Vanheneeko rikos

toivo

Olen saanut rangaistuksen rattijuopumuksesta 12 vuotta sitten. Onkohan tämä ikuinen este päästä rauhanturvaajaksi? Tietääkö joku, onko joku teistä päässyt tuollaisen rikoksen jälkeen rauhanturvaajaksi? Vanhentuuko tuo rikos joskus? Jos vanhenee, niin missä ajassa? Harmittaa vanha nuoruuden töppäily..

2

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saman mokan tehnyt

      Ymmärtääkseni tekosi vanhenee noin kymmenessä vuodessa.Mutta yritä hakea ja sittenhän näet, onko tapaus vielä jossakin "muistissa".Tai kysy poliisilta näkyykö enää missään rekisterissä.

    • taso on surkee

      Jos vain yksi töppi, niin 5 vuotta menee kun vanhenee. Mutta rikoksen laadulla merkitystä, eli esimerkiksi törkeä pahoinpitely luulisi olevan este. Tosin nykyään ei taida rattikaan olla este, siis vaikka sitä viittä vuotta ei ole kulunut, koska esimerkiksi naisista jokainen hakenut viime vuodelta jouduttiin ottamaan jotta saatiin naiskiintiö täytettyä.
      Ja eiköhän jokainen ole ikoksen joskus tehnyt, mutta eri asia se onko jäänyt kiinni. Yksi töppi sinne tai tänne, mutta pahoinpitelyt sun muut törkeydet saisivat olla aina karsivia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun katsoit mua silmiin

      Niin... Olin ihan rakastunut... Olisin halunnut kertoa sua rakastan.
      Ikävä
      150
      2985
    2. Purra vaatii koko itärajaa kiinni, vihervasemmisto haukkoo henkeään

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000010018060.html Upeaa, isänmaallista toimintaa Riikka Purralta. 70 vuotta vanhat ja
      Maailman menoa
      392
      2302
    3. Stefun tallilla helvetti irti

      kertoo Seven. Sähkölasku maksamatta ja hevoset kituu tallissa kylmissään. Juoma-automaatit ei toimi yms. Martina samaan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      2270
    4. Koska olet viimeksi nähnyt

      ihastuksesi? Siis ihan ollut samassa paikassa, ei mitään vilaukselta nopeasti ☺️ Ja kerro myös oletko mies vai nainen?
      Ikävä
      93
      1544
    5. Perusnatsi piti palopuheen Kiovassa

      Kremlissä oltiin tästäkin oikeassa; Ukraina on natsien hallussa.
      Maailman menoa
      275
      1391
    6. Suomen varapääministeri Riikka Purra ei tajua olevansa Venäjän hyödyllinen idiootti.

      Vai tajuaako? Purran blogiteksti, jossa haukutaan niin "ääliöliberaalit" kuin "trollaava lehdistö" on juuri sellaista k
      Maailman menoa
      460
      1373
    7. Sä oot mun toinen puolikas

      Missä oot? Tuu jo..
      Ikävä
      52
      1087
    8. Pinja Sanaksenaho rehellisenä Selviytyjät viidakko-oloista: "Pieni shokki, että herranjumala ei..."

      Ohhoh! Tubettaja Pinja Sanaksenaho joutui lähtemään Selviytyjät Suomi -kisasta, kun hänet äänestettiin ulos heimoneuvost
      Tv-sarjat
      10
      1057
    9. Surullinen tarina kulissien takaa

      Palstallahan on kovasti lgbtq-agendoja puolusteltu ja vihalla vastattu kun on epäilty että lapsia ja nuoria houkutellaan
      Sinkut
      128
      1042
    10. Hyvää yötä halikaveri

      Meenpäs sittenkin vaan nukkumaan. Tai tuskin uni tulee mutta jotain. Halitaan huomenna tai joskus. Ehkä. 💞 T. Itku-i
      Ikävä
      177
      965
    Aihe