Minä rakastan Iisalmea.
Se on maailman ihanin paikka.
Ihanaa asua täällä
Se on maailman ihanin paikka.
Ihanaa asua täällä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
perinjuurin pohjiaan myöden, josko jostakin löytyisi vieläkin parempi paikka. Se on jossain, se on jossain, paikka rauhallinen- lainaus tuo. Onnea kuitenkin iloisuudellesi , se tarkoittanee kuitenkin tämä on ihanin paikka.
Hienoa, että olet löytänyt paikan, jossa viihdyt. Itselleni ei Iisalmi eikä sen eräs naapurikunta ollut oikea paikka, siellä ei minulle ollut mahdollisuuksia rakentaa elämääni (ei esimerkiksi paljonkaan koulutustarjontaa). Etelään vei tie siis kohdallani, ja olen ollut täällä tyytyväisempi kuin koskaan aiemmin. Mutta sehän johtuu siitä, että minulla on täällä nykyään koko elämä, ja se tekee tyytyväiseksi ja sanoisin, että jopa onnelliseksi. Sinulla lienee samoin, tai sitten olet kotiseuturakas ihminen. Minulla taas koti on siellä missä elämä on, missä itse olen, paikkakunnalla tai maalla ei ole niin väliä. Ehkä olisin Iisalmeenkin kotiutunut jos siellä olisi ollut sille edellytyksiä.
Muista kuitenkin, että maailma ei ole täydellinen, ei Iisalmikaan, parannettavaa riittää kyllä. Epäkohtien tarkastelua ja niihin puuttumista ei pidä unohtaa, varsinkaan nykytilanteessa. Hieman ikävää sanoa näin tähän loppuun, mutta valitettavaa kyllä, se on totuus.
Kaikkea hyvää kuitenkin elämääsi... :)
Opiskelut minutkin Iisalmesta erossa pitää, mutta silti... se on paikka rakkain, ja sinne palajan
on jossain kaupunki missä vesitorni pilviin kohoaa. Siellä missä jne kivat
täällä kukaan viesteissään tarkastelee paikkakunnan epäkohtia tai sitä miten kaupunkia tulisi kehittää.Jospa ajatus onkin että antaa puolueen viedä minne viekin,narina on helpompaa takaviistosta.
muualle muutan
Ihanaa on juuri se, että kehitettävää löytyy. Ei pääse tylsistymään.
Kyllä minä ainakin aktiivisesti toimin kotipaikkakuntani hyväksi. Toivon vain, että meitä aktiivisia olisi hieman enemmän.
kyllähän iisalmi on ihan hiano paikka varmaankin asua ja olla mut kun ei siellä ole mitään töitä varmaankin kun jään eläkkeelle niin sit muutan taksas sinne ja osallistun siihen teidän keskustalaiseen politiikkaan josta kaikki tällä palstalla kirjottaa