olenko poikkeava

Sanotaan nyt että olen homo. noni,
Olen ihmetellyt ettö olenko jotenkin normaalista homosta poikkeava? Koska yleensä näyttää että homo näkee toisessa miehessä vain ulkokuoren , minkä mukaan hän arvioi puhuuko sille vai ei. En voi ymmärtää tätä sitten millään. Lyhyesti jos ulkokuori ei 100% miellytä niin antaa olla). Heterokulttuurissa asiat ei onneksi näin ole. (luoja kun olisin hetero). Vai etsiikö homot toisesta jotain muutakin kuin sitä "lihaa" ?
5969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän se on niin että kaikissa ihmissuhteissa lopulta on tärkeintä se että tulee toimeen ja viihtyy toistensa kanssa.. rakastaa.

Ulkoinen olemus ei ole niin tärkeää.. mutta miellyttävällä ulkonäöllä on toki etunsa.

Mitä sitten kukakin sisimmässään mieltää kauniiksi tai miellyttäväksi, jokaisella on henkilökohtainen mielipide siitä asiasta.

Jotkut yksilöt lienevät kovin pinnallisia, mutta he eivät ehkä ole etsimässä pidempiaikaista suhdetta, vaan pikemminkin panokavereita.

Äänestä

Moi,

tuskin olet poikkeava, muuta kuin olemalla homo ;-) Itse ajattelen aika samalla tavalla asioista, mutta miten löytää toinen samalla lailla ajatteleva ihminen, baareista tuskin, chatista tuskin.....

Kyllä varmasti homoissakin on ihmisiä, jotka eivät etsi ainoastaan yhden yön suhteita, vaan ihmistä käpertymään viereen sohvalle; jotakuta, joka lohduttais ja pitäis hyvänä kun elämä potkii päähän; ihmistä jolle voi puhua kaikista mahdollisista asioista, tietäen että toinen ymmärtää jne.

Äänestä

Olen täysin vakuuttunut, että ensi vaikutelma kertoo täysin, millainen ihminen on. Ihminen on se, millaisen kuvan hänestä saat kohdatessasi hänet. Et vain usko vaistoosi.

Ulkonäkö on osa meitä, sitä ei voi kieltää. Sanotaan esim. että silmät on sielun peili. Kaunis ihminen on usein kaunis sisältäkin.

Oletko ehkä lihava ja tuskailet sitä ettet saa kumppania? Onko näin? Kyllä lihavuus voi heijastaa luonteen heikkoutta. Tai se heijastaa, mitä olet tehnyt viime aikoina. Ei sitä voi kieltää, vaikka varmasti lihava haluaisi kieltää sen.

Minulla oli ilo katsoa erään urheilulajin nuorten sarjan Suomen parhaimmistoa hiljattain läheltä ja arkioloissa. Heillä oli arkivaatteet päällä ja katsoin jokaista tarkkaan aivan metrin päästä. Ja kyllä olivat upeita miehiä! Heidän upea kehonsa kertoo, etteivät he ole löhönneet sohvalla vaan aktiivisesti liikkuneet koko nuoren ikänsä. Kyllä sellaista raamia katsoo silmät tapilla.

Mutta ei ainoastaan sellaiset adonikset koe läheisyyttä toisen ihmisen kanssa. Täytyy vain löytää sellainen, jonka kanssa synkkaa.

Äänestä
  • Lihavuus ei heijasta ihmisen heikkoutta.. kaikki ihmiset on erilaisia solutasolta lähtien..
    Toiset eivät liho vaikka syövät mitä ja toiset lihoo vaikka ne ei syö juuri mitään.. vrt. KOLESTEROLI.. että näin.. Ja ulkoisesti kaunis ihminen ei ole liki ainakaan sisälta kaunis jne. tunnen monta tapausta

    Äänestä

Viel viime vuonna aikalailla pintapuolisesti "kuka on hyvännäkönen" tyyliin. Tänävuonna huomasin pienosen eron.
Oon ihastunu ihan sairaasti yhteen kundiin, mun mielestä se on tietenkin ihan sairaan hyvän näkönen, mutt se ei oo missään nimessä bodari.
Mun frenditki yllätty aika paljon, ku kerroin ihastuksestani, ne luuli mun olevan aika ulkonäköpainotteinen,niin luulin mäki.
Nykyään ei seksi tunnu niin kiehtovalta, mutt pikemminki se läheisyys ja intiimisyys, se ett vois halata jotakuta tuntikausia. Se olis ihanaa!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homo kirjoitti:

Sanotaan nyt että olen homo. noni,
Olen ihmetellyt ettö olenko jotenkin normaalista homosta poikkeava? Koska yleensä näyttää että homo näkee toisessa miehessä vain ulkokuoren , minkä mukaan hän arvioi puhuuko sille vai ei. En voi ymmärtää tätä sitten millään. Lyhyesti jos ulkokuori ei 100% miellytä niin antaa olla). Heterokulttuurissa asiat ei onneksi näin ole. (luoja kun olisin hetero). Vai etsiikö homot toisesta jotain muutakin kuin sitä "lihaa" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu