Meillä on Husqvarnan perussahassa(tyypiä en muista) ongelmana vetorattaan kestävyys. Tässä mallissa on sivulta katsoen piikkimallin pyörä, joka on kiinni keskipakokytkimen rungossa. Aiemmassa sahassa oli uramallin pyörä, joka on erikseen vaihdettavissa ja käännettävissä. Kytkin runkoineen ei niitä voi keskenään vaihtaa, kun on kampiakselin halkaisija eri kokoa.
Husqvarnan vetoratasmallit
5
1237
Vastaukset
- sahaan sopiva
uusi irrallisella "umpi" vetorattaalla oleva kytkinrumpu ja jos sahassa voimaa, samalla voit laittaa numeroa isomman vetorattaan.
Kaikki ammatti sahat jo uutuuttaan varustettu irrallisella vetorattaalla, kestää paremmin kulumista, eikä vanhemmiten hakkaa ketjunvetolenkkejä jäykiks.- vetoratasta
Laitoin yhden hampaan suuremman vetorattaan, nyt ei voima riitä.
- saa varmaankin
joka malliin irtorissalla olevan kytkinrummun ja yleensä seiskan rissalla varustettuna. Ota saha mukaan ja käy lähimmässä Huski liikkeessä.
Hitsasin migillä ketjun veto/ohjaushampaan syömät urat tukkoon. Sitten hionta kovametallitapilla. Vajaan tunnin homma ja nyt saha pelaa taas. Neulalakerin reikä saa hiukan lämpöä, mutta uskon että karkaisu ei juuri pehmennyt.
- kovin
kalliita kytkinrummut huskiin, jotain 30 euroo. Ei kannata kauheesti rimpuilla vanhan kytkinrummun kans.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414608Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532474Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161995- 113858
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70834Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh58831- 137785
- 48770
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48716
