460:n kytkin?

erererara

Vm. -95 nelikuuskymppisen kytkin jäätyy näin pakkaskeleillä. Missä vika voisi olla?

Aamuisin painaessa kytkintä ensimmäisen kerran, poljin jämähtää pohjaan. Vaikka kuinka yrittäisi kädellä nostella poljinta, ei auta muu kuin käyttää autoa n. kymmenen minuuttia. Pikku hiljaa poljin alkaa palautumaan. Kytkin on siis koko episodin ajan päällä. Nesteet on kondiksessa ja auto säännöllisesti huollettu merkkikorjaamolla (kilometrejä 95000).

Ei kai näin uudessa autossa enää ole kytkinvaijeria? Paineellahan kytkimen pitäisi toimia?

2

1055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä 400 sarjassa kytkin toimii vaijerilla, todennäköisesti on vettä/kosteutta päässyt suojakumin sisään ja sitämyöten jäätyy pakkasella.

    • P. Aavo740

      Tarkista onko kytkimenviiksi kunnossa jolloin antaa käskyn sille alipainepumpulle
      Tarkista että rele ja sulake on kunnossa,

      Irroita akkukotelon alta polkimen alipaine letku, joka menee sisälle autoon ja puhalla siihen reilusti ja pitkään, jos ilmaa tuntuu menevän putkeen jatkuvasti kyseessä on tietenkin vuoto.tsekkaa nesteet ja lisää /poista/sekoita tarpeen mukaan.

      Kytkin sekä jarrupolkimen alla on anturit, jotka ohjaavat vakkaria sähköisesti SEKÄ päästävät ilmat järjestelmästä polkimia painettaessa. Nämä anturit lähtevät 90´(astetta) kiertämällä irti, irroita nämä ja reilu puhallus sisään( ei pitäisi päästää läpi).

      kytkin sekä jarrupolkimen välissä on T-haara, josta letkut usein halkeavat(tarkasta).

      Viimeinen tarkastuskohde on kaasupolinta käyttävä "palje" jonka toiminnan voit tarkastaa myös puhaltamalla letkuun joka siihen johtaa.

      Kaikki anturit voi myös tarkastaa irroittamalla pelkästään letkut T-haarasta ja puhaltamalla suoraan niiden letkuihin.

      Pumpun ja T-haaran välin voit tarkastaa tukkimalla toisen pään(joko T-haarasta, joka siis sijaitsee kytkin&jarru polkimen välissä) tai akkukotelon alla sijaitsevan pumpun päästä.

      näin toimittaessa kytkimen EI pitäisi jäätyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      230
      3314
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      248
      3083
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      219
      2302
    4. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      1962
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1665
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      215
      1416
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      89
      1164
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      198
      1057
    9. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      13
      999
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      117
      981
    Aihe