Kotihoidontuesta

Onko tosiaan niin että vanhempainrahan jälkeen saa vain 252€ kotihoidontukea? Entäs jos ilmoittautuu työnhakijaksi, saako silloin kotihoidon tukea? Paljonko menee veroa? Kelan sivuilta ei oikein löydy vastausta.
7464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jos ilmottaudut työnhakijaksi, saat työttömyyskorvausta mutta et kotihoidontukea.
Ikävin ero hoitovapaalla olemisessa ja työttömänä työnhakijana olemisessa on se, että työnhakijana
jos kieltäydyt työkkärin kursseista/ tarjotuista työpaikoista, joudut karenssi ajalle etkä saa rahaa ollenkaan. Kun taas hoitovapaalla ollessasi on tuo "vähäinenkin" summa varmaa tuloa.
Pointtini on että jos suunnittelit että haluat olla lapsesi/lastesi kanssa kotona, mutta saada enemmän rahaa ilmottautumalla työttömäksi, ei se taida kannattaa! Ellet sitten ole valmis ottamaan työtä vastaan kun he sitä sinulle tarjoavat tai hankkimaan lapsille hoitopaikkaa siksi aikaa kun olet jollain täysin turhalla "työllistämiskurssilla".

Äänestä

Taitaa se iin olla ettet voi oola hakijana työvoimatoimistossa samanaikaisesti.tulee siihen kotihoidontukeen joku pikku korotus mun mielestä mutta summat ei päätä huimaa.en tiedä sitten saako toimeentulotukea jos ei rahat riitä ,veikkaan että ei saa.mutta esim.asumistukea kannattaa hakea ja muutenkin kaikkia tukia jakaahan ne niitä noille muillekkin ruhtinaallisesti.

Äänestä
  • Kotihoidontuki on se 252e/kk miinus verot ja siihen saa 168e korotuksen (hoitolisä) jos perheen tulot on tietyn rajan (en muista rajaa) alle kuukaudessa. Tuo korotus on siis maksimi,se voi olla myös vähemmän, perheen tuloista riippuen. Asumistukea kannattaa hakea jos tulot on pienet, ja toimeentulotukeakin saa jos tulot jäävät alle sossun normirajojen. Eli maksimissaan kotihoidontuki on 420e/kk miinus verot. Työttömyyskorvausta ei saa yhtä aikaa kotihoidontuen kanssa, koska et voi olla yhtä aikaa työttömänä työnhakijana työkkärissä ja kotona päätoimisesti hoitamassa lasta.Eli se on joko tai.

    Äänestä

rahastamiseen on sentään vedetty raja. Ja se kulkee juuri tässä!
Ihmisen on tarkoitus työllä ansaita elantonsa, eikä tukia ruinaamalla...

Äänestä

Se on reilu neljäsataa euro se kotihoidontuki miinus verot... ja verothan määräytyy tulojen mukaan.... voit saada kotihoidontukea ja ilmoittautua työnhakijaksi... et vaan silloin saa työttömyyskorvausta (yllätys..) kun olet työttömänätyönhalijana sinulle ilmoitetaan vapaista työpaikoista taikka kursseista muttei sinun ole niille pakko osallistua... työkkäristä tulee kyllä aina lappu jos joku kurssi on menny ohi että sinulle ei myönnetä työttömyyskorvausta mutta ethän sitä saisi muutenkaan... olikohan tarpeeksi sekavaa... :)

Äänestä
  • ei se mitään 400 euroa ole!!!!252 euroa kuukaudessa ja sitten voi hakean hoitolisää joka määräytyy perheen tulojan mukaan.verotus taas menee suraavasti.oma veroprosentti korotettuna 2%yksiköllä.mulla menee veroa niistä 15,5 %
    kuukaudessa jää käteen lisineen 317 euroa.

    Äänestä

yhdestä alle 3-vuotiaasta saa kotihoidontukea
252,28 e/kk. kustakin seuraavasta alle
alle 3-vuotiaasta lapsesta 84,09 e/kk ja
alle normaalin oppivelvollisuusiän olevasta
lapsesta 50,46 e/kk. Lisäksi voidaan maksaa
hoitolisää kuukausittain enintään 168,19 e/kk.
Sen saaminen ja määrä riippuvat perheen tuloista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupu kirjoitti:

Onko tosiaan niin että vanhempainrahan jälkeen saa vain 252€ kotihoidontukea? Entäs jos ilmoittautuu työnhakijaksi, saako silloin kotihoidon tukea? Paljonko menee veroa? Kelan sivuilta ei oikein löydy vastausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu