Leijona Pastilli Shot... uskaltaako maistaa vai ei? Tislauksessahan gluteeni häviää, ja väkeviä voi keliaakikkokin juoda mutta... pullon takaetiketti sanoo, että "sisältää lakritsia". Tietääkö kukaan, onko ko. likööri silti gluteeniton, vai pitäisikö jättää tämä likööri maistamatta?
Vastaukset 2
- Keliaaakikko
Wikipedia kertoo näin:
Lakritsi on musta makeinen, joka sisältää lakritsikasvin (Glycyrrhiza glabra) juurta, sokeria, lääkehiiltä ja VEHNÄJAUHOA, joissakin lajikkeissa on myös arabikumia ja salmiakkia.
Itsekin join fisushotteja ennen kuin huomasin tuon tekstin.- ..............................
Paitsi että asia meni aivan niinkuin epäilinkin. Leijona Pastilli Shot on gluteeniton tuote lakritsimaininnasta huolimatta, tämä asia on nyt varmistettu Alkosta / Altialta.
Tottahan se on, että lakukarkeissa vehnäjauhoa on, mutta kukapa sillä itse karkilla alkaisi viinaksia maustamaan. Leijonassan on käytetty lakritsiaromia, joka ei vehnää/ gluteenia sisällä. Alkon sivuja kun jaksaa koluta, ilmenee, että väkevissä pitää olla maininta "sisältää lakritsia", kun tuotteessa on käytetty esim. lakritsikasvia. Hieman hämäävää, mutta kaikki ei aina ole ihan sitä miltä vaikuttaa. Kippis!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52935
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104891Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16811Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3760- 70648
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2616Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185579- 56561
- 70543
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24516