Epäoikeudenmukaisuus

ei mitään järkeä

Onko muilla kokemuksia siitä että isä ei annan uutta osoitettaan alaikäisille lapsilleen, eikä lasten äidille. Yhteishuoltajuus kyseessä.
Missä menee oikeuden raja, lähivanhempanan joudun ilmoittamaan isälle kaiken lapsiin ja osittain myös itseeni koskevan asian, mutta isän osoitetta en saa. Maistraatissa on tietojen luovuttamiskielto ja lastenvalvoja näkee osoitteen mutta ei sitä mulle kerro. Ja kyse ei edes ole siitä että olisin aiheuttamassa mitään häiriötä isälle, tai sitä koskaan aiheuttanut vaikka osoite on ollut tiedossa. Haluan vaan tietää missä lasten isä asuu ja mistä voin lpset hakea kotiin jos he olisivat sen tarpeessa.
Vastaisuuden varalle hyvät ihmiset, harkitkaa yksinhuoltajuutta, säästyy ainakin omalta nöyryytykseltä.

13

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisinpäin

      Kuka silloin auttaa?

      • yleensä?

        Montako tapausta tiedät jossa lähi ei anna etälle yhteystietojaan? En ikinä ole kuullutkaan. Ja miten tämä edes liittyy alkuperäisen kysymykseen, tilannehan on täysin päinvastainen! Ja eiköhän ne ole ne samat instanssit jotka kumpaakin osapuolta auttaa.


      • oikeudenkäynneissä
        yleensä? kirjoitti:

        Montako tapausta tiedät jossa lähi ei anna etälle yhteystietojaan? En ikinä ole kuullutkaan. Ja miten tämä edes liittyy alkuperäisen kysymykseen, tilannehan on täysin päinvastainen! Ja eiköhän ne ole ne samat instanssit jotka kumpaakin osapuolta auttaa.

        Huoltajuusoikeudenkäynneissä yleistyvä trendi:

        Äiti hakee yksinhuoltajuutta ja kerran kuukaudessa valvottuja tapaamisia isälle ja lapselle. Pohjatyönä teatraalinen turvakotikäynti. Näyttö puuttuu sinäänsä, mutta äitiähän uskotaan.
        Osoitteen puuttuminen on silloin enää pikkujuttu lapselle ja isälle...kun heidän suhde rajoitetaan valvovien silmien alle.
        Kyllä! Suomi 2009! Näitä riittää!


    • Mahti-Onni

      Heh heh, kirjoituksesi kyllä kuultaa >>>> mistä voin lpset hakea kotiin jos he olisivat sen tarpeessa.

    • hurmun

      Yhteishuoltajana sinulla pitäisi kaiken järjen mukaan olla oikeus tietää missä lapsesi ovat silloin kun ovat isällään. En voi uskoa todeksi, että lastenvalvoja ei ole sitä sinulle velvollinen kertomaan. Tarkistapa asia lastenvalvojasi esimieheltä tai ko. toimiston päälliköltä.

    • lasten

      isä ei halunnut myöskään ilmoittaa yhteystietojaan. Lastenvalvojalla sitten kyselin etten varmaankaan ole velvoitettu sitten ilmoittamaan myöskään lapsen asioista hänelle. Lastenvalvoja ilmoitti isälle että jos ei anna tietojaan, hänen tulee olla itse aktiivinen lapsen asioissa (olla yhteydessä kouluun, harrastuksiin jne.) eikä äidin voida olettaa ilmoittavan, kun ei ole yhteystietoja. Lastenvalvoja myös kehotti isää kuitenkin kertomaan missä lapsi on tapaamisen aikana koska kummankin vanhemman tulisi voida luottaa että lasta hoidetaan asianmukaisesti kummankin luona. Toisen vanhemman kiusaaminen tällaisilla asioilla on lapsellista. Jokaista äitiä sattuu se, ettei tiedä missä omat lapset ovat ja kiusaaja tietää sen. Harmi ettei tajua mikä onni on että lapsilla on välittävä äiti. Olisikohan tyytyväinen jos olis välinpitämätön, juoppo tai narkkari?

      Aikansa siinä meillä katseli kun meni lapsen juhlat, harrastusnäytökset, vanhempainillat ohi ja ei voinut koskaan pyytää minua lasta kuljettamaan tapaamisiinsa, oli aina hänen asiansa tulla hakemaan ja palauttaa. No, antoi sitten yhteystietonsa kun olikin loppujen lopuksi hänelle helpompaa.

      Älä siis takerru tuohon, kerro lastenvalvojalle huolesi siitä ettet tiedä missä lapsi on kun ei ole osoitetta ja ettet näinollen voi luottaa isään. Isä luultavasti vain kiusaa sinua. Näytä hänelle ettei asialla ole sinulle tuon taivaallista merkitystä, mutta ilmoita hänelle samalla että informaatio tulee olemaan rajattua hänen valintansa takia. Tulee huomaamaan mistä jää paitsi "oman tyhmyytensä" takia.

      • ei mitään järkeä

        Olin jo yhtydessä lastenvalvojaan ja meille varattiin aika sinne keskustelemaan huoltajuusasioista.
        Tuntuu niin typerältä, ettei edes omalle lapselle voi osoitettaan kertoa.

        Kiitos asiallisesta kommentista.


    • pitäisi tietää?

      Jos isä huolehtii lastensa tapaamisista kuten sovittu on, miksi sinun pitäisi tietää hänen osoitteensa? Jos kävisi niin, että lapset eivät tulisikaan kotiisi kuten sovittu on, saavat viranomaiset heidät aina luoksesi.

      • kjhmfgdsa

        lapsistaan. Ei kukaan täysipäinen äiti anna lapsiaa ihmiselle, joka vie heidät jonnekin salaiseen paikkaan, jonka osoitetta ei suostu kertomaan.
        Viranomaiset määräilevät ja säätelevät kaikenlaista, mutta siviilien on syytä käyttää tervettä järkeä ja lopettaa sossujen ym. pelkääminen. Jos isä ei ilmoita minnen vie lapset ja kieltätyy muutenkin selvittämästä mitä tekevät ei lapsia pidä anataa hänelle. Siinä on ihan tarpeeksi syytä epäillä,e ttä kaikki ei ole kunnossa. SOssut käyttäkööt aikansa selvittääkseen, että isän asiat ovat kunnossa ja että äiti saa tarvittavat tiedot voidakseen olla vakuuttunut lastensa turvallisuudesta.
        Meillä ainakin loppui tapaamiset siksi aikaa kun isä ei suostunut kertomaan mihin menivät ja mitä tekivät. Ei kukaan siihen puuttunut. Eikä olisi ollut viisastakaan. Äitien pitää uskaltaa huolehtia lapsistaa senkin uhalla, että isä uhkaa sossulla ja sossu uhkaa oikeudella jne. Kyllä ne asiat rauhoittuvat kun pitää päänsä ja perustelee jämäkästi että ei voi olla varma lasten turvallisuudesta koska asuinpaikan pimittäminen on "pimeetä touhua".


      • vaikkapa

        Jos vaikkapa isälle sattuu jotain silloin, kun lapset ovat isällä ja lapset ovat hädässä.Jos saa sydänkohtauksen, liukastuu ja lyö päänsä tai ihan mitä tahansa. Ihan vaan esimerkiksi.


      • huolta
        vaikkapa kirjoitti:

        Jos vaikkapa isälle sattuu jotain silloin, kun lapset ovat isällä ja lapset ovat hädässä.Jos saa sydänkohtauksen, liukastuu ja lyö päänsä tai ihan mitä tahansa. Ihan vaan esimerkiksi.

        Elämme kännykkäaikaa, mikä tarkoittaa muun muassa sitä, että kännykän sijainnin avulla apu löytyy nopeasti perille. Viranomaiset todellakin osaavat tässä asiassa tehtävänsä. Minun mielestäni ei kannata edes kiusaantua niin vähäpätöisestä asiasta kuin exän osoitteesta -vaikka lapset siellä virailevatkin. Todennäköistä on, että mitä pikemmin exä huomaa äidin välinpitämättömyyden asiaa kohtaan, sitä pikemmin exä lopettaa salaisuuksien pidon -jos niihin ei ole mitään järjellistä.


    • onneksi yksinhuolto

      Aikaisemmin mulla ei ollut haisuakaan siitä minne isä lapset vei,toisella on astma, vei paikkoihin missä on eläimiä ja laps tuli aina kotiin ihan tukossa ja kipeenä.

      Kyllä ainakin mun tarvii tietää missä se isä niiden muksujen kanssa on, sillä ei ole senvertaa vastuuntuntoa, että vois niitä hoitaa kuin täyspäinen. Onneksi nykyään käy meillä kotona niitä tapamassa, ainakin saan rauhan ettei mitään kamalaa heille satu.

      Tommoset autossa tupakoinnit,turvavyön jättämiset,täysillä ylinopeutta ajelut, uimahallissa ei mitään valvontaa, allergisoivat paikat,syöttää mitä sattuu... ei ole normaali vanhemman toimintaa...

    • mitään kokemusta,

      eikä tietoa, miten lain mukaan mennään. Periaatteessa tietysti on niin, että se on epäreilua, että äiti joutuu kertomaan asioistaan, joista isä ei. Totta on sekin, että ei kukaan vanhempi halua päästää lapsiaan jonnekin tietämättä yhtään, missä he ovat ja vielä kokonaisen viikonlopun tai kauemminkin. Minkä ikäisistä lapsista on kyse? Ilmeisesti aika pienistä, kun isommathan se osoitteen näkevät, jos kerran käyvät isällään.

      Jos isä kuitenkin kaiken järjen mukaan on luotettava, niin riski siihen, että jotain sellaista sattuisi, että osoitteen varsinaisesti tarvitsisit, on häviävän pieni. Todennäköisesti saat parhaimman tuloksen, jos annat asian olla ja olet välinpitämätön. Itseäänhän hän tosiaan haittaa asialla, kun et voi viedä lapsia hänen luokseen, vaan hän joutuu aina hakemaan. Eiköhän se osoite ajan kanssa selviä. Viimeistään sitten kun lapset osaavat sen kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe