Onko kenelläkään kokemuksia gluteenittomien ruokien / ainesten löytämisestä Kreikassa? Rhodos kutsuu loppukeväästä, ja keliakia todettu viime vuoden kesällä, ensimmäinen ulkomaanreissu luvassa siis tämän vaivan kanssa.
Netistä yritin etsiä tietoa, sitä löytyy mutta hyvinkin ristiriitaista. Yksi haukkuu ettei löytynyt mitään, toinen kehuu paikkaa keliaakikon unelmakohteeksi. Keliakialiiton sivujen kautta yritin päästä Kreikan liiton (?) sivuille, mutta linkki ei toimi. Voiko siis luottaa paikan päällä löytävänsä aineksia, vai pitäisikö pakata vaan laukku täyteen riisikakkuja ja tyytyä kohtaloonsa.....?
Kreikasta kokemuksia?
2
1462
Vastaukset
- Keliaaakikko
Kannattaa varmaan käydä huutelemassa myös tällä keliaakikkojen palstalla. Siellä on jonkin verran matkavinkkejä tarjolla:
http://www.glu.fi/keskustelu/group.php?id=2 - kohde
Rodos on perusturistirysä jossa on ruokaa joka lähtöön. Tavalliset ruoka-annokset ovat gluteenittomia kuten kaikkialla muuallakin, Suomi on niitä harvoja maita joissa vehnää tungetaan kaikkeen mahdolliseen. Leipää tai pastaa ei gluteenitonta saa, sitä nyt et varmaan odottanutkaan? Joillekin se siis tarkoittaa ettei mitään löydy kun marketin hyllyillä ei ole samanlaista valinnanvaraa kuin Suomessa, mutta joidenkin nyt vaan on muutenkin valitettava aina kaikesta mahdollisesta. Minulla oli kielikäännös mukana mutta ensimmäisen päivän jälkeen en edes kuljettanut sitä mukana kun ei tarvinnut. Älä nyt ainakaan mitään riisikakkuja raahaa mukanasi! Jos et pärjää viikkoa ilman leipää, ota mukaan. Minä kun en leipää pahemmin syö muutenkaan niin en koskaan ole ottanut gluteenittomia tuotteita millekään matkalle mukaan. Itse voin aina ulkomailla paremmin, en tiedä mistä johtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1156737Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243737- 1852526
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2762398Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962071Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001780Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91715Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1281269Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271255- 691224