Vanheneeko rikos

toivo

Olen saanut rangaistuksen rattijuopumuksesta 12 vuotta sitten. Onkohan tämä ikuinen este päästä rauhanturvaajaksi? Tietääkö joku, onko joku teistä päässyt tuollaisen rikoksen jälkeen rauhanturvaajaksi? Vanhentuuko tuo rikos joskus? Jos vanhenee, niin missä ajassa? Harmittaa vanha nuoruuden töppäily..

2

836

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saman mokan tehnyt

      Ymmärtääkseni tekosi vanhenee noin kymmenessä vuodessa.Mutta yritä hakea ja sittenhän näet, onko tapaus vielä jossakin "muistissa".Tai kysy poliisilta näkyykö enää missään rekisterissä.

    • taso on surkee

      Jos vain yksi töppi, niin 5 vuotta menee kun vanhenee. Mutta rikoksen laadulla merkitystä, eli esimerkiksi törkeä pahoinpitely luulisi olevan este. Tosin nykyään ei taida rattikaan olla este, siis vaikka sitä viittä vuotta ei ole kulunut, koska esimerkiksi naisista jokainen hakenut viime vuodelta jouduttiin ottamaan jotta saatiin naiskiintiö täytettyä.
      Ja eiköhän jokainen ole ikoksen joskus tehnyt, mutta eri asia se onko jäänyt kiinni. Yksi töppi sinne tai tänne, mutta pahoinpitelyt sun muut törkeydet saisivat olla aina karsivia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      74
      4162
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      89
      3411
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      112
      3223
    4. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      73
      3146
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      101
      3052
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2694
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      257
      2619
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      83
      2492
    9. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      217
      2466
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      92
      2359
    Aihe