Kuulostaa ehkä köyhältä mutta miten saisin pienen pokkarin kiinni köydellä kamerajalustaan sidottuun kiikariin? :D Siis ihan perus jalusta jossa on kiikari tukevasti kiinni, haluaisin ottaa pokkarilla kiikarin kautta videokuvaa taivaan kappaleista kuten kuusta ja koota sitten video registaxilla (pinota kuvat). Laatuhan olisi hyvä muuten mutta pokkari käsivaralta heiluu niin paljon ettei saa otettua kuvaa samasta kohtaa ja pinotessa tulee suttuista mössöä. On mulla sitten parempiakin kameroita mutta ne ei passaa tuohon kiikarin okulaariin.
Pokkari kiinni kiikariin ja vot?
11
839
Vastaukset
- Oly
Tuossa rakennetaan sovite kaukoputkeen, mutta voisi pienella modifioinnilla onnistua kiikariinkin.
http://www.youtube.com/watch?v=EXZuMFV-Yhw
Digiscoping - termillä kannattaa hakea. - scope...
Ota kaksi lautaa/levyä. Aseta kiikari toisen levyn päälle. Laita toinen levy alle ja tallaa väliin niin että kameran linssi osuu kiikariin. Kun kaikki on kohdallaan kiinnitä kiikari nippusiteillä levyyn ja kamera pohjasta sinitarralla. Ja sitten koko höskä vaikka tuolla sun narulla jalustaan.
- mutina
kuvalinkin kikaristasi?
Kiikareita kun on monta lajia ja yksi kikkaa ei välttämättä sovi toiseen. - kikkari.
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa4/products.php?&action=show&id=2581&show=all
Sopii kaukoputkille ja kiikareille, pokkareille ja järkkäreille. - Aikaiseksi
Tämmönen purkkaviritys :D http://img27.imageshack.us/my.php?image=p1040519os9.jpg
Lautaan kamerakiinnitysreikä ja pyöritetään telineeseen, kiikari jeesusteipillä kiinni lautaan, vasemman okulaarin alle koroke, kamera kiinni sinitarralla ja teipillä. Kamera vain kiinni kiikarissa ilman mitään sovitteita. Toimii ok. Jos keksitte parantamista niin sanokaa ja kiitos vinkeistä. Saihan tuolla naapureiden naamaa kuvattua.- Että..
Kiikaria pystyy säätämään ihan hyvin näytön kautta ja kamera osaa tarkentaa oikein macro moodilla, mutta suuremmalla suurennoksella kuva menee mössöksi. Saa hyviä kuva jollakin 30x zoomilla.
- mutta kamat pilalla
Jää nätit jäljet kun otat jeesusteipin irti kiikareista. Lisäksi jää sellainen kiva liimapinta johon kertyy kaikki karvat ja paskat, mutta pysyypähän sitten kiikari kädessä puristamatta.
- keksitty...
mutta kamat pilalla kirjoitti:
Jää nätit jäljet kun otat jeesusteipin irti kiikareista. Lisäksi jää sellainen kiva liimapinta johon kertyy kaikki karvat ja paskat, mutta pysyypähän sitten kiikari kädessä puristamatta.
Kasta pyyhkeeseen tinneriä, asetoonia, kossua tai jotain muuta tärpättiä. Kyllä liimat lähtee !
- kalvoton impi
keksitty... kirjoitti:
Kasta pyyhkeeseen tinneriä, asetoonia, kossua tai jotain muuta tärpättiä. Kyllä liimat lähtee !
Kandee vaan pitää ne liuottimet visusti erossa heijastuksenestokalvoilla päällystetyistä optisista pinnoista.
- keksitty....
kalvoton impi kirjoitti:
Kandee vaan pitää ne liuottimet visusti erossa heijastuksenestokalvoilla päällystetyistä optisista pinnoista.
Hyvä pointti, kiitos vinkistä !
- scouppaajat.
Ei käyttäneet mitään sovitteita. Kamera valittiin sen mukaan, mikä sopi parhaiten okulaariin ja pidettiin käsin kiinni laukaisun aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964794Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143932Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113830Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1162239Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801356- 1321278
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1651264En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5241118- 531105