sekä paikallisella kielellä keskeiset ravintoon liittyvät sanat: kala, liha, salaatti, leipä jne. Etukäteen voi vielä tutustua internetin avulla paikalliseen ruokaan sen verran, että osaa etsiä ruokalistoista avainsanat.

      Madeiralla kannustan kokeilemaan ainakin muutamaa kävelyreittiä. Ainakin omat eläkeikäiset vanhempani innostuivat, sillä levadoja seuraavat reitit eivät ole raskaita. Ne pysyttelevät pääsääntöisesti samalla tasolla vuorenrinteillä. Kokemus on ikimuistoinen.

      Saareen on myös kiva tutustua autolla. Eli vuokraisin auton etukäteen. Sen voi ottaa toki paikanpäälläkin, mutta jos kielitaidottomuus on ongelma, varaus on helpompaa. Sittenhän ei tarvitse kuin tarjota paperit tiskin yli ja ottaa avaimet vastaan.

      Saaren päällä oli muuten aikoinaan suomalaisen rouvan pitämä kiva baari. Mahtaakohan se olla edelleen "suomalaishoidossa".

      Antoisaa lomaa teille!

    • Calheta

      vaikkei kieliä osaakkaan. Rohkeasti vaan liikkeelle.
      Matkailuala on tärkeä saarelle ja kyllä osaavat hommansa.

      Saarta kannattaa kiertää mahdollisimman paljon. Itselle hienoimmat paikat siellä ovat länsikärki, eli Ponta do Pargon rannikkoseutu ja pohjoisrannikko.

      Tuskin tuutte pettymään!

    • Calheta

      on myös suomenkieliset ruokalistat.

    • handle

      Joopa sinne ollaan nyt 5 kertaa menossa,
      eikä meidänkään kielitaidossa ole kehumista, mutta hyvin on sanakirjan ja todella vähäisen englannin kassa pärjätty,
      Suomenkielisiä listoja löytyy monista ravintoloista, näkemistä madeiralla kyllä löytyy, ja retkioppaaksi kansainvälisillä retkillä saattaa tulla oppaaksi Mario joka puhuu suomea, olemme muutamilla retkillä olleet hänen ryhmässä.
      Jos teillä on pakettimatka niin teillä on matkanjärjestäjän puolesta ostettavissa retkiä, se on ihan hyvä vaihtoehto, kun opastus tulee suomeksi.
      Upeaa lomaa teille.

      • ... muistin juuri

        Tuli mieleen, kun luin tätä ketjua, että Boa Vista -nimisellä orkideatarhalla on töissä suomalaisnainen. Oli yllätys, kun pääsymaksurahoja kaivettiin lompakosta, niin yht´äkkiä kuului ihan selvällä suomella, että etsikään vaan kolikoita, niistä on aina tarvista. Eli se Boa Vista on se lähinnä kaupunkia oleva, siinä vanhan kaupungin yläpuolella.


      • täytyypä
        ... muistin juuri kirjoitti:

        Tuli mieleen, kun luin tätä ketjua, että Boa Vista -nimisellä orkideatarhalla on töissä suomalaisnainen. Oli yllätys, kun pääsymaksurahoja kaivettiin lompakosta, niin yht´äkkiä kuului ihan selvällä suomella, että etsikään vaan kolikoita, niistä on aina tarvista. Eli se Boa Vista on se lähinnä kaupunkia oleva, siinä vanhan kaupungin yläpuolella.

        testata, puhutaanko meille suomea.


      • uskomaton mies

        olen ollut useasti marionin retkillä.kyllä täytyy miehelle hattua nostaa suomenkielen opistaan.Itseoppinut ja se valtava tietomäärä suomesta.


    • Mikkelin matkaajat

      Lähdemme ukkelini kanssa Madeiralle 12.4. Joten pitää pikkuhiljaa miettiä millaisin varustein matkalle lähdemme? Majoitumme Savoy Royaliin viikoksi ja siitä on tarkoitus liikuskella saarta ympäriinsä. Mistähän tämän Marionin mahtais sieltä löytää ? Mielellään lähdemme järjestetyille retkille.
      Tarkoitus vielä tutustua ennakkoon saaren tarjontaan. Ihan mukava jos onnistumme saamaan seuraksi iloista retkiseuraa. Joten tapaamisiin pääsiäisenä Madeiralla.

      • marion hakuun

        Olette valinneet oikean hotellin.Kysele vaikka alakerran Vacation clubista aikatauluja marionin retkiin.


    • uskalias¤

      mukaan,niin kyllä se siitä.

      • Vanha kulkija

        kielitaidotonkin. Tosin muutama sana paikallisella murteella pehmittää ilmapiiriä kummasti.
        Saarella ollaan hieman meikäläisittäin vanhoillisia, Holaa ei kuulu ensimmäisiin tervehdyksiin, tosin sen ja hyvästiksi Tsau'n saa useamman kerran tapaamisen jälkeen.
        Siinä missä viittomat loppuu voi jatkaa vapaalla pantomiinilla.

        Mario Sousa on tosiaan uskomaton ukko. Ajaa taksia ja on ollut Pestana hotelliketjun markkinoinnin retkillä oppaana. Puhuu hyvää suomea ja tietomäärä paikallisista oloista ja kasveista todella laaja. Pistää välillä porukan lujille omilla suomen tiedoillaan.


      • ykkösopas
        Vanha kulkija kirjoitti:

        kielitaidotonkin. Tosin muutama sana paikallisella murteella pehmittää ilmapiiriä kummasti.
        Saarella ollaan hieman meikäläisittäin vanhoillisia, Holaa ei kuulu ensimmäisiin tervehdyksiin, tosin sen ja hyvästiksi Tsau'n saa useamman kerran tapaamisen jälkeen.
        Siinä missä viittomat loppuu voi jatkaa vapaalla pantomiinilla.

        Mario Sousa on tosiaan uskomaton ukko. Ajaa taksia ja on ollut Pestana hotelliketjun markkinoinnin retkillä oppaana. Puhuu hyvää suomea ja tietomäärä paikallisista oloista ja kasveista todella laaja. Pistää välillä porukan lujille omilla suomen tiedoillaan.

        Marion unelma,tulla Suomeen toteutunut.


      • Vanha kulkija
        ykkösopas kirjoitti:

        Marion unelma,tulla Suomeen toteutunut.

        kertoi käyneensä, mutta en tiedä milloin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1169
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1089
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1083
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe