onpa Jonas

ahkera kirjoittaja

Kun ehtii heittää kommentinsa ties mihin...

5

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonas77

      kieltääkö hypnot myös viestiketjujen kommentoinninkin? seuraavaksi kai lukeminenkin kielletään? perustaako omat suljetut foorumit jos avoin foorumi ja ulkopuolisten kommentit noin kovasti harmittaa.

      T. Jonas77, ulkopuolinen hörhöfani, se "pösilöksi" haukuttu

      • öklökk

        Kyllä Sinulla on oikeus kommentoida tänne, vaikka oletkin ulkopuolelta. Trollaukset ja nälvivät pikkupiruilut tällä palstalla ovat yhtä valitettavia kuin ovat kunniajäsen Väiski Pertamon erottaminen, hänen viestiensä poistattamiset, eri mieltä olevien jäsenten tai entisten opiskelijoiden leimaamiset tai foorumien ja sähköpostilistojen lakkauttamiset.

        Moni odottaa selvyyttä näihin ja Väinö Pertamon kysymyksiin:
        "Kysymyksiä yksilönoikeuksista": 29.1.2009 "... pitävätkö seuraavat täällä esitetyt väitteet paikkansa. Jossakin hypnoosiliikkeistä olisi siis
        - lakkautettu toistuvasti sähköpostilistoja ja varattu niitä vain johdon tiedottamiseen?
        - perustettu kaikille jäsenille avoimen foorumin rinnalle rinnakkainen suljettu keskustelu jäsenistöä kuulematta?
        - lakkautettu jäsenfoorumi johdon toimesta?
        - erotettu kunniajäsen toisinajattelun, yhdistystä koskevien tiedustelujen tai alaa koskevan yhteiskunnallisen ja ammatillisen keskustelun välittämisen vuoksi?
        - esitetty toistuvasti keskustelun vaientamismielessä tai sananvapautta rajoittavassa tarkoituksessa perusteettomia uhkauksia oikeustoimilla?
        - esitetty liikkeen omassa lehdessä loukkaavia, perättömiä tai vääristyneitä väitteitä terveydenhuollon viranomaisista, arvostetusta terveydenhuollon ammattikunnasta, valtioneuvoston jäsenen puheesta tai yhdistyksen opiskelijoista?

        Luulisin minkä tahansa yhteisön ymmärtävän, että lainsäädännön ja viranomaistoimien valmisteluun ja terveys- ja koulutuspolitiikkaan eivät voi osallistua kuin sellaiset tahot, jotka kunnioittavat yksilönoikeuksia, mukaan lukien viestintäsalaisuus ja sananvapaus. Lahkomaiset yhteisöt, jotka eivät salli oppiensa tarkastelua järjen valossa tai toimitsijoidensa järjestötoimien kritiikkiä, päätyvät kummeksunnan ja paheksunnan kohteeksi."


    • pro sananvapaus

      näykkivät ja piikittelevät tokaisut "loistivatkin" pitkään poissaolollaan, mutta nyt on taas palattu samalle linjalle, ulkopuolisten kommentitkaan sananvapaustilanteestanne eivät ole enää siis suotavia.

      "onpa Jonas ahkera kirjoittaja 12.2.2009 klo 19.19
      Kun ehtii heittää kommentinsa ties mihin..."

      Kuka mahtaakaan olla palstan seriffi tai moderoija?

      • sallittua

        Yksilönoikeuksien, kuten sananvapauden, asiakasturvan tai kuluttajaoikeuksen kommentointi on sallittua. Myös hypnoosin osalta. Myös maallikkojen, omaisten tai ulkopuolisten toimesta. Suomi on vapaa maa.


    • muutenko vain

      vain harjoitat piruilua noilla lyhykäisillä tokaisuillasi? Niitä ei olekaan toviin nähty täällä.

      On paha moka alkaa ilkeillä ulkopuolisille. Entä jos kohde onkin entinen poka tai tämän omainen?

      Jos sanomasi rajoittuu vajaaseen riviin ja rykelmään pisteitä, niin etkö voisi lähettää piikittelyjäsi tekstareina kulloisellekin kohteelle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe