Läähätys

Nuuh

Moi!

Onko muilla ollut samalnaisia suomenlapinkoiria, jotka läähättävät jatkuvasti sisällä ollessaan. Läähättäminen alkoi tosi pienenä ja sitä jatkunut nyt vuoden ikään asti. Muuten vilkas ja terveentuntuinen pentu, mutta mietityttää, voiko koiralla olla joku vikana. Auttakaa =)

7

2467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +25 asteen kämpässä.

      pitää olla alle 20 astetta tai mielummin kuten minulla 17 koko kämppä.

    • niillä tuppaa olemaan

      Meidänkin lapinkoirat läähättävät sisällä, jos lämpö on kovin paljon yli 20. 18-20 vielä menee, mutta aika viileässä tykkäävät olla.

    • on noin

      vuoden ikäinen?
      En sano että koirallasi on jokin vialla, mutta kerron oman kokemukseni ,kyseessä oli vanhempi koira joka läähätti paljon luulin että kuumuutta ,lopulta jouduin viemään koiran eläinlääkäriin ja koirallani oli paha sokeritauti.Läähätys oli kyseisellä koiralla todellakin lähes jatkuvaa ja kovaa.
      Koira läähättää myös kivuissaan.
      Jos sinusta tuntuu että läähätys ei ole normaalia vie lääkäriin.

      • eli oleile koiran kanssa vi...

        jos lopettaa läähättämisen ja on normaali turhaan eläinlekuriin.


      • -maiku

        Heips,itselläni on myös kohta vuoden ikäinen lapinkoira narttu ja sekin myös läähättää usein sisällä.Tämä on ihan normaalia eikä kannata huolestua.Rodulla tuppaa vaan olemaan niin paksu valtava turkki että siitä se johtuu.ole huoleti. :)


    • juttu täälläkin

      eli meidänkin lapinkoira nyt n. vuoden ikäinen ja ei ollut kovinkaan vanha kun alkoi läähätyksen sisällä. Ulkona ei sitten ole mitään ongelmaa ja jos sisälläkin on viileää, ei sitten niin paljoa läähätä.
      Vaikka aina sanotaan näillä palstoilla että lappari ei ole ulkokoira, olisin taas nimenomaan sitä mieltä että jos mahdollista sen kannattaa antaa olla ulkona, vaikka kellon ympäri, jos se vain haluaa, sillä sen on helpompi olla!

    • -H-

      Jos koira läähättää myös levossa (eli makuulla ollessaan, kun ei leiki tms.), niin kannattaa viedä ihan varmuuden vuoksi eläinlääkärin tarkistettavaksi. Hyvä ajankohta on tietysti rokotuksien yhteydessä kysyä tätä läähätysasiaakin.

      Huoneenlämmön ei tosiaan kannata olla kovin korkea (jo ihan energiansäästösyistä... ;) ). Mutta normaalissa huoneenlämmössä terve koira ei ihan jatkuvasti läähätä, ainoastaan touhutessaan.

      Lapinkoirahan on niin paljon laumasielu, että ulkokoiraa siitä on hankala tehdä ellei itse oleile jatkuvasti ulkona tai koiralla ole helppo pääsy ihmisten luo sisälle. Tärkeämpää koiralle on kuitenkin paksusta turkista huolimatta yhdessäolo kuin se, että lämpötila on jatkuvasti sopiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      123
      5599
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      43
      3787
    3. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      16
      3585
    4. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      177
      3144
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      240
      1642
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1446
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1287
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      78
      1112
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      1040
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      15
      1017
    Aihe