KAKSOSET

typykkäkaksois ;)

Tämä on kyllä mieleenkiintoinen versio kaksosista, käykää lekemassa :)http://www.tuijauusitalo.com/kaksonen.html



Kaksonen

Kaksosessa, toteutuu parhaiten pyyntö ”olkaa lastenne kaltaisia”! Eli säilyttäkää lastennekaltainen viattomuus ja luovuus muutoin elämä teissä pysähtyy. Lapsi on parhammillaan leikkivä - luova yksilö. Jos kykymme ihmetellä ja kujeilla katoaa, emme todellisuudella elä emmekä luo mitään uutta.

Sadun Peter Pan ei osannut päättää olisiko aikuisten vai lasten maailmassa, niinpä hän oleili kummassakin maailmassa vuoronperään. Kaksoselle mikään ei ilmene vain yhdellä tavalla, vaan löytyy ainakin kaksi vaihto-ehtoa. Vaihdetaan mielipiteitä tai voimme ainakin keskustella niistä ja keksitään uusia niksejä. Iloa, eloisuutta ja mentaalista vireyttä riittää vanhuuden päiville asti.

Kaksosen paradoksi; Kaksonen tietää intuitiivisesti että tieto ja juorut ovat vain kertakäyttö kamaa. Ettei hän tee hankkimallaan tiedolla tai kuulemillaan juoruilla loppupelissä yhtään mitään. Aina tulee uusia juttuja jotka kumoavat edelliset tiedot ja käsitykset. - Näinhän historiassa ja tieteessäkin jatkuvasti tapahtuu. Syntyy uutta ..kaikki virtaa..!
Oivallettuaan tämän Kaksonen hetken päästä luonteensa mukaisesti törmää uusiin mielenkiintoisiin asioihin ja syventyy niihin vähintäänkin minuutiksi pariksi - kuinkasmuutenkaan. Unohtaen sen, minkä juuri oivalsi.
Lopulta utelias (hyvässä merkityksessä) ja valpas Kaksonen väsyy ilmiöiden vaihtuvuuteen. Hän muuttuu levottomaksi, ärsyyntyneeksi ja keskittymiskyky heikkenee. Hän ei kerta kaikkiaan kykene sisäistämään kaikkea informaatiota. - Ja näin onkin parempi! Kakosen tulisikin oivaltaa että asiat vain virtaa häneen, hänestä poispäin ja hänen ohitseen. Hänen tulee oppia taidokkaaksi ravistelemaan tieto itsestään irti.

Mielenlaatu: on avoin ja kokeileva. Ainakin mielessään hän on kaikessa mukana. Tieto ja teoriat ovat tehty kokeiltaviksi ja vaihdettavaksi. ”En haluaisi sitoutua yhteen näkökulmaan”. Kakonen ei arvota asioita hyvä, parempi ja huono ketekoriaan. Asiat ja ilmiöt ovat hänelle sinänsä "yhdenvertaisia juttuja vaan.."

Puolison: tulisi jaksaa ymmärtää Kaksosen mitä-miksi-missä-vaihettaa. Hän on piristävä kumppani joka jaksaa aina yllättää ja hassuttella. Aikuismisen vakavaa vastuunottajaa hänestä tuskin tulee koskaan, ettei astrologisen kartan muilla alueilla ole niitä tukevia teemoja.

Onnistunut egosta irrottautuminen olisi; ”en jaksa enää väitellä ja pelata vastakkaisuuksilla, enkä viitsi olla mitään mieltä. Minulla ei ole enää mielipidettä, sillä loppujenlopuksi kaikki on yhtä. Voin yhtä hyvin keskittyä tähän - nykyketkeen syvemmin.” On Kaksosen suuri oivallus!

1

1076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain olla voin...

      ...KAKSOSNAISENA, kuten aloittaja tekstailee luonteestamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe