Olen saanut rangaistuksen rattijuopumuksesta 12 vuotta sitten. Onkohan tämä ikuinen este päästä rauhanturvaajaksi? Tietääkö joku, onko joku teistä päässyt tuollaisen rikoksen jälkeen rauhanturvaajaksi? Vanhentuuko tuo rikos joskus? Jos vanhenee, niin missä ajassa? Harmittaa vanha nuoruuden töppäily..
Vanheneeko rikos
2
812
Vastaukset
- saman mokan tehnyt
Ymmärtääkseni tekosi vanhenee noin kymmenessä vuodessa.Mutta yritä hakea ja sittenhän näet, onko tapaus vielä jossakin "muistissa".Tai kysy poliisilta näkyykö enää missään rekisterissä.
- taso on surkee
Jos vain yksi töppi, niin 5 vuotta menee kun vanhenee. Mutta rikoksen laadulla merkitystä, eli esimerkiksi törkeä pahoinpitely luulisi olevan este. Tosin nykyään ei taida rattikaan olla este, siis vaikka sitä viittä vuotta ei ole kulunut, koska esimerkiksi naisista jokainen hakenut viime vuodelta jouduttiin ottamaan jotta saatiin naiskiintiö täytettyä.
Ja eiköhän jokainen ole ikoksen joskus tehnyt, mutta eri asia se onko jäänyt kiinni. Yksi töppi sinne tai tänne, mutta pahoinpitelyt sun muut törkeydet saisivat olla aina karsivia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499339Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865809Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3575392SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden893782Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33202Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662763Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal692728Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52533Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72468- 1132436