Eli mies sanoo puhuu kokoajan minusta ja lapsesta monikossa, minä rakastan teita, isin ihanat, on teitä ikävä yms.
Ei koskaan puhu minusta, äidistä, naisesta yksikössä.
Kyllä kieltämättä olen itsekäs ja haluisin kuulla kuin tärkeä olen miehelleni, sen tiedän kuin tärkeä lapsi ja siitä olen onnellinen mutta..
Ihan kuin en olisi enään muuta kuin me.
Ja asiasta olen kyllä sanonut.
Ei koskaan puhu minusta, äidistä, naisesta yksikössä.
Kyllä kieltämättä olen itsekäs ja haluisin kuulla kuin tärkeä olen miehelleni, sen tiedän kuin tärkeä lapsi ja siitä olen onnellinen mutta..
Ihan kuin en olisi enään muuta kuin me.
Ja asiasta olen kyllä sanonut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eli lapsen kautta sinäkin ehkä merkitset (?)
tuntu että lapsi on hänelle ykkönen
se on minullekkin vaikka lasta ja miestä rakastan erilailla.
Mutta tuo että merkitsen hänelle vain lapsen kautta on pelko.
Ja siihen haluisin muittenkin mielipiteitä..
ap
Etkö itse huomannut asiaa?
Itsekäs on pieni mielesi, ihan sääliksi käyt. (Huomaa, yksikössä)
toivottu että joskus voisi olla yksikkönä??!!!
Olenhan minä vielä minä vaikka vauva minusta tulikin ulos..
Miehesi rakastaa teitä kaikkia yhtä paljon ja siksi puhuu teistä monikossa!Joo totta oishan sitä mukava kuulla yksikössäkin mutta jotenkin tuntuu että miehellesi ei tuo rakkauden osoitus ole niin helppoa!
Älä hyvä ihminen ajattele noin itsekkäästi, että sinä ja vain sinä ole kaiken keskipiste. Lapsen isällä on oikea ajattelu , mutta se on erilaista, kun sinä luulet, että hän välittää, vai lapsesta. Isällä tuntuu olevan järki ja tunne tallella, kun huomaa oman lapsensa. Sinuun kohdistuva välittäminen on aivan toistalaatu, vaikka sinä et tunnu sitä tunnistavasi. Kyllä olette hänen sydämessä molemmat, mutta pieni on avuton ja isä ymmärtää tämänhetkisen tilanteen molempien kannalta, niin sinun, kuin myös lapsen.
Rakkaus lapseen ja rakkaus vanhempaan on erilaista, mikä pitää eroittaa toisistaan
itsekkään kuvan :)
Joka siis ei ole ollut tarkoituksena.
Lapset tulevat joka suhteessa meillä ekana, heidän hyvin vointia vaalitaan, heille annetaan aikaa, mikään muu ei ole tärkeintä kun lapsen hyväolo niin minulle kuin miehelle.
Mutta kyse ei ole kuin niistä pienistä sanoista.
Itsekkin joskus puhun monikossa mutta yleensä yksilönä osoitan tunteet.
ap
Tullut tänne, itse olen äiti. Rakastan lastani, rakastan miestäni, rakastan kolmea koiraani ja ihan jokaiselle sanon sen yksikössä!!! Niinhän sitä huomiota, todellista sellaista osoitetaan. Vai katsotteko tosiaan puolisoanne silmiin ja sano "rakastan teitä"? Kyllä se on jokaisen etuoikeus tulla huomioiduksi ihan yksilönä, on sitten äiti, isä tai vaan sinä itse!