Hovioikeudet ihmisoikeuksien rikkojina

jopa kuolleita tuomitaan

Suomen hovioikeudet loukkaavat ihmisoikeuksia hylkämäällä vaatimuksen suullisesta käsittelystä. Papereiden pohjalta kun oikeutta ryhdytään jakamaan on tulokset nähtävissä. Jokaisen, joka vie juttunsa hovioikeuteen tullee vaatia juttunsa suullista ja avointa käsittelyä, jotta oikeus toteutusisi.

Esimerkiksi Helsingin hovioikeus tuomitsi viime vuonna kuolleen henkilön rankaistukseen "paperiaoikeudenkäynnissä" jossa vastaaja ei ollut paikalla "sattuneesta syystä".

5

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaksaa jaksaa

      Jaksaa jankuttaa samasta asiasta. Tiedetään tiedetään, kukaan ei huomannut tsekata VTJ:stä oliko tyyppi vaihtanut hiippakuntaa vai ei. No ei sitä väestörekisteritietoja ehditä joka välissä tarkistaa.

    • ja vaatia

      Joo, ainahan sitä suullista käsittelyä voi vaatia, ainakin jos kaikki menee veronmaksajan piikkiin. Mutta toinen asia on, suostuuko hovi siihen.

    • Vastuu

      Vaikka kyseinen ihminen oli edesmennyt niin hänet oli asetettava rikosoikeudelliseen vastuuseen koska laki vaatii näin .
      Mitään aukkoa ei voida pitää jos kyseinen henkilö on edesmennyt ja prosessi jäisi kesken sen takia mutta jos näin olisi niin jää se käräjäoikeudet toteamus voimaan .
      Edesmenneen henkilön syylisyys ja korvauksiin asettaminen pitää todeta että ne korvaukset voidaan ulosmitata edesmenneen tekijän varoista ennen perunkirjoitusta .

      Ihmisoikeutta ei voida todeta syrjityn jos ihminen on kuollut ( kuollut ihminen ei ikään ole ihminen vaan poistettu rekisteristä johon on laitettu syntymän hetkellä ) .
      Rikkomusta voidaan vain todeta syntyvän kunnian loukkaukesta jos haittaa ja surua tuottaa lähi omaisille ( lähiomaisille = isä / äiti ja rintaperillisille = lapset ) .
      Miten tulkinta menee etäis perijöille eli sisko, veli / sisar puoli, veli puoli niin voidaanko heihin katsovan kohdistuvan kunnianloukkausta jos vainaata on syytetty ja syyttäminen kohdistuu samalla lailla kuin rinta ja läheis perijöihin ?

      • höpön pöpön

        Taas jotain tajunnanvirtaa.

        Jos syytetty kuolee rikosasian ollessa vireillä jossain tuomioistuimessa, asia jää sillensä. Rikokseen perustuvia vahingonkorvausvaatimuksia voidaan ajaa kuolinpesää vastaan.

        Aloittajan natina kuolleen tuomitsemisesta tarkoittaa tilannetta, jossa vastaaja on kuollut asian ollessa vireillä hovioikeudessa. Kukaan vaan ei ollut muistanut hoviin ilmoittaa, että vastaaja on kuollut, eikä sitten kukaan myöskään hovissa ollut tuomiolauselmaa tehtäessä huomannut tarkistaa väestötietojärjestelmästä, että tyyppi oli kuollut.

        Sinänsä aloittajan natina on aivan turhaa, koska kuollutta ei voida tuomita rikosoikeudellisen vastuuseen ja päätös/tuomio on nulliteetti.


      • Sakkoa tai
        höpön pöpön kirjoitti:

        Taas jotain tajunnanvirtaa.

        Jos syytetty kuolee rikosasian ollessa vireillä jossain tuomioistuimessa, asia jää sillensä. Rikokseen perustuvia vahingonkorvausvaatimuksia voidaan ajaa kuolinpesää vastaan.

        Aloittajan natina kuolleen tuomitsemisesta tarkoittaa tilannetta, jossa vastaaja on kuollut asian ollessa vireillä hovioikeudessa. Kukaan vaan ei ollut muistanut hoviin ilmoittaa, että vastaaja on kuollut, eikä sitten kukaan myöskään hovissa ollut tuomiolauselmaa tehtäessä huomannut tarkistaa väestötietojärjestelmästä, että tyyppi oli kuollut.

        Sinänsä aloittajan natina on aivan turhaa, koska kuollutta ei voida tuomita rikosoikeudellisen vastuuseen ja päätös/tuomio on nulliteetti.

        Jos kerran asiaa on käsitelty ensin Käräjäoikeudessa josta valitettu Hoviin niin ketä valitti uhri vai tekijän avustajana toiminut juristi ?

        RL. sanotaan jotta rikoksesta voidaan määrätä vahingonkorvaus maksettavaksi on käytävä RL. käsitely oikeudessa .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe