Meillä on Husqvarnan perussahassa(tyypiä en muista) ongelmana vetorattaan kestävyys. Tässä mallissa on sivulta katsoen piikkimallin pyörä, joka on kiinni keskipakokytkimen rungossa. Aiemmassa sahassa oli uramallin pyörä, joka on erikseen vaihdettavissa ja käännettävissä. Kytkin runkoineen ei niitä voi keskenään vaihtaa, kun on kampiakselin halkaisija eri kokoa.
Husqvarnan vetoratasmallit
5
1170
Vastaukset
- sahaan sopiva
uusi irrallisella "umpi" vetorattaalla oleva kytkinrumpu ja jos sahassa voimaa, samalla voit laittaa numeroa isomman vetorattaan.
Kaikki ammatti sahat jo uutuuttaan varustettu irrallisella vetorattaalla, kestää paremmin kulumista, eikä vanhemmiten hakkaa ketjunvetolenkkejä jäykiks.- vetoratasta
Laitoin yhden hampaan suuremman vetorattaan, nyt ei voima riitä.
- saa varmaankin
joka malliin irtorissalla olevan kytkinrummun ja yleensä seiskan rissalla varustettuna. Ota saha mukaan ja käy lähimmässä Huski liikkeessä.
Hitsasin migillä ketjun veto/ohjaushampaan syömät urat tukkoon. Sitten hionta kovametallitapilla. Vajaan tunnin homma ja nyt saha pelaa taas. Neulalakerin reikä saa hiukan lämpöä, mutta uskon että karkaisu ei juuri pehmennyt.
- kovin
kalliita kytkinrummut huskiin, jotain 30 euroo. Ei kannata kauheesti rimpuilla vanhan kytkinrummun kans.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as843413Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253043- 512942
- 592793
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582608Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)492588On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle542369Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802241- 692118
- 452112