Kreikasta kokemuksia?

reissulle lähtevä

Onko kenelläkään kokemuksia gluteenittomien ruokien / ainesten löytämisestä Kreikassa? Rhodos kutsuu loppukeväästä, ja keliakia todettu viime vuoden kesällä, ensimmäinen ulkomaanreissu luvassa siis tämän vaivan kanssa.
Netistä yritin etsiä tietoa, sitä löytyy mutta hyvinkin ristiriitaista. Yksi haukkuu ettei löytynyt mitään, toinen kehuu paikkaa keliaakikon unelmakohteeksi. Keliakialiiton sivujen kautta yritin päästä Kreikan liiton (?) sivuille, mutta linkki ei toimi. Voiko siis luottaa paikan päällä löytävänsä aineksia, vai pitäisikö pakata vaan laukku täyteen riisikakkuja ja tyytyä kohtaloonsa.....?

2

1518

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliaaakikko
    • kohde

      Rodos on perusturistirysä jossa on ruokaa joka lähtöön. Tavalliset ruoka-annokset ovat gluteenittomia kuten kaikkialla muuallakin, Suomi on niitä harvoja maita joissa vehnää tungetaan kaikkeen mahdolliseen. Leipää tai pastaa ei gluteenitonta saa, sitä nyt et varmaan odottanutkaan? Joillekin se siis tarkoittaa ettei mitään löydy kun marketin hyllyillä ei ole samanlaista valinnanvaraa kuin Suomessa, mutta joidenkin nyt vaan on muutenkin valitettava aina kaikesta mahdollisesta. Minulla oli kielikäännös mukana mutta ensimmäisen päivän jälkeen en edes kuljettanut sitä mukana kun ei tarvinnut. Älä nyt ainakaan mitään riisikakkuja raahaa mukanasi! Jos et pärjää viikkoa ilman leipää, ota mukaan. Minä kun en leipää pahemmin syö muutenkaan niin en koskaan ole ottanut gluteenittomia tuotteita millekään matkalle mukaan. Itse voin aina ulkomailla paremmin, en tiedä mistä johtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      71
      571
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe